حقوق بشر

گزارشی از آخرین وضعیت پرونده سو قصد به امیر علیخانی در مقابل زندان خرم آباد

اوایل مهرماه امسال، امیر علیخانی برادر احمد علیخانی، فعال محیط زیست بازداشتی، در حالی که برای پیگیری وضعیت برادرش به زندان خرم آباد مراجعه کرده بود، در مقابل زندان توسط افرادی ناشناس مورد اصابت “شش گلوله جنگی” قرار گرفت.

اوایل مهرماه امسال، امیر علیخانی برادر احمد علیخانی، فعال محیط زیست بازداشتی، در حالی که برای پیگیری وضعیت برادرش به زندان خرم آباد مراجعه کرده بود، در مقابل زندان توسط افرادی مورد سو قصد قرار گرفت. در آن زمان شکایتی علیه سو قصدکنندگان مطرح شد، با وجود گذشت بیش از دو ماه از این واقعه پیام درفشان، وکیل مدافع خانواده روند رسیدگی به این پرونده را نامطلوب توصیف کرده و از عدم برخورد جدی با جنایت و شناسایی و دستگیری مرتکبین خبر میدهد.

بازداشت آقای علیخانی، فعال محیط زیست از آسیب دیدگان جنگ ایران و عراق، یک روز قبل از اولین سالگرد جانباختن نیکا شاکرمی، از کشته شدگان اعتراضات سال گذشته و در پی کاشت یک نهال بر مزار این معترض صورت گرفت.

مورخ پنجم مهرماه گذشته، امیر علیخانی، برادر وی در حالی که برای پیگیری وضعیت او عازم زندان خرم آباد شده بود، توسط افرادی ناشناس در مقابل زندان مورد سو قصد و اصابت “شش گلوله جنگی” قرار گرفت.

به گفته پیام درفشان، وکیل دادگستری، آقای علیخانی پس از آنکه از مرگ نجات یافته به همراه خانواده شکایتی را علیه سو قصدکنندگان مطرح کرده اند که در نتیجه پرونده ای قضایی در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب خرم آباد گشوده شده است.

پیگیری پرونده نیز از کلانتری که فاقد امکانات لازم در رویارویی با مساله بوده، به پلیس امنیت خرم آباد محول شده است.

با گذشت بیش از دو ماه از این واقعه و اقدامات صورت گرفته، آقای درفشان از “عدم برخورد جدی با جنایت و شناسایی و دستگیری مرتکبین” خبر میدهد.

آقای درفشان همچنین اظهار میدارد که در مراجعات حضوری او در جریان پیگیری پرونده، انتقاد از “عدم پویایی لازم در رسیدگی به پرونده” به عمل آمده است، با این وجود روند رسیدگی به این موضوع همچنان “نامطلوب” است.

وی در پایان افزود: “در نتیجه انتظار برخورد جدی و قاطع با مرتکبین جنایت و مختومه شدن پرونده متشکله علیه برادر ایشان که صرفا بنا بر رسوم محلی درصدد مهتری کردن به جای پدر فوت شده خانواده شاکرمی برآمده است مورد انتظار خانواده محترم علیخانی و فعالین حوزه محیط زیست استان است.”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا