جوانان

کوبا مقام اول آموزش و پرورش در دنیا

به مناسبت ۶۵ مین سالگرد پیروزی انقلاب مردم کوبا مطلب زیر در مورد آموزش و پرورش کوبا در نظر گرفته شده است….

بر اساس گزارش یونسکو، #کوبا ۱۰ تا ۱۱ درصد تولید ناخالص داخلی‌اش را در #آموزش هزینه می‏‌کند که در این زمینه بالاترین نسبت را در جهان داراست.

گزارش یونسکو درباره وضعیت «آموزش در کوبا»

♦️بر اساس گزارش یونسکو که با عنوان «آموزش برای همه» انتشار یافته است، کشورهای #کوبا، کانادا، فنلاند و کره به ترتیب بهترین عملکرد را در عرصه #آموزش به خود اختصاص داده‏‌اند و در عرصه کیفیت آموزش به عنوان الگو مطرح شده‏‌اند.

♦️گزارش مذکور بر چشم‌انداز ارتقای کیفیت آموزشی تمام کودکان مخصوصا کودکان متعلق به اقشار آسیب‏‌پذیر و #محروم متمرکز است.

♦️#کوبا که کشوری با یازده میلیون و دویست هزار نفر جمعیت است، ۱۰ تا ۱۱ درصد تولید ناخالص داخلی خود را در امر آموزش هزینه می‏‌کند که در این زمینه بالاترین نسبت را در کشورهای جهان داراست. #فنلاند که پس از کوبا در جایگاه بعدی قرار دارد، ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی‏‌اش را به امر #آموزش اختصاص داده است.

♦️در نظام آموزشی کوبا، تحصیل تا کلاس نهم اجباری است و در تمام سطوح و از جمله در سطح آموزش عالی برای همگان #رایگان است و تمام وجوه فرد (از جمله آمادگی جسمانی و فیزیکی، ورزش، اوقات فراغت و آموزش‏‌های هنری) را در بر می‏‌گیرد و در عین حال محتوای آموزش را با #زندگی، #کار و #تولید مرتبط می‏‌کند؛ این اقدام از طریق آنچه کوبایی‏‌ها “نگاه به یکدیگر” می‏‌نامند، محقق می‏‌شود.
♦️”نگاه به یکدیگر” را می‏‌توان نوعی رقابت در #کار_گروهی در نظر گرفت که محرک اعضای گروه برای دستیابی به هدف به عنوان یک امر جمعی است.

♦️گزارش مذکور اقدامات آموزشی در #کوبا را بسیار “موثر” ارزیابی کرده است. طی کمتر از ده سال پس از انقلاب، #بی‏‌سوادی ۴۰ درصد کاهش یافت و کوبا موفق به کسب نرخ #باسوادی ۹۶.۶ درصدی شد. هم‏‌اکنون نسبت تعداد دانش‏‌آموز به معلم در مدارس ابتدایی ۱۳.۵ و در کلیه سطوح آموزشی، عدد ۱۵ را نشان می‌دهد.

♦️گزارش #یونسکو به نخستین بررسی تطبیقی بین‏‌المللی صورت گرفته در زمینه ارزیابی #کیفیتآموزشی در #آمریکایلاتین اشاره دارد. این بررسی سطح دستاوردهای آموزشی در حوزه زبان و ریاضیات و کلیه عوامل مرتبط با آن را در میان دانش‏‌آموزان رده سوم و چهارم ابتدایی در سیزده کشور آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب در بر می‏‌گیرد.

♦️نتایج این بررسی نشان می‏‌دهد دانش‏‌آموزان کوبایی در حالی که بالاترین نمرات را در زبان و ریاضیات کسب کردند، در مدت زمان کوتاه‏تری دوره آموزشی مورد نظر را تکمیل کرده‏‌اند. این برآورد در تمام #مدارس_کوبا صادق است. تمایز در کسب دستاوردهای آموزشی، بر مبنای جنسیت یا سطوح اجتماعی و فرهنگی، بسیار اندک است.

♦️در چنین وضعیتی، برنامه دولت #آمریکا با عنوان “کودکان را فراموش نکنید” نتایج معکوسی در پی داشته و نه فقط کودکان بلکه معلمان را نیز به فراموشی سپرده و به حال خود رها کرده است. نسبت تعداد دانش‏‌آموز به معلم در بسیاری از مدارس آمریکا افزایش پیدا کرده و به ۴۰ دانش‏‌آموز به ازای هر معلم رسیده است.

♦️علاوه بر این، برنامه مذکور به برخی تفاوت‏‌های فاحش در نظام تحصیلی دامن زده است، به گونه‏‌ای که فرزندان خانواده‏‌های #کم‏‌درآمد و محروم هرگز از آن کیفیت آموزشی که فرزندان خانواده‏‌های #ثروتمند از آن برخوردارند، بهره‏‌مند نمی‏‌شوند. این #شکاف در کیفیت آموزشی معادل دو هزار دلار در سال به ازای هر دانش‏‌آموز است.

♦️همچنین برنامه مذکور راه را برای #نظامیکردن مدارس کم‏‌درآمد هموار می‏‌کند. این مدارس دو انتخاب پیشرو دارند؛ یا به منظور دریافت #بودجه دولت فدرال باید پذیرای خدمات به افراد #نظامی تحت استخدام باشند یا با ریسک بستن مدرسه دست‏‌وپنجه نرم کنند. دولت فدرال عملا راه هر گونه پیشرفت در بهبود و ارتقای #کیفیتآموزشی اقشار آسیب‏‌پذیر و #محروم را با تامین مالی ناکافی و اندک، سد کرده است.

♦️بهانه مطرح شده برای عدم تامین مالی، هزینه‏‌های #جنگ‏‌هایبین‏‌المللی و تامین #امنیتداخلی است اما در حقیقت این امر ریشه در تناقضات ذاتی #جامعه_طبقاتی دارد.

♦️بر خلاف #کوبا که در آن #آموزش و #بهداشت اموری اساسی و #بنیادی محسوب می‏‌شوند، برای دولت ایالات متحده، مسموم کردن اذهان جوانان با #تبلیغات_جنگ‏‌طلبانه از ارتقای استانداردهای آموزشی برای همگان اهمیت بیشتری دارد.

♦️هیات حاکمه آمریکا درصدد افزایش #تحریم‏‌ها علیه کوباست. دولت واشنگتن از طریق کمیسیون حمایت از یک “کوبای آزاد”، پیش‏نویس #خصوصی‏‌سازی تمام بخش‏‌های اقتصاد #کوبا را که پس از انقلاب ۱۹۵۹ ملی اعلام شد، تهیه کرده است. گفتنی است، #ملی_کردن این بخش‏‌ها برای کوبا، بنیان‏‌های مادی برای بدل شدن به الگوی ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی در جهان را فراهم کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا