جوانان

عضو کمیسیون آموزش مجلس : دانشجویان اخراجی مخالف نظام نمی‌توانند به دانشگاه برگردند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: دانشجویان اخراجی که بر خلاف اهداف نظام و ملت حرکت کرده‌اند، نمی‌توانند به دانشگاه بازگردند…

فرهاد بشیری نماینده مردم پاکدشت و عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با فارس با اشاره به گفته وزیر علوم مبنی براینکه هیئت مرکزی گزینش می‌تواند در بازگشت به تحصیل دانشجویان به استعلام وزارت اطلاعات بی توجه باشد، گفت: دانشگاه حاصل فداکاری ملت است و کسانی که نمی‌توانند از آرمان‌ها و اهداف ملت پاسداری کنند نباید به دانشگاه بازگردند.

عضو کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد دانشجویان اخراجی خاطرنشان کرد: در این دیدار قرار شد فرجی دانا از مجاری قانون موضوع را پیگیری کند و در چهارچوب قانون رفتار کند. و ما بعید می‌دانیم که واقعا نظر ایشان آن دسته از دانشجویانی باشد که صلاحیت آنها مشکل دارد و مورد تائید نیست.

وی در خاتمه اضافه کرد: ما هم در پی آن هستیم که اگر واقعا حقی از دانشجویی ضایع شده است به آن دانشجو برگردد، اگر اشتباهی صورت گرفته باید مسئولان قبلی پاسخگو باشند در غیر اینصورت هرکس بخواهد آن را به دانشگاه بازگرداند باید پاسخ دهد.

فارس
***
پایان ابهام بازگشت به تحصیل دانشجویان ستاره‌دار
با گذشت ۱۲۸ روز از فعالیت وزارت علوم در دولت جدید مساله بازگشت به تحصیل دانشجویان محروم از تحصیل و گیر و دار آن با مجلس شورای اسلامی همچنان یکی از مهمترین مسائل روز وزارت علوم است و نمایندگان مجلس و به ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات، تاکید بر این دارند که باید تمامی مسائل در این باره توضیح داده شود.

از نخستین روزهای سرپرستی دکتر توفیقی در وزارت علوم ایجاد کمیته‌ای برای بررسی پرونده‌های دانشجویان محروم از تحصیل و اساتید بازنشسته در دستور کار قرار گرفت و بر همین اساس کار بررسی پرونده‌های دانشجویان محروم از تحصیل که متقاضی بازگشت به دانشگاه بودند، آغاز شد.

این کار از همان ابتدا واکنش برخی نمایندگان و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی را به همراه داشت و نمایندگان از سرپرست وزارت علوم خواستار توضیح این موضوع شدند که در نهایت بر اساس آمار ارائه شده از مجموع ۴۰۰ پرونده واصله هیات مرکزی گزینش، ۱۲۶ دانشجو تحصیل خود را از سر گرفتند.

با معرفی فرجی دانا به عنوان وزیر علوم و کسب رای اعتماد و تاکید وی بر ادامه این روند، اعتراضات مجلس از سرپرست سابق به وزیر منتقل شد، تا جایی که فرجی دانا چندین بار برای توضیح این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس حاضر شد و در این باره به پاسخگویی پرداخت، اما نمایندگان قانع نشدند.

وزارت علوم به عنوان یکی از مهمترین و حساس ترین نهادهای کشور با گذشت بیش از ۱۲۰ روز از کار خود بیشتر وقت خود را برای پاسخگویی به نمایندگان مجلس صرف کرده است، در حالی که شاید به دلیل همین مشغله نتوانسته باشد موضوعاتی به مراتب مهمتر را در جهت توسعه علمی کشور پیگیری کند.

اما در روزهای اخیر که نمایندگان و اعضای کمیسیون آموزش بعضا عنوان کرده‌اند که فرجی دانا باید در صحن علنی پاسخگوی نمایندگان باشد، وزیر علوم تاکید کرد که قضاوت درباره‌ بازگشت دانشجویان ستاره‌دار طبق قانون به هیات مرکزی گزینش واگذار شده و وظایف هیات مرکزی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شده است.

وزیر علوم همچنین تصریح کرد: در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شده که نه قوه مقننه و نه قوه قضاییه وارد احکام هیات مرکزی گزینش نشوند و حتی به صراحت اعلام شده که کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و دیوان عدالت اداری نیز وارد این موضوع نشوند، به همین دلیل در بحث ذکر شده باید تابع قانون باشیم و به اختیارات هیات مرکزی گزینش احترام بگذاریم.

اما رییس کمیسیون آموزش مجلس این اظهارات وزیر علوم را بی پاسخ نگذاشت و درگیری وزارت علوم و مجلس در رسانه‌ها نیز دنبال شد، به طوریکه محمدمهدی زاهدی از وجود مصوبه‌ عدم نظارت نمایندگان در هیات مرکزی گزینش وزارت علوم ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: آنچه که دنبال و تحقیق کردیم، ظاهرا چنین مصوبه‌ای وجود ندارد.

زاهدی تصریح کرد: از وزیرعلوم تشکر خواهیم کرد اگر چنین مصوبه‌ای را برای ما ارسال کند و یا شماره جلسه‌ای که شورای عالی انقلاب فرهنگی چنین مصوبه‌ای را داشته به ما اعلام کند تا ما این مصوبه را از شورای عالی درخواست کنیم، اما تاکنون آنچه ما دنبال کردیم و اطلاع داریم، چنین مصوبه‌ای وجود ندارد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین در این گفت‌وگوی خود گفته است که ممکن است ما اشتباه کرده باشیم و وزارت علوم مطمئن باشد که اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشد، مجلس و نمایندگان مطیع قانون خواهند بود.

در همین راستا آنچه که با پیگیری‌های خبرنگار ایسنا به دست آمد حاکی از مصوبه‌ای است که در ۱۱ شهریورماه سال ۶۵ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است.

در این مصوبه صراحتا تاکید شده که احکام نهایی صادر شده توسط هیات مرکزی گزینش دانشجو و کمیته مرکزی انضباطی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و دیوان عدالت اداری، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و بازرسی کل کشور نباید با مصوبات شورا مخالفت کنند.

به گزارش ایسنا، متن کامل این مصوبه به شرح زیر است:

“درباره احکام نهایی صادره توسط هیات مرکزی گزینش دانشجو و کمیته مرکزی انضباطی دانشجویان

مصوب ۸۳ جلسه مورخ ۱۳۶۵/۰۶/۱۱

مقرر می‌شود که به دیوان عدالت اداری، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و بازرسی کل کشور اعلام شود که احکام نهایی صادر شده توسط هیات مرکزی گزینش دانشجو و کمیته مرکزی انضباطی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و با توجه به اظهارنظر حضرت امام امت نسبت به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، نهادهای مذکور نباید با این مصوبات مخالفت نمایند و احکام مذکور را مورد سؤال و تردید قرار دهند.”

حال با توجه به این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دید که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ادامه تردیدشان در این باره دست خواهند کشید و بر اساس آنچه در قانون آمده مطیع مصوبات شورا خواهند بود؟
کلمه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا