حقوق بشر

داوود عبداللهی، زندانی اهل‌سنت، پس از ۱۴ سال زندان اعدام شد

«داوود عبداللهی همچون قاسم آبسته و ایوب‌کریمی بر اساس اعترافات زیر شکنجه و بدون دادرسی عادلانه، در دادگاه‌ انقلاب به اعدام محکوم شده‌ بود»

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ دی ۱۴۰۲: حکم اعدام داوود عبداللهی، زندانی اهل‌سنت کرد که با اتهام محاربه و افساد فی الارض از طریق «اقدام مسلحانه و عضویت در یک گروه سلفی جهادی» به اعدام محکوم شده بود، در زندان قزل‌حصار کرج به اجرا درآمد.

سازمان حقوق بشر ایران اعدام‌های بی‌رویه را که روند آن طی ماه‌های اخیر شدت یافته، محکوم می‌کند و خواهان توجه فوری جامعه جهانی به این موضوع است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان گفت: «داوود عبداللهی همچون قاسم آبسته و ایوب‌کریمی بر اساس اعترافات زیر شکنجه و بدون دادرسی عادلانه، در دادگاه‌ انقلاب به اعدام محکوم شده‌ بود. اعدام او همچون اعدام سایر زندانیان سیاسی، یک قتل فراقضایی است. مسئولان جمهوری‌اسلامی، به‌خصوص علی خامنه‌ای، رهبر این حکومت، باید در قبال قتل‌های فراقضایی پاسخگو باشند.»

امیری‌مقدم افزود: «روند کنونی اجرای اعدام‌ها حتی در مقیاس جمهوری‌اسلامی هم کم‌سابقه است. جامعه جهانی و به‌ویژه دولت‌های پایبند به اصول حقوق‌بشر که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند، باید سکوت خود را در قبال موج اعدام‌ها بشکنند و واکنش درخور نشان دهند».

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۱۲ دی ماه، حکم اعدام داوود عبداللهی، زندانی اهل‌سنت کرد، در زندان قزل‌حصار کرج به اجرا درآمد.

داوود عبداللهی به اتهام محاربه و افساد فی الارض از طریق «اقدام مسلحانه و عضویت در یک گروه سلفی جهادی» در یک گروه  هفت نفره بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

اعدام داوود عبداللهی درحالی صورت می‌گیرد که دو هم پرونده وی به‌نام قاسم آبسته و ایوب کریمی به ترتیب در تاریخ ۱۴ آبان ماه و ۸ آذر ماه در این زندان اعدام شده بودند.

داوود عبداللهی در یک پرونده مشترک به همراه قاسمه آبسته، ایوب کریمی، انور خضری، فرهاد سلیمی، خسرو بشارت و کامران شیخه در بهمن ماه ۱۳۸۸ بازداشت برای طی مراحل بازجویی به ارومیه و سپس زندان اوین تهران منتقل شدند. پس از مدتی در سال ۱۳۹۱ این زندانیان از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده و سپس با تعطیلی زندان رجایی‌شهر در سال جاری، به زندان قزل‌حصار کرج منتقل شدند. اکنون نگرانی درخصوص وضعیت چهار متهم دیگر این پرونده وجود دارد.

 بر اساس گزارش‌های سازمان حقوق‌بشر ایران در هفت روز گذشته دست‌کم ۳۹ نفر در ایران اعدام شده‌اند. 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا