جوانان

از هر ۱۰۰ دانش آموز در سیستان و بلوچستان کمتر از ۴۰ نفر موفق به کسب دیپلم می‌شوند

نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: از هر ۱۰۰ نفر دانش آموز در سیستان و بلوچستان، کمتر از ۴۰ نفر موفق به کسب دیپلم می‌شوند و عمدتا ریزش تحصیلی رخ می‌دهد….

به گزارش ایلنا،«معین‌الدین سعیدی» نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در واکنش به تصاویر دانش آموزان مدرسه راهنمایی جکیگور در شهرستان راسک سیستان و بلوچستان که به دلیل نبود سرویس مدارس با کمپرسی و تریلی رفت و آمد می‌کنند و همچنین حادثه چهارم آذرماه که یک مینی بوس حامل دانش آموزان بلوچ در شهرستان قصرقند واژگون و آتش گرفت و تعدادی از دانش آموزان زخمی شدند، بیان کرد: ما در کل استان سیستان و بلوچستان مشکل طرح روستامرکزی و جابه‌جایی دانش آموزان را داریم که به شدت موجب ریزش تحصیلی و افزایش تعداد بازماندگان از تحصیل شده است.

نماینده مردم چابهار تاکید کرد: حدود ۱۰ درصد از بازماندگان از تحصیل در کشور در استان سیستان و بلوچستان هستند و بیشتر هم دختران را در برمی گیرد. در واقع از هر ۱۰۰ نفر دانش آموز سیستان و بلوچستان، کمتر از حدود ۴۰ نفر موفق به کسب دیپلم می‌شوند و عمدتا ریزش تحصیلی رخ می‌دهد. سعیدی در ادامه افزود: متاسفانه در زمینه سرویس مدارس مشکلات زیادی در استان داریم و اعتبارات برای این طرح روستا مرکزی بعضا تامین نمی‌شود، البته نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان در برخی موارد کمک کرده اند، اما به شدت مشکل داریم.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در شهرستان قصرقند در استان سیستان و بلوچستان نیز دانش آموزان به واسطه سرویس نامناسب دچار حادثه شدند و متاسفانه هر از چندگاهی شاهد این گونه حوادث هستیم. طرح روستا مرکزی ۳۰ درصد منابع خود را سپرده به دست آموزش و پرورش تعریف می‌کند. خانواده‌ها نیز باید در چنین شرایطی پای کار بیایند، ولی از آنجایی که در استان سیستان و بلوچستان عمده خانواده‌ها از عهده حداقل‌های معیشتی خود نیز برنمی آیند، ما انتظار داشتیم رئیس جمهور یا معاون اول دستور بفرمایند تمام اعتبارات طرح روستا مرکزی از سوی آموزش و پرورش داده شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

نماینده مردم چابهار در خصوص تحقق عدالت آموزشی اظهار کرد: متاسفانه در حوزه آموزش و پرورش ما روزهای بسیار سختی را تجربه می‌کنیم. سعیدی در ادامه پیرامون کمبود معلم نیز توضیح داد: در کشور بنا بر گزارش همکاران کمیسیون آموزش ۲۳ هزار کلاس فاقد معلم داشتیم؛ همین حالا در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ معلم کم داریم و شاهد هستیم که یک معلم چندین پایه آموزشی را تدریس می‌کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا