حقوق بشر

محرومیت برخی زنان زندانی در اوین از حق ملاقات هفتگی و تماس تلفنی

تقریبا از دو روز پیش، تماس تلفنی برخی زنان زندانی در اوین قطع شده و از امروز، برخی از آنان نیز، از حق ملاقات هفتگی خود محروم شده‌اند.

اعضای خانواده برخی زندانیان خبردادند

«نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نسیم سلطان بیگی ممنوع الملاقات شدند»؛ این خبری است که ظهر امروز محمد حسین آجرلو، همسر نیلوفر حامدی و سعید پارسایی، همسر الهه محمدی اعلام کرده است. این خبر توسط ایران جلیلی، مادر نسیم سلطان بیگی نیز تایید شده است. بنا به نوشته آنان، دلیل این اقدام، همخوانی آهنگ «سفرناک» توسط این سه روزنامه‌نگار زندانی از پشت تلفن زندان اوین و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی بوده است.

آجرلو، با اعلام این خبر، در توئیتر خود نوشته که وقتی نیلوفر حامدی، الهه محمدی و نسیم سلطان بیگی از «مسئولان زندان پرسیدند مگر خواندن آهنگ ایرادی دارد؟»، در پاسخ به آنان گفته شده که «آهنگش چیزه» به گفته همسر نیلوفر حامدی، تصمیم ممنوع الملاقاتی این سه روزنامه‌نگار در شرایطی گرفته شده که «برخلاف قانون، آنان در شورای انضباطی زندان حضور نداشته‌اند.» از قرار معلوم، این روزنامه‌نگاران برای مدت ۲۰ روز از حق ملاقات هفتگی محروم شده‌اند.

ممنوعیت ملاقات این روزنامه‌نگاران اما تنها مجازات‌های اتخاذ شده نیست. به گفته خانواده برخی زندانیان به «امتداد، از یکی دو روز، تماس تلفنی برخی دیگر از زنان زندانی در اوین نظیر سروناز احمدی، آنیشا اسداللهی، گلرخ ایرایی و نرگس محمدی هم قطع شده است. پیشتر، مادر نسیم سلطان‌بیگی نیز در اینستاگرامش اعلام کرده بود که این روزنامه‌نگار نیز نامش در میان زنانی که از حق تماس تلفنی منع شده‌اند، وجود دارد.

بنا به گفته برخی خانواده‌های زندانیان به «امتداد»، مجموعا تعداد زنانی که تا اینجا از حق تماس تلفنی محروم شده‌اند، ۱۴ نفر است و همچنین حدود ۵ زن نیز از حق ملاقات هفتگی محروم شده‌اند. آیین نامه سازمان زندان‌ها تماس تلفنی و ملاقات هفتگی را در زمره حقوق زندانیان برشمرده است./امتداد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا