اخبار

صدور و اجرای حکم اعدام و تشدید سرکوب و اختناق به شدت محکوم است

سحرگاه امروز چهارشنبه هشتم آذر ماه، حکم اعدام ایوب کریمی، زندانی سنی مذهب پس از تحمل بیش از سیزده سال حبس، در زندان قزلحصار کرج به اجرا در آمد. اعدام‌ها و اقدام‌های سرکوبگرانه رژیم ضد مردمی حاکم بر میهن‌مان از سوی نیروهای مترقی و آزادی خواه به‌شدت محکوم  است ….

ایوب کریمی، زندانی عقیدتی از دیار کُردستان به همراه شش زندانی دیگر در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد. سازمان عفو بین‌الملل در روزهای گذشته نسبت به خطر اعدام قریب‌الوقوع ایوب کریمی هشدار داده و خواهان لغو اجرای حکمش شده بود. سازمان حقوق بشر ایران نیز از جامعه جهانی خواست تمام توان خود را برای توقف ماشین اعدام در ایران به کار بندد.
محمود امیری‌مقدم، سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «اعدام ایوب کریمی بر اساس اعترافات زیر شکنجه و بدون دادرسی عادلانه، همچون اعدام سایر زندانیان سیاسی، یک جنایت است. مسئولان جمهوری‌اسلامی باید در قبال این جنایت پاسخگو باشند. مقامات جمهوری اسلامی در خلاء توجه جامعه بین‌المللی، روی به اعدام زندانیان سیاسی آورده‌اند. جامعه جهانی و بخصوص دولت‌های پایبند به اصول حقوق‌بشر که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند، باید سکوت خود را در قبال موج اعدام‌ها بشکنند و واکنش درخور نشان دهند».
بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح امروز چهارشنبه ۸ آذر ماه، حکم اعدام ایوب کریمی، زندانی اهل‌سنت کرد، به همراه شش زندانی دیگر به اجرا درآمد. اطلاعات بیشتر درخصوص اعدام این شش زندانی در خبری جداگانه منتشر خواهد شد.
ایوب کریمی در یک پرونده مشترک به همراه انور خضری، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، خسرو بشارت، کامران شیخه و قاسم آبسته در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت و برای طی مراحل بازجویی به ارومیه و سپس زندان اوین تهران منتقل شدند. پس از مدتی در سال ۱۳۹۱ این زندانیان از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج اعزام شده و سپس با تعطیلی زندان رجایی‌شهر در سال جاری، به زندان قزل‌حصار کرج منتقل شدند.
یکی از هم‌پرونده‌های ایوب کریمی که قاسم آبسته نام داشت، در تاریخ ۱۴ آبان ماه سال جاری در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد.
ایوب کریمی به اتهام محاربه و افساد فی الارض از طریق «اقدام مسلحانه و عضویت در یک گروه سلفی جهادی» به اعدام محکوم شده بود. یکی از اتهامات این هفت نفر قتل یک روحانی اهل‌سنت به نام ماموستا عبدالرحیم تینا بود.
حکم اعدام این هفت زندانی، اسفند ماه سال ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران صادر شد. این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد و مجددا در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران مورد رسیدگی قرار گرفت. خرداد ماه ۱۳۹۸ مجددا حکم اعدام برای این افراد صادر شد و بهمن ماه ۱۳۹۸، این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسید
قاسم آبسته، دیگر زندانی عقیدتی که در پرونده ای مشترک با آقای کریمی به اعدام محکوم شده بود، مورخ چهاردهم آبان ماه سال جاری در زندان قزلحصار کرج به چوبه دار آویخته شد.
در مهرماه سال ۱۳۸۷ «عبدالرحیم تینا»، امام جماعت مسجد خلفای راشدین شهرستان مهاباد توسط افراد ناشناس کشته شد. ایوب کریمی، اهل شهرستان مهاباد و پدر دو فرزند، در بهمن ماه ۱۳۸۸ به همراه شش زندانی سنی مذهب دیگر به ظن قتل این روحانی بازداشت شد.
آقای کریمی با اتهاماتی از قبیل محاربه از طریق هواداری از “گروه‌های سلفی” روبرو شد، اتهامی که خود این زندانی همواره بر بی‌اساس بودن آن تاکید داشت.

ببینید قاضی رژیم” ولایی” به قاسم آبسته که اعدام شد چه گفته بود

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، سحرگاه روز یکشنبه ۱۴ آبان ماه ۱۴۰۲، زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت قاسم آبسته که مدت ۱۴ سال در زندان های مختلف زیر تیغ اعدام به سر برده بود، اعدام شد. او را یک هفته قبل در روز یکشنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۲، برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان قزلحصار کرج منتقل کرده بودند. او طی ماه های اخیر دو بار برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل و به این ترتیب تحت شکنجه روحی – روانی قرار گرفته بود.
قاسم آبسته متولد ۱۳۵۶، متاهل و دارای دو فرزند، متهم ردیف آخر پرونده ساخته و پرداخته وزارت اطلاعات به اتهام قتل ماموستا عبدالرحیم تینا بود. او همراه با شش زندانی اهل سنت دیگر، داوود عبداللهی، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت، کامران شیخه و ایوب کریمی در سال ۸۸ بازداشت و در یک پرونده به قتل عبدالرحیم تینا امام جمعه مسجد خلفای راشدین مهاباد به «محاربه» و «افساد فی الارض» متهم و به اعدام محکوم شدند.
قاسم آبسته طی ۱۴ سال بلاتکلیفی، در سال ۹۷ در زندان مبتلا به سرطان تیروئید شد و شرایط سختی را گذرانید. او همراه با تعدادی دیگر از زندانیان اهل سنت، در راستای سیاست تخلیه زندان گوهردشت، در روز سه شنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۲، به زندان قزلحصار منتقل شدند.
کاربری نوشت: ۱۴سال پیش، در پی کشته شدن یک فرد مذهبی در یک درگیری‌ای در ارومیه، قاسم آبسته همراه با شش متهم دیگر به اتهام «قتل عمد» بازداشت و پرونده او پس از مدتی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ارسال شد. در آن‌ جا به دلیل نبود مستندات کافی درباره قتل عمد، اتهام آبسته به «افساد فی‌الارض» تغییر کرد. ‏قاسم آبسته در تمام طول دادرسی از داشتن وکیل محروم بوده و پرونده او مملو از ابهام‌ها و ایرادها است. در سال ۱۳۹۵، حکم اعدام او در دیوان عالی کشور رد و دوباره به شعبه دیگری از دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارجاع شد. اما این بار در یک همکاری دو جانبه میان قاضی صلواتی و نهادهای امنیتی، اتهام قاسم آبسته از «افسادفی‌الارض» به «محاربه» تغییر کرد و حکم اعدام او صادر و قطعی شد.
احمدرضا حائری، زندانی سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار در مورد اعدام قاسم آبسته هشدار داده بود و از همگان خواسته بود برای جلوگیری از حکم او تلاش کنند.
قاسم آبسته با روشی ضدانسانی به اعدام محکوم شده است
هم‌وطنانم، با درود و احترام فراوان به شرافت و شجاعت شما
قاسم آبسته هموطن اهل سنت‌مان از دیار کردستان را دو ماه پیش در بند امن واحد سه زندان قزل‌حصار دیدم، و تا پیش از آنکه مقامات وقت زندان مانع رفت و آمد آنها (۱۳ زندانی سیاسی عقیدتی اهل سنت کُرد و بلوچ که در فضایی بسیار محدود و غیرانسانی در بند امن نگه داشته می‌‌شوند) با ما شوند، ساعاتی را با او و دیگر دوستان هم‌پرونده‌اش گفتگو کردم، قاسم توضیح داد که دوستانش محفلی مذهبی داشته‌اند که‌ پس از بروز یک اتفاق‌ تروریستی در شهر آنها دوستانش را بازداشت می‌کنند، اتفاقی ‌که هیچ ربطی‌ به آنها نداشته، قاسم که تنها چند هفته‌ای به محفل مذهبی رفقایش رفت و آمد داشته، پس از بازداشت دوستانش، با این ذهنیت که ‌کل ماجرا یک سوتفاهم است، به صورت‌ “خودمعرف” شخصا خود را به مقامات قضایی معرفی می‌کند، اما متاسفانه با فشارهای غیرانسانی، شکنجه انفرادی و… و با پرونده‌سازی اداره اطلاعات ارومیه برای ایشان و دوستانش، در نهایت با اتهام محاربه و حکم اعدام مواجه می‌شود.

آن روز به ا‌و دلداری دادم که دستگاه‌های قضایی امنیتی جمهوری اسلامی زنده یاد محسن شکاری را به خاطر شکستن یک نرده و خط انداختن‌ روی بازوی یک بسیجی دو ماه پس از بازداشت، ناجوانمردانه اعدام کرد، این جماعت اگر یک تفنگ بادی هم از شما به دست می‌آوردند، شما را ۱۴ سال زیر حکم نگه نمی‌داشتند. ضمن آنکه بازجویان اداره اطلاعات هم آنقدر می‌فهمند کسی که خود معرف نزدشان می‌رود ریگی به کفش ندارد!

همان روزها در بند امن یکی از هم‌پرونده‌ای‌های قاسم دادگاه اولشان با قاضی مقیسه را چنین روایت کرد : “کل دادگاه دو دقیقه طول نکشید، مقیسه گفت:” اولا کُرد هستید این یک اعدام! ثانیا اهل سنت هستید این دو اعدام و ثالثا تفکر سلفی دارید این سه اعدام… والسلام!”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا