زحمتکشان

چند خبر کارگری

۱۴۰ هزار کارگر دیگر در مرز بیکاری هستند *
صنایع بزرگ فارس نفس های آخر را می کشند*
بیکار شدن ۳۰ نفر از کارگران خدماتی شهرداری آبادان*…

وزیر کار : ۱۴۰ هزار کارگر در مرز بیکاری هستند
جلسه کارگروه اشتغال شهرستان قرچک با حضور علی ربیعی(وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) برگزار شد.

در این جلسه که سیدحسین نقوی حسینی(نماینده مردم شهرستانهای قرچک، ورامین و پیشوا) در مجلس شورای اسلامی، رضا ریاحی(فرماندار شهرستان قرچک)، شهاب الدین چاوشی(معاون سیاسی ٰاجتماعی استانداری)، سیدتقی نوربخش(مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی) و جمعی از مسئولان منطقه حضور داشتند، وزیر تعاون؛ کار و رفاه اجنماعی با بیان وضعیت بازار کار اظهار داشت: درحال حاضر سخت‌کوشی و همت اجتماعی در جامعه رو به افول است.

علی ربیعی با اشاره به نرخ بیکاری در کشور عنوان کرد: باید با برنامه‌ریزی منسجم و اصولی، نرخ بیکاری را کاهش دهیم و فرهنگ کار و اشتغال‌زایی را در کشور نهادینه کنیم.

وی با بیان اینکه درحال حاضر در کشور ۲٫۵ میلیون شغل رها وجود دارد، تصریح کرد: در جامعه حدود ۲٫۵ میلیون شغل وجود دارد که مردم تمایلی یرای انجام آن ندارند.

ربیعی با اشاره به تلاش دولت برای مهار تورم و بیکاری گفت: رئیس جمهور به شدت نسبت به مسئله تورم حساس است و اشتغال‌زایی و مهار تورم را از اولویت‌های کاری وزرا اعلام کرده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این نکته که به طور تقریبی در کشور ۱۴۰ هزار کارگر نزدیک به مرز بیکاری هستند، بیان داشت: در دولت تدبیر و امید برنامه‌ریزی می‌شود که حتی یک نفر هم در جامعه بیکار نباشد.

وی بر لزوم آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای جوانان تاکید کرد و افزود: به زودی اداره فنی و حرفه‌ای در شهرستان قرچک مستقر می‌شود.

ربیعی با اشاره به فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی خاطرنشان کرد: تمام تلاش‌مان در دولت یازدهم این است که بحث درمان مردم را پیگیری کنیم و سهم آنان از هزینه درمان را به ۳۰ درصد کاهش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان خطاب به رئیس سازمان تامین اجتماعی دستور داد: بحث در مان در شهرستان قرچک پیگیری شود و کلینیک تخصصی برای درمان اهالی راه‌اندازی شود.
***
صنایع بزرگ فارس نفس های آخر را می کشند

شیراز -ایرنا- رییس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، ضمن بیان این مطلب که صنایع کوچک در این استان تقریبا از بین رفته گفت: صنایع بزرگ نیز نفس های آخر خود را می کشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی همتی، پنجشنبه در آیین معارفه خود در شیراز افزود: با این اوصاف می توان گفت که امروز صنعت به معنای واقعی در فارس وجود ندارد.

وی ادامه داد: امروز ما در مجموعه انجمن مدیران صنایع به جای اینکه بتوانیم برای توسعه بخش صنعت، معدن و تجارت برنامه ریزی کنیم باید بنشینیم و برای رفع گرفتاری های این بخش ها چاره اندیشی کنیم.

او اظهار کرد: با توجه به عمق ویرانی ها و خرابی های این بخش ها که از گذشته باقی مانده، نمی توان از دولت انتظار داشت که یک شبه این ویرانی ها را آباد کند.

همتی گفت: نتیجه برنامه ها، سیاست ها و اقدامات گذشته این شده که امروز از مجموع ۱۲ هزار کارگر کارخانجات مخابراتی ایران در شیراز تنها ۲۷۰ نفر آنها آن هم با ۲۰ درصد ظرفیت این کارخانه مشغول فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: وضعیت کارخانه مخابراتی راه دور ایران (ITI) نیز که بر کسی پوشیده نیست و همه می دانند که کارگران برای دریافت حق و حقوق خود جلو استانداری تجمع می کردند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: به طور کلی اگر بخواهیم مشکلات صنعت استان را شناسایی کنیم نیازی به مطالعه و تحقیق ندارد چرا که همین طور که پیش می رویم فقط مشکل دیده می شود.

همتی، با اشاره به جایگاه نامناسب فارس در بحث اشتغال نیز گفت: فارس در حالی در این جایگاه قرار دارد که از ظرفیت و امکانات مناسبی برخوردار است.

وی، ارائه بحث های آموزشی بخصوص در بخش بهره برداری از معادن، عدم بخشی نگری در انجام کارها و توجه به تمامی بخش ها از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی و نظارت کیفی بر بازار نه با هدف مچ گیری بلکه با هدف ایجاد تعامل با بازار و صنوف مختلف را از جمله برنامه های خود در سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ذکر کرد.
***
بیکار شدن ۳۰ نفر از کارگران خدماتی شهرداری آبادان

یک فعال کارگری در استان خوزستان از تعدیل ۳۰ نفر از کارگران خدماتی شهرداری منطقه دو آبادان به دلیل اتمام قرارداد کاریشان خبر داد.

محمد نظری، نماینده محوری کانون شوای اسلامی شهرستان آبادان، خرمشهر و اروند رود با اعلام این خبر به ایلنا گفت: در شهرداری منطقه ۲ آبادان بیش از ۱۰۰ کارگر خدماتی کار می‌کردند که از صبح سه شنبه (۲۶ آذرماه) به ۳۰ نفر از کارگران اعلام شده که با توجه به اتمام قرارداد کارشان فعلا بر سر کار خود حاضر نشوند.

این فعال کارگری با اشاره به تلاش و از خودگذشتگی این کارگران در جریان سیل اخیر آبادن، گفت: این تعداد کارگر اخراجی به همراه همکارانشان در جریان سیل اخیر و آب گرفتگی‌های ناشی از بارانهای فصلی متحمل سختی‌ها و از خودگذشتگی‌های زیادی شدند و شایسته نیست بعد از اتمام بخش زیادی از این کار پرزحمت، شغل‌شان را از دست بدهند.

نظری ادامه داد: با توجه به اینکه شهرداری در طول سال تعداد زیادی از کارگران خدمات شهری خود را بازنشسته کرده است و نیاز مبرم به تامین نیروی انسانی جدید دارد، بیکاری این کارگران توجیهی ندارد.

به گفته محمد نظری، اخراج این ۳۰ کارگر باعث نگرانی سایر کارگران خدماتی شهرداری آبادان شده است چرا که قرارداد کاری آنان نیز ۸۹ روزه منعقد شده و آنان نگرانند با خاتمه قرارداد به سرنوشت همکاران اخراجیشان دچار شوند.

قول شهردار برای بازگشت بکار اخراجی‌ها

در این زمینه محمد رضا ساکره، شهردار منطقه دو آبادان با تایید تمدید نشدن قرارداد کاری ۳۰ نفر از کارگران خدماتی آبادان به ایلنا گفت: شهرداری منطقه دو در تلاش است این کارگران را مجددا بعد از کسب مجوز از استانداری به کار گیرد.

او با اشاره به اینکه قرارداد این کارگران ۸۹ روزه بوده است، افزود: مجوز جذب ۳۰ کارگر خدماتی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری از سوی استانداری صادر شده که تا این مدت شهرداری منطقه دو بر حسب نیاز، قرار داد این کارگران را تمدید می‌کرده است.

شهردار منطقه دو آبادان با اعلام نیازمندی شهرداری به این کارگران خدماتی، اظهار داشت: مجموع کارگران خدماتی و فضای سبز در سطح منطقه دو شهر آبادان حدود ۱۷۰ کارگر است که به جز این ۳۰ کارگر، باقی هم اکنون مشغول کارند.

ساکره در مرود سرنوشت شغلی این ۳۰ کارگر تعدیل شده گفت: این تعداد کارگر مطمئن باشند شهرداری منطقه دو تمام تلاش خود را برای اخذ مجوز به کار گیری مجدد آنان از طریق استانداری انجام می‌دهد و آنان برای طی شدن مسیر قانونی باید چند روزی را صبر کنند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا