اخبار

دستگاه آدمکُشی جمهوری اسلامی بازهم جنایت کرد؛ اعدام یک زندانی عقیدتی در زندان قزلحصار

زندانی عقیدتی-سیاسی اهل سنت داوود عبداللهی صبح امروز در زندان قزلحصار اعدام شد. وی مدت ۸ ماه زیر بازجویی و شکنجه بود و در اعتراض به انتقال به سلول انفرادی در اعتصاب غذا به سر می‌برد….

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز سه شنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۲، زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت داوود عبداللهی پس از ۱۴ سال تحمل زندان در بلاتکلیفی اعدام شد. گفته می شود او از تاریخ انتقال به قرنطینه زندان اعتصاب غذا کرده بود. پیش از این در آبان و آذر ماه سال جاری حکم اعدام دو هم پرونده ای وی، زندانیان عقیدتی – سیاسی اهل سنت قاسم آبسته و ایوب کریمی در زندان قزلحصار اجرا شد.
داوود عبداللهی اهل سنت و ساکن مهاباد است. او در تاریخ ۱۶ آ‌ذر ۸۸ به همراه ۶ تن دیگر از هموطنان اهل سنت به نام های ایوب کریمی، قاسم آبسته، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت، کامران شیخه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
آقای عبداللهی و شش هم پرونده ای او، در یک پرونده ساخته و پرداخته وزارت اطلاعات به اتهام قتل عبدالرحیم تینا امام جمعه مسجد خلفای راشدین مهاباد، به «محاربه» و «افساد فی الارض»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی» متهم شدند.
زندانیان اتهامات را رد کرده و گفته‌اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی دستگیر شده‌اند. به گفته زندانیان آنها هنگام بازجویی تحت شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفته‌اند تا به اتهاماتی که مرتکب نشده‌اند، اعتراف کنند.
داوود عبداللهی در اسفندماه ۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در خردادماه سال ۱۳۹۷ ، ایشان را به اتهام «افساد فی‌الارض» مجددا به اعدام محکوم کرد. آقای عبداللهی مدت ۱۴ سال در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه، زندان اوین، زندان گوهردشت و زندان قزلحصار محبوس بوده است.
اعدام داوود عبداللهی درحالی صورت می‌گیرد که دو هم پرونده وی به‌نام قاسم آبسته و ایوب کریمی به ترتیب در تاریخ ۱۴ آبان ماه و ۸ آذر ماه در این زندان اعدام شده بودند.
داوود عبداللهی در یک پرونده مشترک به همراه قاسمه آبسته، ایوب کریمی، انور خضری، فرهاد سلیمی، خسرو بشارت و کامران شیخه در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت برای طی مراحل بازجویی به ارومیه و سپس زندان اوین تهران منتقل شدند. پس از مدتی در سال ۱۳۹۱ این زندانیان از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده و سپس با تعطیلی زندان رجایی‌شهر در سال جاری، به زندان قزل‌حصار کرج منتقل شدند.
اکنون نگرانی درخصوص وضعیت چهار متهم دیگر این پرونده وجود دارد.
تردیدی نیست که تمام تعرض‌ها و شکنجه‌های بازداشت شدگان در اعتراض‌های مردمی سال های اخیر به‌دستور مستقیم سران رژیم صورت گرفتە است. این رژیم در سراسر سال‌های موجودیتش نشان داده است که حقوق اجتماعی و آزادی‌های دموکراتیک در قاموس تاریک‌خانهٔ تفکر و گفتمان اجتماعی و سیاسی‌اش جایی ندارد و تا جایی که بتواند با زور، سرکوبگری، و کشتار هرگونه صدای مخالف را خفه می‌کند. هنوز هزاران زندانی سیاسی- عقیدتی با گرایش‌های گوناگون در زندان‌های رژیم گرفتارند. مردم محروم و ستمدیده میهن ما نشان داده‌اند که خواهان برچیدن دیکتاتوری حاکم‌اند. هدف اصلی مبارزهٔ عمومی در راه کوتاه کردن شر استبداد قرون وسطایی تاریک‌اندیشان ولایی از سر ملّت ایران، برقراری دموکراسی و عدالت اجتماعی در میهن و ایجاد فضای باز و سالم کنش اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برای همهٔ مردم و نیروهای اجتماعی است. مردم میهن ما خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط همۀ زندانیان سیاسی و عقیدتی هستند.  نباید اجازه داد سیاست اعدام، شکنجه، مرگ خاموش، و ربودن فرزندان میهن از آغوش خانواده‌ها به‌دست رژیم سفاک حاکم ادامه یابد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا