گوناگون

خشکسالی دومین فاجعه بعد از سیل

این پدیده سالانه بر زندگی ۵۵ میلیون نفر در جهان تأثیر می‌گذارد

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ممکن است تا سال ۲۰۵۰، بیش از ۲۰۰ میلیون نفر به دلیل عواملی مانند خشکسالی، کمبود آب، بالا آمدن سطح دریا مجبور به مهاجرت در سراسر جهان شوند.

این پدیده سالانه بر زندگی ۵۵ میلیون نفر در جهان تأثیر می‌گذارد

ایسنا: در حالی که تخمین زده می شود تا سال ۲۰۵۰ به دلیل خشکسالی، ۲۱۶ میلیون نفر در سراسر جهان مجبور به مهاجرت شوند، کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که مدیترانه، شمال آفریقا و خاورمیانه مناطقی هستند که بیشترین آسیب را خواهند دید.

همچنین مدل‌های هواشناسی برای این مناطق ۳۰ درصد کمتر بارش باران را نشان می‌دهد.

خشکسالی ناشی از تغییرات اقلیمی و اثرات آن بسیاری از بخش‌ها به‌ویژه کشاورزی، بهداشت، اقتصاد و انرژی را نگران کرده است.

بر اساس گزارش «ارقام خشکسالی ۲۰۲۲» که در چارچوب قطعنامه سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان‌زایی تهیه شده است، خشکسالی سالانه بر ۵۵ میلیون نفر در جهان تأثیر می‌گذارد.

خشکسالی که زندگی ۱.۴ میلیارد نفر را در بازه زمانی ۲۰۰۰-۲۰۱۹ سخت کرد، پس از سیل به دومین فاجعه از نظر تعداد افراد آسیب دیده تبدیل شد و باعث مرگ بیش از ۱۰ میلیون نفر در ۱۰۰ سال گذشته شد.

تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۵۰، ۲۱۶ میلیون نفر به دلیل عواملی مانند خشکسالی، کمبود آب، بالا آمدن سطح دریا، از دست دادن محصولات کشاورزی و رشد بیش از حد جمعیت مجبور به مهاجرت در سراسر جهان خواهند شد.

پیش‌بینی می‌شود اگر میانگین دمای جهانی تا سال ۲۱۰۰ نسبت به دوره پیش از صنعتی شدن ۳ درجه افزایش یابد، تلفات خشکسالی ۵ برابر بیشتر از امروز خواهد بود

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا