زنان

استعفای رئیس دانشگاه هاروارد؛ “سرقت علمی” سلاح جدید محافظه‌کاران آمریکا علیه دانشگاه

کلودین گی که پیشتر به سوء مدیریت در بحران یهودستیزی در محوطه دانشگاه هاروارد متهم شده، به‌رغم فشارهای سیاسی، تا دیروز در پست خود به عنوان رئیس این دانشگاه باقی مانده بود.

 استعفای او پس از درخواست‌هایی برای برکناریش از سوی محافظه‌کاران برجسته از جمله الیز استفنیک، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و نماینده نیویورک در مجلس آمریکا و همچنین بیل آکمن، مدیر صندوق سرمایه گذاری که میلیونها دلار به هاروارد کمک کرده است، صورت گرفت.

به گزارش رادیو فرانسه، کلودین گی، رئیس دانشگاه هاروارد که پیشتر، اظهاراتش در کنگره آمریکا پیرامون یهودی ستیزی در دانشگاه، جنجال برانگیز شده بود، روز سه‌شنبه تنها شش ماه پس از انتصابش به عنوان اولین رئیس سیاهپوست این دانشگاه، به دنبال هفته‌ها تنش بر سر اتهاماتی مبنی بر اینکه در پایان‌نامه دکترا و مقالات خود مرتکب سرقت علمی شده، از مقام خود استعفا کرد.

اتهامات سرقت علمی، نه از سوی همتایان دانشگاهی، بلکه از سوی دشمنان سیاسی وی به رهبری محافظه‌کارانی که به دنبال برکناری او بودند، مطرح شده است. مخالفان کلودین گی همچنین او را متهم می‌کنند که تا حد زیادی به این دلیل که یک زن سیاه پوست است، به ریاست دانشگاه برگزیده شده است.

کلودین گی در نامه استعفای خود، بدون اشاره مستقیم به اتهامات مطرح شده در زمینه سرقت علمی، خاطرنشان کرد که هجوم انتقادها، پس از جلسه استماع کنگره در دسامبر، جایی که او به صراحت نگفت که درخواست‌های مطرح‌شده در محوطه دانشگاه برای نسل کشی یهودیان، ناقض سیاست هاروارد است، آغاز شد.

وی در نشست کنگره آمریکا درباره شدت گرفتن یهودی ستیزی در دانشگاه‌ها پس از حملات ٧ اکتبر حماس، از دادن پاسخ مستقیم به پرسش الیز استفنیک، نماینده جمهوری‌خواه، در خصوص اینکه آیا دانشجویانی که خواستار نسل‌کشی یهودیان بودند، تنبیه خواهند شد یا خیر،‌ خودداری کرده بود.

پیشتر نیز برخی از روسای دانشگاه‌های معروف آمریکا در پی رسوایی سرقت علمی از سمت خود کناره گیری کرده بودند اما در مورد کلودین گی، بسیاری از دانشگاهیان عقیده دارند که نحوه فاش شدن این اتهامات، بخشی از یک کمپین هماهنگ برای بی اعتبار کردن و مجبور کردن وی به استعفا بوده و تا حدی به مشارکت او در تلاش برای برقراری عدالت نژادی در محوطه دانشگاه ارتباط دارد.

بررسی‌های فعالان محافظه‌کار و همچنین کمیته هاروارد، کاستی‌های متعددی را در استنادهای دانشگاهی کلودین گی یافته است. در ده‌ها مورد نیز نثرهای طولانی آثار او بازتاب دیگر آثار منتشر شده است. با این همه، تحقیقات هاروارد نشان میدهد که این اشتباهات «عمدی» نبوده و سوءرفتار محسوب نمی‌شوند.

دانشگاه هاروارد پیشتر اعلام کرده بود که کلودین گی پایان نامه خود را به روز کرده و از مجلات هم خواسته است اصلاحات لازم را اعمال کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا