از هر دری سخنی

سیاست‌های ضد ملی و ضد تولید داخلی رژیم ولایی

واردات کالاهای رقیب تولید داخلی

این کارشناس اقتصادی افزود: در بسیاری از این کالاها ایران تولیدکننده است یا اینکه امکان تولید داخل وجود دارد اما از آنجایی که واردات منبع پرسودی برای مافیای واردت محسوب می‌شود این کالاها در لیست واردات قرار می‌گیرند در حالی که تولیدکنندگان داخلی آن کالا در شرایط ورشکستگی قرار دارند.

وی با اشاره به سیاست‌های ارزی دولت در بودجه ۱۴۰۳ ادامه داد: یکی از اقدامات دولت در سیاست‌های ارزی مدیریت تقاضای ارز و ایجاد انگیزه برای بازگشت ارز صادراتی و حفظ ذخایر ارزی است اما همزمان با طیف وسعی از کالاهای وارداتی مواجه هستیم و واردات کالا شامل ۲۸ کد هستند که طیف وسیعی از کالاها را شامل می‌شود و بسیاری از کالاهای تولید داخل در فهرست واردات دیده می‌شوند و برخی از کالاها که ایران صادرکننده آن بوده هم در لیست واردات قرار دارند. در حالی که از ایران قاچاق دام انجام می‌شود امروز در لیست کالاهای وارداتی شاهد واردات دام زنده هستیم. همچنین در حالی سه سال گذشته شاهد این بودیم که بیش از یک میلیون جوجه یک روزه را در کشورمان داخل چاه ریختند و نابود کردند به دلیل اینکه دانه مورد نیاز تامین نشد، امروز ایران واردکننده طیور شده‌ است.

این کارشناس اقتصادی افزود: در بسیاری از این کالاها ایران تولیدکننده است یا اینکه امکان تولید داخل وجود دارد اما از آنجایی که واردات منبع پرسودی برای مافیای واردت محسوب می‌شود این کالاها در لیست واردات قرار می‌گیرند در حالی که تولیدکنندگان داخلی آن کالا در شرایط ورشکستگی قرار دارند. ایران تا چند سال گذشته صادرکننده شیرخشک بود اما امروز شیر خشک در لیست کالاهای وارداتی قرار دارد. ایران به قیمت بسیار پایین پوست حیوانات را به چین می‌فروشد و چین آن را به منسوجات کیف و کفش تبدیل می‌کند و قیمت بسیار بالاتر به ایران می‌فروشد.

راغفر تاکید کرد: جالب‌تر اینکه در لیست واردات اصلا خودرو دیده نشده‌ است. حال اینکه ۱۲ روز گذشته واردات ۲ هزار دستگاه خودرو برای نیروی انتظامی با تعرفه یک درصدی تصویب شد در حالی که تولیدکندگان داخلی امکان به پاسخ به این تقاضا را داشتند اما این سفارش را باید پورسانت‌هایی در خروج ارز از کشور فراهم می کند، جستجو کرد.

بهار نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا