گوناگون

منبع آگاه: حضور نظامی آمریکا در قطر ۱۰ سال دیگر تمدید شد

به گفته یک منبع آگاه، آمریکا و قطر به توافقی دست یافته‌اند که حضور نظامی ایالات متحده در این کشور حاشیه خلیج فارس را برای ۱۰ سال دیگر تضمین می‌کند. قطر جزو متحدان اصلی خارج از ناتوی ایالات متحده محسوب می‌شود.

یک منبع مطلع که خواست نامش فاش نشود روز سه‌شنبه دوم ژانویه (۱۲ دی‌ماه) به رویترز گفت، بر اساس توافقی که میان آمریکا و قطر صورت گرفته است، پایگاه هوایی العدید، واقع در صحرای جنوب غربی دوحه، برای ۱۰ سال دیگر میزبان بزرگترین تاسیسات نظامی آمریکا در خاورمیانه خواهد بود.

به گزارش دویچه وله، این خبر نخست از سوی شبکه سی‌ان‌ان گزارش شد. وزارت دفاع آمریکا هنوز به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده است.

این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس نقشی کلیدی در مذاکرات میانجی‌گرانه با سازمان حماس و مقامات اسرائیلی در رابطه با جنگ غزه و آزادی گروگان‌ها ایفا کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از زمان حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، به طور مرتب با امیر قطر درباره آزادی گروگان‌های حماس و افزایش کمک‌ها به غزه صحبت کرده است.

برخی نمایندگان در کنگره آمریکا به دلیل حضور رهبران حماس در قطر از این کشور انتقاد کرده‌اند. یک گروه دو حزبی متشکل از ۱۱۳ قانونگذار آمریکایی ۱۶ اکتبر در نامه‌ای خطاب به بایدن از او خواستند تا بر کشورهای حامی حماس از جمله قطر فشار بیاورد.

قطر همچنین یکی از متحدان اصلی خارج از ناتوی ایالات متحده است. این کشورها روابط استراتژیک با ارتش آمریکا دارند.

قطر همچنین از زمان خروج آمریکا از افغانستان در سال ۲۰۲۱، کانالی برای گفت‌وگوی ایالات متحده با طالبان بوده است. این کشور همچنین نقشی میانجیگرانه در مذاکراتی ایفا کرد که اواخر سال ۲۰۲۳ در مبادله زندانیان منجر به آزادی برخی از شهروندان آمریکایی ازسوی ونزوئلا و ایران شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا