فرهنگی

۱۲ آذر روز جهانی معلولین

سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین اعلام شده است. حدود چهار درصد از جمعیت ایران از معلولیت رنج می‌برند.. در ایران معلولان همچنان در حال تحصن برای تحقق حداقل‌های قانون حمایت از حقوق معلولان هستند و به مطالبات اولیه‌شان توجهی نمی‌شود….

افرادی که بر اثر مشکلات جسمی، ذهنی یا هر دو که به صورت مادرزادی یا اکتسابی دچار کم توانی یا ناتوانی شوند را معلول می‌نامند. هر نوع کمبود یا فقدان توانایی که ناشی از اختلال بوده و فعالیت فرد را برای انجام امور به روش عادی مختل یا محدود کند باعث تبعاتی از جمله کاهش عملکرد و استقلال فرد در زمینه‌های شخصی اجتماعی و اقتصادی می‌شود. امروزه به علت بار منفی ناتوانی، کم توانی، معلول و معلولیت به جای آن از واژه توان خواه استفاده می‌شود.

در ایران معلولان همچنان در حال تحصن برای تحقق حداقل‌های قانون حمایت از حقوق معلولان هستند و به مطالبات اولیه‌شان توجهی نمی‌شود. سازمان آموزش و پرورش استثنایی، با همه ادعاهای گزافش درباره آموزش فراگیر، هنوز بر مبنای جداسازی کودکان معلول عمل می‌کند، به تامین نیازهای معلمان و دانش‌آموزانش توجهی ندارد و در تحقق آموزش فراگیر به کلی شکست خورده است. بخش قابل توجهی از نهادهای مدنی، اغلب برای مشارکت واقعی معلولان ارزشی قائل نیستند و جز معدودی از سازمان‌های مردمی که توسط خود معلولان اداره می‌شوند، سایرین در بهترین حالت به «استفاده‌» نمایشی از آن‌ها بسنده می‌کنند.

انواع معلولیت‌

معلولیت‌ها بر حسب امکانات بازتوانی و ترمیمی و نتایج اجتماعی در چهار گروه عمده طبقه‌بندی و هر کدام از این گروه‌ها شامل معلولیت‌های متعدد و متنوع هستند:

معلولیت‌های حواسی که شامل معلولیت‌های بینایی و شنوایی هستند.
معلولیت‌های احشایی که شامل معلولیت‌های قلبی عروقی تنفسی کلیوی و… می‌باشند.
معلولیت‌های حرکتی که شامل انواع معلولیت‌های دستگاه حرکتی و اعصاب است.
معلولیت‌های روانی

شعار روز جهانی معلولین چیست؟

هر سال سازمان ملل روز ۳ دسامبر موضوعی را برای مضمون روز جهانی معلولین اعلام می‌کند. اعلام شعار و موضوع سالانه می‌تواند یک تمرکز اساسی در مورد چگونگی تلاش جامعه برای از بین بردن موانع جسمی، تکنولوژیکی و نگرشی برای افراد معلول در فراهم کند، در سال ۱۹۹۹ از سوی سازمان ملل شعاری با مضمون “امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید” برگزیده شد.

شعار روز جهانی معلولان

راه حل های تحول آفرین برای توسعه فراگیر و نقش نوآوری در دامن زدن به جهانی در دسترس و برابر

هدف از روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین با هدف ترویج، درک و پذیرش مسائل مربوط به معلولیت، حمایت از حقوق و رفاه افراد معلول، افزایش آگاهی از دستاوردهای حاصل از ادغام افراد معلول در هر جنبه‌ای از زندگی نام گذاری شده است.
مشکلات معلولین در جامعه

معلولین در جامعه دارای مشکلات فراوانی نظیر:

مشکل حمل و نقل و جابه‌جایی درون و برون‌شهری از جمله: نبود صندلی‌های مناسب در مترو و بی آر تی ها
نبود امکانات مناسب بهداشتی شهری و بین جاده‌ای برای آن‌ها
نبود امکانات در مراکز خرید و تفریحی و گردشگری
وجود پیاده‌روهایی با عرض کم و استفاده از مصالح نامناسب برای ساخت آن‌ها
کافی نبودن امکانات تفریحی و رفاهی
مشکلات درمانی
مشکلات شخصیتی از جمله کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی
مشکلات اقتصادی معلولین ناشی از نبود شغل مناسب و هزینه‌های سنگین بازتوانی
مشکلات تحصیلی معلولین مثل عدم امکانات در مدارس و دانشگاه‌ها
نگاه ترحم برانگیز مردم جامعه و عدم فرهنگ‌سازی صحیح
مشکلات ورزشی و کمبود امکانات
مشکلات ازدواج و تشکیل خانواده زیرا کمتر کسی حاضراست با فرد معلول ازدواج کند و ازدواج دو فرد معلول نیز باهم دارای زیان‌هایی است که گاه با توجه به معلولیت افراد از مزایای آن پیشی می‌گیرد.

چگونه به معلولین کمک کنیم؟

به نیازهای فرد توجه کنیم: میزان کمک باید با توجه به سن، نوع معلولیت و میزان دریافت مراقبت از طرف دیگران، متفاوت خواهد بود.
فراهم نمودن تجهیزات خاص مورد نیاز افراد توان خواه: شما باید در تلاش برای فراهم کردن تجهیزات موردنیاز افراد معلول باشید.
هماهنگی همه اعضای خانواده: همکاری همه ی اعضای خانواده یکی از بهترین راه‌های حمایت از فرد معلول است. اعضای یک خانواده باید حمایتگر آنها از نظر مالی و عاطفی باشند.
افزایش صبر و شکیبایی: یکی از موارد قابل توجه برای افرادی که با معلولان در ارتباطند؛ داشتن صبر و شکیبایی است، زیرا گاهی اوقات، برخی از افراد معلول (مثل همه ی افراد دیگر) نمی‌توانند معنای پشتیبانی شما را درک کنند.
اطمینان شخص معلول را بدست آورید: افراد معلول، بخاطر اینکه نقص عضو دارند؛ بطور ناخودآگاه، «آزرده خاطر» می‌شوند و حتی احتمال بدگمان شدن آنها نسبت به اطرافیانشان نیز وجود دارد، از این رو راهنمایی کردن اطرافیان، از نظر آنها جنبه‌ی مسخره و تحقیر دارد. اطرافیان باید در چنین مواقعی، این بدگمانی را طبیعی بدانند و برای خوشبین کردن آنها نسبت به خودشان تلاش کنند و نظرشان را جلب کنند.
ترحم ممنوع: شما باید در زمان مواجه شدن با معلولین، به جای ترحم به آنها احترام بگذارید؛ به این دلیل که احترام گذاشتن به یک شخص باعث می‌شود که او را به عنوان یک فرد بزرگ بشناسند ولی اگر به یک معلول، ترحم کنند او را بعنوان یک شخص ضعیف و ناتوان می‌شناسند و همین امر، موجب کاهش اعتماد به نفس او می‌شود.
شغل: افراد با داشتن شغل می‌توانند به استقلال اقتصادی برسند. درواقع شخص با استقلال مالی می‌تواند مخارج خود را تأمین کند و وابسته به دیگران نباشد؛ همین امر، حضور او را در اجتماع، پررنگ می‌کند و اعتماد به نفسش را افزایش می‌دهد.
کمک رسانی: منظور از کمک کردن به افراد معلول، این نیست که همه ی کارهایشان را انجام دهید بلکه باید در زمینه‌ای که آنها توانایی انجام دادنش را ندارند؛ کمک کنید.
از فرد معلول راجع به نیازهایش سوال کنید: از فرد بپرسید به چه چیزی احتیاج دارد. گاهی ممکن است فرد برای درخواست کمک خجالت بکشد و یا اصلاً نداند درخواستش را چگونه بیان کند.

منابع: ایمنا – بیدارزنی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا