حقوق بشر

گزارشی از آخرین وضعیت محرومیت ها و محدودیت های گروهی در بند زنان زندان اوین

پس از وقایع اخیر و اعتراضات زنان زندانی در بند زنان زندان اوین، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های گروهی علیه زندانیان اعمال شده است. این اقدامات شامل محرومیت از برقراری تماس تلفنی و محرومیت از ملاقات است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شماری از زنان زندانی در زندان اوین با محرومیت های مضاعفی مواجه شده اند.

اعمال فشار مضاعف بر زنان زندانی عمدتا پس از بازدید اخیر قاضی ایمان افشاری از بند زنان زندان اوین و اعتراض زندانیان زن صورت گرفته است. کماکان آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، فروغ تقی‌ پور، شیوا اسماعیلی، مرضیه فارسی، ارغوان فلاحی، سپیده قلیان، نسیم سلطان‌ بیگی، سروناز احمدی، گلرخ ایرایی، نگین نجف‌ رستمی، محبوبه رضائی و نرگس محمدی از برقراری تماس با خانواده های خود محروم هستند. همچنین یکی از اعضای خانواده شکیلا منفرد در گفتگو با هرانا اعلام کرد که او نیز مدتی است با خانواده خود تماسی نداشته است.

عضو خانواده یکی از زنان زندانی، ضمن تایید این خبر به هرانا گفت: “سلب امکان تماس از زندانیان به مدت یک ماه، علیرغم عدم ابلاغ کتبی کمیته انضباطی زندان به زنان زندانی صورت گرفته است. با این وجود، این زندانیان از روز چهارشنبه گذشته تاکنون هیچ تماسی با خانواده های خود نداشته اند.”

بر اساس گزارشات دریافتی هرانا، نگین نجف‌ رستمی، محبوبه رضائی و نرگس محمدی، علاوه بر مدت زمان مورد اشاره، به دلیل اعتراضات پیاپی که در زندان نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات خود و هم بندی هایشان داشته اند، به مدت بیست روز جداگانه از برقراری تماس تلفنی با خانواده محروم شده اند.

در واکنش به این اقدامات، سخنگوی قوه قضائیه روز سه‌ شنبه ۱۲ دی ماه در یک نشست خبری، قطع تلفن بند زنان اوین را در حوزه مسئولیت رئیس این زندان دانست و گفت که بر اساس آیین‌ نامه اجرایی سازمان زندان‌ها، “انتظام این‌گونه امور و انتظام امور موسسه کیفری بر عهده رئیس موسسه کیفری است.” مسعود ستایشی همچنین مدعی شد که “این مورد را به مبادی ذیربط منعکس می‌کند.”

طی هفته جاری، خانواده سه زن روزنامه نگار به نام های نسیم سلطان بیگی، الهه محمدی و نیلوفر حامدی، برای ملاقات با فرزندان خود به زندان اوین مراجعه کردند، اما اجازه ملاقات به آنها داده نشد. مسئولین زندان به آنها گفتند این افراد به دلیل “استفاده غیرمتعارف” از تلفن زندان از ملاقات محروم هستند. با اینحال هرانا گزارشاتی از رفع این محرومیت دریافت کرده است، خانواده های این زندانیان در هفته پیش رو مجددا قصد مراجعه به زندان برای راستی آزمایی این موضوع و ملاقات با عزیزان خود را دارند.

بر اساس تبصره ۲ از ماده ۴۱ آیین نامه اجرایی سازمان زندان ها، شورای انضباطی زندان می تواند بـه عنوان اقدام تکمیلی و تربیتی، نسبت بـه ایجاد محدودیت در بهره مندی زندانی متخلف از امتیازاتی مانند امکانات فوق العاده موسسه از جمله استفاده از اماکن ورزشی تفریحی، ملاقات در فضای مجازی، تماس تلفنی، استفاده از کارت بانکی در داخل موسسه، حداکثر برای مدت یک ماه اقدام نماید. همچنین می تواند ضرورت جابجایی محل نگهداری زندانی در داخل موسسه را بـه شورای طبقه بندی منعکس نماید.

با اینحال اعتراض زندانیان به مقامات قضایی، ذیل هیچکدام از تعاریف تخلف مورد اشاره ماده ۴۰ این آیین نامه قرار نمی گیرد، از سوی دیگر هرگونه تنبیه انضباطی باید بصورت کتبی و رسمی به زندانیان ابلاغ شود. امری که کماکان علیرغم محروم شدن زندانیان از تماس و ملاقات به آنان از مجاری رسمی ابلاغ نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا