اخبار

اسرائیل حملات خود به غزه را از سر گرفت

وقفه در نبردها میان اسرائیل و شبه‌نظامیان حماس تمدید نشد. ارتش اسرائیل با متهم کردن حماس به نقض وقفه در جنگ اعلام کرد که نبرد علیه این سازمان تروریستی را از سر گرفته است. اسرائیل از انهدام یک موشک از سمت غزه خبر داد….

نخست‌وزیری اسرائیل، جمعه ۱۰ آذر با اشاره به این که حماس، آتش‌بس موقت در نوار غزه را نقض کرده است، از ازسرگیری عملیات نظامی نیروهای اسرائیلی در نوار غزه پس از وقفه ۷ روزه خبر داد. سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که دولت این کشور نسبت به تحقق اهداف جنگ و آزادسازی اسرا و نابودی حماس، متعهد است. رادیو ارتش اسرائیل با اعلام خبر ازسرگیری کامل درگیری‌ها در غزه، گفت: «در حال حاضر هیچ مذاکره‌ای در مورد اسرا وجود ندارد.» با پایان هفتمین روز وقفه بشردوستانه در نوار غزه، وزارت کشور غزه اعلام کرد که جنگنده‌های اسرائیل، بمباران چندین منطقه در نوار را آغاز کرده و شمال غرب نوار غزه، زیر آتش قرار دارد. مرکز رسانه‌ای فلسطین نیز تاکید کرد که پروازهای شناسایی اسرائیلی در ارتفاع پائین در مناطق مختلف نوار غزه انجام می‌شوند. در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که حماس، وقفه را نقض کرد و به سمت خاک اسرائیل آتش گشود.

حماس از جان باختن ۲۹ نفر در حملات تازه اسرائیل خبر داد

مقامات بهداشتی حماس اعلام کردند که ۲ ساعت پس از پایان آتش‌بس غزه، دست کم ۲۹ نفر در حملات تازه ارتش اسرائیل به این منطقه محاصره شده از اراضی فلسطینی کشته شدند.

به گفته تشکیلات بهداشتی حماس، در پی این حملات تاکنون دست کم ۷ نفر در شمال، جبلیه و شهر غزه، ۱۲ نفر در خان یونس و رفح در جنوب و ۱۰ نفر دیگر در المغازی، در مرکز باریکه غزه کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در میان کشته‌شدگان حملات تازه ارتش اسرائیل به نوار غزه پس از آتش‌بس هفت روزه، چند کودک نیز به چشم می‌خورد.

سخنگوی حماس: راه حل، نه آتش‌بس بلکه پایان اشغالگری اسرائیل است

اسامه حمدان، سخنگوی ارشد حماس در گفتگو با شبکه خبری الجزیره گفت که «راه حل بحران کنونی در غزه پایان اشغالگری اسرائیل است.» وی افزود: «راه حل این نیست که آتش‌بس برقرار شود بلکه باید مکانیسم‌هایی برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل یافت.» وی همچنین درباره تمدید آتش‌بس گفت: «ما زمانی را صرف گفتگو با همه میانجی‌ها کرده ایم و باید از تلاش‌های مصر و قطر برای دستیابی به فرمولی برای پایان دادن به تجاوز تشکر کنیم اما تجاوز اسرائیل همه چیز را متوقف کرد.» او در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه «ما از هرگونه تلاشی که هدف آن پایان دادن به تجاوز در راستای منافع مردم ما باشد، استقبال می‌کنیم» گفت: «رهبران حماس با تلاش‌های صورت گرفته برای پایان دادن به تجاوزات اسرائیل همراهی کردند اما متأسفانه برخی از طرف‌ها به غیر از قطر و مصر آمادگی تلاش بیشتر در این خصوص را نداشتند.» اسامه حمدان، سخنگوی ارشد حماس همچنین مدعی شد که دولت آمریکا فشار زیادی بر اسرائیل برای متوقف کردن حملات وارد نکرده است.

درگیری‌های شدید در شمال و مرکز نوار غزه

الجزیره به نقل از شاهدان و منابع خبری در غزه گزارش داد که درگیری‌های شدیدی بین گروه‌های مبارز فلسطینی و نظامیان اسرائیلی در  شمال این باریکه تحت محاصره از اراضی فلسطینی در جریان است. بر همین اساس گفته می‌شود که در مرکز نوار غزه نیز تانک‌های اسرائیلی مناطق اطراف اردوگاه‌های آوارگان نصیرات و بوریج را گلوله باران کردند.

دو ساعت بعد از پایان آتش بس، ۲۹ نفر در غزه جان باختند

مقامات بهداشتی حماس اعلام کردند که ۲ ساعت پس از پایان آتش‌بس غزه، دست کم ۲۹ نفر در حملات تازه ارتش اسرائیل به این منطقه محاصره شده از اراضی فلسطینی کشته شدند.  به گفته تشکیلات بهداشتی حماس، در پی این حملات تاکنون دست کم ۷ نفر در شمال، جبلیه و شهر غزه، ۱۲ نفر در خان یونس و رفح در جنوب و ۱۰ نفر دیگر در المغازی، در مرکز باریکه غزه کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش، در میان کشته‌شدگان حملات تازه ارتش اسرائیل به نوار غزه پس از آتش‌بس هفت روزه، چند کودک نیز به چشم می‌خورد.

نیویورک تایمز، اسرائیل از طرح حمله حماس اطلاع داشت

نیویورک تایمز بر اساس اسناد و شواهدی که در اختیار دارد مدعی است که مقامات اسرائیلی بیش از یک سال قبل در جریان یک حمله بزرگ احتمالی از سوی حماس قرار داشتند. در این گزارش آمده است که مقامات اسرائیلی از طرح حماس برای انجام یک حمله بی‌سابقه به کشورشان مطلع شده بودند اما این سناریو را غیر واقع‌گرایانه می‌دانستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا