گوناگون

صدای شکسته کولبران

ناپدید شدن و یا  خبر کشته و زخمی شدن کولبران در میان موج بزرگی از خبرهای رسمی، در رسانه‌های داخلی سبب شده، که شدت برخورد جبری با این قشر زحمتکش از جامعه بیشتر شود.

فردین کمانگر-همدلی- امروزه شاهد انتشار خبرها و تصاویری از زخمی شدن و کشته شدن جوانان کولبری هستیم که برای به دست آوردن لقمه نان حلال باید کیلومترها راه سخت و دشوار را با کوله‌های سنگین طی کنند تا بار را به مقصد برسانند اما در میانه راه با چنین برخوردهایی دچار آسیب‌های جدی جسمی و گاهاً مرگ می‌شوند. در این روزها بارها و بارها خبرهایی پیرامون کشته شدن تعدادی از هم‌وطنانمان در استان‌های مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، که دل هر انسانی را به درد می‌آورد. انتشار چنین تصاویری در فضای مجازی دستاویزی برای نوشتن یادداشت پیش رو شد تا مسئولان و مدیران دستگاه‌های زیر ربط برای بررسی و پیگیری این مسئله اقدام کنند.
با وجودی که در مدت زمان یک ماه گذشته خبر بازگشایی چند بازارچه‌ی مرزی در مناطق غربی کشور به ویژه استان کردستان از سوی مسئولان استانی منتشر شد و خوشبختانه اینگونه اقدامات بازخوردهای مثبتی را نیز در بازار اقتصادی استان و کشور در حوزه قیمت لوازم خانگی را در به دنبال داشت. اما امروز در کنار این خبر شاهد آن هستیم که تعدادی از کولبران در مناطق مرزی بر اثر شلیک گلوله و یا تعقیب و گریز دچار آسیب و گاه نیز کشته شده‌اند. متاسفانه تاکنون هیچ کدام از مسئولان و مدیران استانی و کشوری نسبت به انتشار این گونه اخبار واکنشی رسمی نداشته‌اند. نگارنده برای پیگیری این موضوع با چند نفر از نمایندگان استان کردستان تماس گرفتم اما پاسخی برای سوالات خود پیدا نکردم و اصلاً کسی پاسخگو نبود. بنابراین به عنوان یک شهروند یک فعال رسانه‌ای و براساس رسالت کاری و حرفه‌ای خود از مسئولان ذیربط می‌خواهم پیرامون این وقایع و حوادث که در مناطق مرزی به ویژه در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی اتفاق افتاده است، پاسخگو باشند و برای تنویر افکار عمومی توضیحات لازم را ارائه دهند و مانع چنین برخوردهایی با کولبران شوند که اکثراً از اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا