حقوق بشر

سنندج؛ بازداشت توام با خشونت مرتضی محمدی و برادرش توسط نیروهای امنیتی

مرتضی محمدی، از بازداشت شدگان جنبش ژن، ژیان، ئازادی، پس از شلیک گلوله به محل سکونتش در سنندج (سنه)، همراه با ضرب‌وشتم شدید توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ابراهیم محمدی برادر وی نیز که برای پیگیری پرونده‌اش به دادگاه مراجعه کرده بود بازداشت شده است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ساعت ٧ صبح روز دوشنبه ١١ دی ماه ١۴٠٢ (١ ژانویه ٢٠٢۴)، مرتضی محمدی، در محله حسن‌آباد سنندج پس از آنکه منزلش مورد هدف تیراندازی نیروهای اطلاعات قرار گرفت، توام با خشونت شدید بازداشت شد.

هه‌نگاو مطلع شده است که ابراهیم محمدی برادر بزرگتر مرتضی نیز که برای پیگیری پرونده وی به دادگاه مراجعه کرده بود، توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شده است. تا زمان تنظیم این خبر اطلاع دقیقی از دلایل بازداشت و اتهامات وارده علیه این دو برادر در دسترس نیست.

تصاویر دریافتی هه‌نگاو نشان می‌دهد که در و پنجره‌های منزل محل سکونت مرتضی محمدی، با تیراندازی نیروهای اداره اطلاعات شکسته شده است.

به گفته یک منبع مطلع، نیروهای اداره اطلاعات پنج دستگاه تلفن‌های همراه اعضای خانواده مرتضی محمدی را ضبط و از صحنه بازداشت وی اقدام به فیلمبرداری کرده‌اند.

بازداشت مرتضی محمدی در حالی است که روز گذشته منزل والدین او در محله حاجی‌آباد توسط نیروهای اطلاعات محاصره شده و در مسیرهای منتهی به آن، ایست‌وبازرسی شدید دایر کردند.

پیشتر، بامداد دوشنبه ۴ دی ماه سال جاری، محمدجعفر محمدی، پدر ۵۵ ساله مرتضی محمدی، در محله حاجی‌آباد سنندج توسط نیروهای وزارت اطلاعات توام با خشونت و شکستن درب ورودی خانه‌اش، بازداشت شده بود.

مرتضی محمدی، روز دوشنبه یکم اسفند ماه ۱۴۰۱، در میانه جنبش ژن، ژیان، ئازادی در میدان مادر شهر سنندج و در حالی که با خودرو به سمت منزل در حال حرکت بود، توسط نیروهای حکومتی متوقف و بازداشت و به همراه سیروان محمدی، برادر بازداشت‌شده‌اش، روز ۱۶ اسفند ماه با وثیقه و موقتاً تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی سنندج (سنه) آزاد شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا