بین‌المللی

وزیر کشور ترکیه استعفا کرد

وزیر کشور ترکیه همزمان با اعترضات گسترده تظاهرکنندگان خواهان برکناری مسئولان دولتی متهم به دست داشتن در مساله فساد و رشوه، استعفا کرد…

به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، “معمر گولر”، وزیر کشور ترکیه استعفانامه خود را تقدیم رجب طیب اردوغان کرد.
خبرگزاری آناتولی در ادامه گزارش خود خبر داد که معمر گولر منتظر موافقت نخست وزیر ترکیه و پاسخ به این درخواست استعفای وی است.
استعفانامه وزیر کشور ترکیه در حالی تقدیم رجب طیب اردوغان می شود که هزاران نفر از مخالفان دولت این کشور شامگاه یکشنبه در اعتراض به رشوه و فساد نزدیکان به حزب حاکم “عدالت و توسعه” به ریاست رجب طیب اردوغان بار دیگر در شهر استانبول دست به تظاهرات زدند.
رسانه های ترکیه خبر دادند که این تظاهرات با مجوز وزارت کشور ترکیه صورت گرفت اما با این وجود تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی این کشور درگیر شدند و تعدادی از تظاهرکنندگان اقدام به پرتاب سنگ به سمت پلیس کردند.
پلیس ترکیه نیز برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از خودروهای آب پاش و گلوله های پلاستیکی و گازهای اشک آور استفاده کرده است.
از سوی دیگر، تظاهرکنندگان خواستار برکناری مسئولان دولتی که در جرایم فساد و رشوه دست داشتند، شدند.
این منابع خبری همچنین گزارش دادند که از زمان باز شدن پرونده فساد و رشوه تاکنون ۷۰ نفر از مسئولان بلندپایه از جمله ۲۵ افسر بلندپایه پلیس، رئیس بانک دولتی “خلق بانک”، دو فرزند وزیر کشور و اقتصاد برکنار شدند.
رسانه های ترکیه همچنین گزارش دادند که “حسین چاپکین”، رئیس پلیس استانبول در چارچوب روند دادرسی گسترده ای که به سبب اتهامات مربوط به فساد مالی علیه شماری از نزدیکان رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه آغاز شد، از مسئولیت های خود برکنار شد.
نخست وزیر ترکیه پیشتر سفرای کشورهای خارجی در ترکیه را به دخالت در “اقدامات تحریک آمیز” علیه کشورش متهم کرده بود.
رجب طیب اردوغان با اشاره به ادعاها درباره دخالت سایر کشورها در رویدادهای اخیر این کشور و اتهامات مطروحه علیه نزدیکان حزب عدالت و توسعه در صفحه توئیتری خود گفت: “اگر کسی به استقلال ما دست‌درازی کند، اگر برای ایجاد هرج و مرج در این کشور توطئه‌های کثیفی طراحی شود، هم این این دست‌ها را قطع کرده و هم این توطئه‌ها را باطل می‌کنیم.”
این در حالی است که فرانسیس ریکاردونه، سفیر ایالات متحده آمریکا در ترکیه دیروز (شنبه) هرگونه ارتباط کشورش با عملیات دادستانی ترکیه علیه فساد را قویاً رد کرد. وی با بیان اینکه هیچ‌کس نباید روابط ترکیه و ایالات متحده آمریکا را در معرض خطر قرار دهد، افزود: “همه آنچه در رسانه‌ها در این مورد انتشار یافته کذب محض است.”
اردوغان با متهم کردن برخی از سفرای خارجی به دست داشتن در مسایل “فساد و رشوه” به برخی از آنها هشدار داد که ترکیه را ترک کنند.
این اظهارات نخست وزیر ترکیه در حالی مطرح می شود که دادگاه استانبول پس از پایان تحقیقات دادستانی درباره دست داشتن برخی از نزدیکان به دولت ترکیه و نخست وزیری ترکیه در خصوص فساد مالی، فرزندان وزرا و مسئولان بلندپایه و تاجران ترک را به زندان محکوم کرد.

فرارو

***
چهار وزیر کابینه ترکیه درخواست استعفای خود را به اردوغان ارائه کردند
حسین چلیکˈ معاون نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه در یک برنامه تلویزیونی از ارائه درخواست استعفای چهار وزیر کابینه این کشور که فرزندانشان متهم به فساد مالی هستند، به نخست وزیر ترکیه خبر داد.

چهار وزیر کابینه ترکیه درخواست استعفای خود را به اردوغان ارائه کردند

معاون حزب حاکم ترکیه گفت: هنوز معلوم نیست که آیا اردوغان استعفای آنان را می پذیرد یا نه.

فرزندان وزرای کشور، شهرسازی و اقتصاد ترکیه چند روز پیش به اتهام فساد مالی و رشوه بازداشت شدند.

هویت چهارمین وزیری که گفته می شود در این ارتباط استعفا داده است، فاش نشد.

چلیک پیش از این عنوان کرده بود که این ادعاها دروغ است، نخست وزیر ترکیه هر چه که لازم باشد انجام خواهد داد و ما نمی توانیم بگوییم که این وزرا مقصر هستند.

معاون حزب حاکم ترکیه در ادامه گفت: این گونه ادعاها به منظور تضعیف نخست وزیر ترکیه صورت می گیرد.

منابع خبری ترکیه نوشتند که چهار وزیر دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در راستای تحقیقات دادستانی استانبول در باره فساد مالی در این کشور پرونده هایشان به وزارت دادگستری ترکیه ارسال شد.

خبرگزاری دوغان مدعی شد که پرونده ای حاوی اتهامات دادستانی استانبول علیه چهار وزیر دولت این کشور به وزارت دادگستری ترکیه ارسال شده است.

روزنامه استار چاپ استانبول نیز این خبر را تایید و خاطر نشان کرد که با این اقدام دادستانی استانبول روند طرح اتهام علیه چهار وزیر دولت اردوغان رسما آغاز شده است.

ˈمعمر گولرˈ وزیر کشور ترکیه نیز روز گذشته با انتشار مطلبی در یکی از شبکه های اجتماعی گفت: هیچ یک از معاملات اقتصادی من و فرزندم غیر قانونی نبوده است.

وی افزود: چند روز آینده همه چیز مشخص خواهد شد.

برخی از رسانه های جمعی آنکار وزیر کشور ترکیه را متهم به اخذ رشوه کرده بودند.

دادگاه رسیدگی کننده به پرونده رشوه و فساد مالی در استانبول در مورد پرونده ۱۶ نفر از ۵۳ نفری که توسط دادستانی این شهر به این دادگاه ارجاع شده بود، حکم بازداشت صادر کرد که فرزندان وزیران کشور و اقتصاد و مدیرعامل ˈهالک بانکˈ از جمله این افراد هستند.

پلیس استانبول اواخر هفته گذشته عملیاتی را با عنوان ˈرشوه بزرگˈ در این شهر انجام داد که تزلزلی جدی در صحنه سیاسی ترکیه ایجاد کرد.

ادعای جنگ قدرت و ستیز بین ˈجماعت گولنˈ و دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ با شروع عملیات بزرگ رشوه به مرکزیت استانبول، ابعاد بسیار گسترده ای به خود گرفته که از آن به عنوان زلزله سیاسی در ترکیه یاد می شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا