گوناگون

تفکر مذهبی پاسخگوی نیاز های جامعه نیست!

جو امنیتی در زاهدان؛ عبدالحمید اسماعیل‌زهی: در کشورهای بزرگ تفکر مذهبی جواب نمی‌دهد….

نماز جمعه زاهدان در روز جمعه دهم آذر در شرایطی برگزار شد که به گزارش رسانه‌های نیروهای نظامی در اطراف مصلی زاهدان وضعیتی امنیتی برقرار کرده بودند. به گزارش رسانه «حال‌وش» که به طور ویژه اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، «نیروهای نظامی در دبیرستان دخترانه واقع در بلوار بهداشت، مدارس خیام، خرمشهر، بهشتی و مدنی و خیابان‌های اطراف مصلی زاهدان مستقر شده بودند.»
بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای نظامی شهروندان را هنگام رفتن به نماز کنترل می‌کنند. عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «بنده بارها گفته‌ام که دایره مذهب محدود است و در هر کشوری مخصوصا در کشورهای بزرگی که ادیان و مذاهب و تفکرات و دیدگاه‌های متعددی وجود دارند تفکر مذهبی جواب نمی‌دهد.» او ادامه داد: «حداقل باید تفکر اسلامی باشد، زیرا تفکر اسلامی تفکری کلی‌ست و همۀ مذاهب زیرمجموعۀ تفکر اسلامی هستند.»
عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه خود گفت: «اینکه ما می‌گوییم سیاست‌ها و قوانین باید تغییر پیدا کنند به این دلیل است که ما باید جوانان این زمان را ببینیم. امروز اکثریت جمعیت کشور ما جوان است و این جوانان در مقایسه با افرادی مثل ما اعتقادات و انتظارات و توقعات دیگری دارند و ما باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم. زنان امروز نیز نسبت به زنان گذشته از تفکرات و مرام متفاوت‌تری برخوردار هستند. لذا باید جوانان و زنان و همۀ جامعه را دریابیم.» این سخنان عبدالحمید در حالی بیان می‌شود که پیش از این برخی زنان معترض بلوچستان همزمان با نقد حکومت جمهوری اسلامی، از نهاد روحانیت به رهبری عبدالحمید نیز به خاطر دیدگاه سنتی و محافظه‌کار نسبت به زنان انتقاد کرده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا