زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ کارکنان شرکت نفت فلات‌قاره ایران: خواستار حذف محدودیت‌های مزدی هستیم

کارکنان رسمی شرکت نفت فلات‌قاره، نسبت به شرایط مزد و حقوق خود اعتراض دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «نسبت به محدودیت‌های دستمزدی برای کارکنان رسمی نفت معترضیم، در عین حال نگران حفظ استقلال صندوق بازنشستگی نفت هستیم»؛ یکی از کارکنان شرکت نفت فلات‌قاره شاغل در جزیره سیری با بیان این انتقادات، خواستار رسیدگی به مطالبات خود و همکارانش از سوی مقامات عالی وزارت نفت شد.

این پرسنل رسمی نفت افزود: ما روز گذشته (دهم دی‌ماه) در محل کار خود دست به تجمع صنفی زدیم؛ این چندمین بار است که کارکنان رسمی نفت فلات‌قاره نسبت به محدودیت‌های مزدی و شرایط حقوقی خود اعتراض می‌کنند. ما دور از خانواده‌هایمان و در شرایط سخت کار می‌کنیم، انتظار داریم محدودیت‌ها حذف شود.

به گفته این کارگر، مطالبات رسمی‌های نفت از این قرار است: حذف کامل سقف حقوق، حذف محدودیت‌های سنوات بازنشستگی، بازگشت کسورات مازاد مالیات کارکنان، اجرای کامل ماده۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال و در نهایت، عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت.

او می‌گوید: امیدواریم مطالبات ما در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده جدی گرفته شود و مجلس و دولت به این خواسته‌های قانونی توجه کنند.

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، مازندران و اصفهان

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان . سوادکوه دست به تجمع صنفی زدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (۱۰ دی ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران، اصفهان و سوادکوه، در اعتراض به وضعیت معیشتی خود تجمع کردند.

این بازنشستگان خواستار توجه به مطالبات و خواسته‌های خود شدند و عنوان کردند که باید مستمری بازنشستگان بالاتر از خط فقر باشد.

آنها همچنین خواستار اجرای طرح تکمیلی همسان‌سازی، تسریع در پرداخت کامل معوقات، بازگشت جایگاه واقعی صندوق فولاد در برنامه هفتم توسعه، تضمین اجرای تعهدات درمانی مطابق با آیین‌نامه فولاد و اجرای آیین نامه و قوانین خاص فولادی و احیای جایگاه آن و همچنین افزایش حقوق سال ۱۴۰۲ خود بر اساس نرخ تورم شدند.

گفتنی است؛ در حال حاضر بالغ بر ۸۰ هزار نفر و با احتساب خانواده تحت کفالت آن‌ها، حدود ۴۰۰ هزار نفر جامعه بازنشستگان صنعت فولاد هستند.

اعتراض کارگران شهرداری رودبار از تاخیر در پرداخت حقوق و بیمه

جمعی از کارگران شهرداری «رودبار» در استان گیلان از تاخیر در پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای خود انتقاد کردند.

یکی از کارگران شهرداری «رودبار» در تماس با خبرنگار ایلنا، گفت: در ده ماه سپری شده از سال جاری، هنوز ۴ تا ۵ ماه حقوق معوقه سال ۱۴۰۰ را طلبکارند. پرداخت اضافه کاری و حق بیمه کارگران نیز از مهر ماه به تاخیر افتاده است.

این کارگر با بیان اینکه کارگران هر ماه مطالبات خود را با بدون اضافه کاری دریافت می‌کنند، گفت: شهردار مدعی است منابع مالی کافی ندارد به همین دلیل حقوق کارگران به تاخیر افتاده است.

وی با بیان اینکه در تامین هزینه‌های اولیه زندگی درمانده‌ایم، اظهار داشت: هر ماه حداقل حقوق بدون اضافه کاری پرداخت می‌شود، گرانی امان‌مان را بریده و خسارات غیرقابل جبرانی به زندگی‌مان وارد شده است.

این کارگر خواستار پرداخت معوقات مزدی همکاران خود شد و گفت: امیدواریم شهرداری هرچه سریعتر مطالبات مزدی‌مان را کامل پرداخت کند تا از این وضعیت خارج شویم.

وی افزود: حدود ۷۵کارگر در مجموعه شهرداری رودبار کار می‌کنند که جدا از حقوق، دو سال است حق لباس و بخشی از مزایا شامل مزایای رفاهی، مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی را طلبکارند و درخصوص پرداخت معوقات حقوقی این کارگران، هنوز اقدامی ازسوی شهرداری جهت پرداخت این مطالبات صورت نگرفته است.

طبق اظهارات وی؛ علارغم‌ عدم پرداخت سنوات کارگران از سال ۹۸، مشکل دیگر این است که حق بیمه کارگران (مهر وآبان) پرداخت نشده و کارگرانی که برای گرفتن خدمات درمان به مراکز درمانی و آزمایشگاهی مراجعه می‌کنند از پذیرش‌شان جلوگیری می‌شود.

وی از تغییر مکرر شهرداران در طول سنوات گذشته انتقاد کرده و اظهار داشت: وصول و پیگیری مطالبات کارگران شهرداری رودبار به انتخاب یک شهردار خوب بستگی دارد. متاسفانه هم اکنون  شهر رودبار را فردی مدیریت می‌کند که پیش از این نیز شهردار رودبار بوده وصلاحیت وی از سوی اعضای شورای شهر تایید نشده است.

این کارگر شهرداری رودباردر خاتمه تاکید کرد: مسئولانی که حقوقشان کامل و چندبرابر بیشتر از دریافتی کارگران به حسابشان واریز می‌شود، چگونه می‌توانند شناخت درستی از وضعیت زندگی و معاش ما داشته باشند.

مشکلات تاخیر در پرداختِ هزینه بیمه تکمیلی بازنشستگان/ صندوق جوابگو باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بازنشستگان کشوری هزینه‌ی بیمه تکمیلی را با تاخیر بسیار دریافت می‌کنند؛ سرابی بازنشسته بهداشت و درمان در این رابطه گفت: با وجود سرسام آور بودن هزینه‌های درمان و نیاز مبرم بازنشستگان به دریافت خدمات درمانی، متاسفانه پرداخت جبران خسارت به دارندگان بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ با تأخیر‌های طولانی انجام می‌شود و این در شرایطی است که با وجود تورم موجود در جامعه، بازنشستگان زمانی مبالغ هزینه شده را دریافت می‌کنند که با آن حتی قادر به دریافت همان خدمات قبل نیستند، این به خصوص در مورد بازنشستگانی مصداق دارد که نیاز به دریافت خدمات مستمر و دوره‌ای دارند.

او ادامه داد: شرکت آتیه سازان حافظ یک شرکت ارزیاب خسارت است. نوع قرارداد  با صندوق بازنشستگی کشوری کارمزدی است و شرکت آتیه سازان حافظ تنها وظیفه بررسی اسناد درمانی بیمه‌شدگان این قرارداد را بر عهده دارد و نظر و نتیجه ارزیابی خود را به نمایندگان صندوق بازنشستگی کشوری اعلام می‌کند و بعد از محاسبات بیمه‌ای و طی مراحل قانونی، هزینه‌ها مستقیما توسط صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت می‌شود.

به گفته سرابی، مطابق آیین نامه‌ها و قوانین مصوب شورای عالی بیمه، شرکتهای بیمه‌گر در برابر بیمه‌شدگان تعهداتی دارند که باید بیمه‌شده را در جریان کامل قرار دهند از جمله تعیین حداکثر زمان مورد انتظار برای پرداخت هزینه خسارت که متاسفانه در این مورد هیچگونه اطلاعاتی در دسترس بازنشستگان مشمول بیمه تکمیلی نیست.

این بازنشسته ادامه داد: با توجه به زمان تحویل مدارک و اسناد هزینه‌های درمانی به بیمه آتیه سازان حافظ، معمولا این کارگزاری چند روز بعد از تحویل، اسناد را ارزیابی و مبالغ مورد تایید را مشخص کرده و به صندوق بازنشستگی کشوری اعلام می‌کند؛ در بررسی‌های به عمل آمده، مشخص شد که از زمان صدور حواله و ارسال به بانک جهت پرداخت چندین ماه طول می‌کشد که باید پرسید چرا؛ آیا این پروسه طولانی ناشی از عدم تامین منابع برای پرداخت از جانب صندوق بازنشستگی کشوری‌ست؟ یا تعلل بانک عامل در پرداخت هزینه‌ها علیرغم تامین منابع ازجانب صندوق بازنشستگی کشوری مشکل‌ساز است؟

بنا به اعلام اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری، قرار بود هزینه‌های بیمه تکمیلی کمتر از مبلغ ۵۰۰هزارتومان حداکثر ظرف مدت سه روز پرداخت شود که این وعده محقق نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا