اخبار

به جای بسیج نیروهای امنیتی علیه جوانان و زنان، فعالان سیاسی و صنفی، و سرکوب معترضان؛ از جان مردم مراقبت کنید!

با این که انتظار از رژیم ضد مردمی عقلانی نیست اما انتخاب تیتر  بر اساس استانداردهای جهانی صورت شده است. ۲۴ ساعت بعد از بزرگترین حادثه ی تروریستی در ایران که به کشته و زخمی شدن بیش از سیصد نفر انجامید، هنوز توضیحات رسمی در مورد ان وجود ندارد و هیچ گروه و کشوری مسئولیت انفجارها در کرمان را بر عهده نگرفته است؛ آمارها، تعداد کشته شدگان در این حادثه را از ۱۰۳ نفر به ۸۴ نفر کاهش داده اند؛ در میان وعده های سران حکومت در مورد «انتقام سخت» این پرسش مطرح می شود که مسئولیت حکومت در تامین امنیت مراسمی که برپا می کند چیست؟…

مقامات سیاسی و انتظامی و امنیتی کشور عازم کرمان شده اند تا در کنار مجروحان حادثه بایستند و عکس بگیرند و هر حرفی بزنند جز این که توضیح دهند با توجه به وضعیت بسیار متشنج منطقه چرا نتوانسته اند اقدامات لازم را برای امنیت مردم در چنین اجتماع بزرگی فراهم آورند.

معاون اول رئیسی که به منظور بررسی میدانی اقدام تروریستی روزگذشته و روند رسیدگی به مجروحان وارد کرمان شده، مثل خامنه ای و رئیس خود، اسرائیل را مسئول انجام این جنایت خواند و گفت: انجام یک عمل تروریستی کور و بدون هدف و به خاک و خون کشیدن مردم و شهروندان عادی نشان می‌دهد رژیم اسرائیل به پایان خود نزدیک‌تر شده است.

آمارها، تعداد کشته شدگان در این حادثه را از ۱۰۳ نفر به ۸۴ نفر کاهش داده اند. جعفر میعادفر رییس سازمان اورژانس ایران درباره کاهش آمار کشته شدگان انفجارهای دیروز در کرمان گفته است «برخی اجساد قطعه قطعه شده بوده و به طور اشتباهی در چند کاور جمع‌آوری شده بود.» میعادفر گفت: «در آمار‌های اولیه هریک از کاور‌ها را پیکر یک نفر تلقی می‌کنند، اما در بررسی‌های پزشکی قانونی مشخص می‌شود که چندین کاور مربوط به بخش‌هایی از پیکر چند نفری است که جان‌باختن آن‌ها ثبت شده و مربوط به فرد جدیدی نیست.» در حالیکه دیروز آمار رسمی تا ۱۰۳ نفر هم اعلام شده بود، امروز احمد وحیدی، وزیر کشور ایران گفت که پزشکی قانونی تا کنون کشته شدن ۸۴ نفر را تایید کرده است. رئیس سازمان اورژانس ایران هم آخرین آمار کشته شدگان انفجارهای دیروز در کرمان را ۸۴ نفر اعلام کرد.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران گفته است کشته و زخمی شدن اکثر قربانیان انفجارهای روز گذشته در کرمان ناشی از اصابت ساچمه‌ها و ترکش‌های انفجار بوده است و برخی دیگر هم دچار موج انفجار شده‌اند. او هنگام بازدید از بیمارستانی در کرمان گفت که پزشکی قانون، تا کنون کشته شدن ۸۴ نفر را تایید کرده است.

پیشتر منابع دولتی تعداد کشته شدگان را ۹۵ نفر گزارش کرده بودند اما خبرگزاری ایرنا به نقل از رئیس اورژانس کشور گفت که دلیل آن اشتباه در شمارش اجساد به دلیل متلاشی شدن برخی از آنها بوده است. او گفت که ۲۸۴ نفر در این انفجارها زخمی شده‌اند.

پیشتر، مقامات دولتی گفته بودند که بمب‌گذاران به منظور افزایش شمار کشته‌شدگان، در وسایل انفجاری ساچمه کار گذاشته بودند. این روش معمولا در حملات غیرهدفمند و به منظور افزایش تلفات ناشی از انفجار به کار می‌رود.

کمتر از بیست و چهار ساعت بعد از این انفجارها، اظهارنظرها و انتقادها در مورد «بی تدبیری» مقامات امنیتی آغاز شده است.

حسین جلالی نماینده ی رفسنجان، از مسئولان به دلیل عدم توانایی در تامین امنیت مراسم سالگرد سلیمانی انتقاد کرده و گفته است: در مراسمی مانند مراسم سالگرد شهید سردار سلیمانی که کرمان و سایر شهرهای ایران مملو از جمعیت است و بیش از ۸۰ کشور نمایندگان و زایران خود را راهی کرمان کرده‌اند، باید مراقبت‌های بیشتری صورت می‌گرفت.

«عصر ایران» در تفسیری پیرامون انفجارها نوشت:

این حادثه خونبار، باید زنگ هشداری جدی برای سیستم امنیتی ما باشد چرا که بروز چنین فاجعه ای آن هم در یک مراسم رسمی و از پیش اعلام شده، صرفاً می تواند ناشی از “باگ” های جدی در سیستم باشد.

آنچه در کرمان اتفاق افتاد، انفجار نارنجکی کوچک یا تیراندازی خودسرانه یک عنصر تکفیری به سمت مردم نبود بلکه دو بمب بزرگ با قدرت انفجاری بسیار بالا که با هدف گرفتن بیشترین تلفات انسانی طراحی و ساخته شده بودند، منفجر شدند و صدها شهید و مجروح برجای گذاشتند.
کمتر سراغ داشته ایم که با انفجار تنها دو بمب، نزدیک ۴۰۰ نفر شهید و مجروح شوند. این نشان می دهد که عملیات با بمب های حرفه ای و قدرتمند شکل گرفته و هدف آن، گرفتن حداکثر تلفات انسانی بوده است.

به نوشته این سایت: نباید در دام ساده اندیشی ها و توجیهاتی مانند آنچه استاندار کرمان گرفته است افتاد که ساعاتی پس از حادثه گفته است: “انفجارها خارج از محدوده گیت های بازرسی رخ داد” ؛ گو این که در آن سوی گیت ها، دستگاه های امنیتی مسوولیتی نداشتند و حال آن که گیت، آخرین و پیش پا افتاده ترین بخش از سامانه مراقبت های امنیتی است.

این سایت سپس می نویسد: بعد از انفجار اول، به سرعت این شایعه پیچید که کپسول گاز منفجر شده است!
جا دارد عامل اولیه انتشار این خبر کذب و انحرافی شناسایی شود. چرا باید یک انفجار تروریستی که در روز روشن و پیش چشم هزاران نفر رخ داده، به انفجار کپسول گاز تقلیل یابد؟ چه هدفی پشت این شایعه بوده است؟

آیا اگر مردم می دانستند که عملیات تروریسی رخ داده و به سرعت آنجا را ترک می کردند، بمب دوم که ۲۰ دقیقه بعد منفجر شد، تلفات کمتری نداشت؟

«عصر ایران» می نویسد: به نظر می رسد زمان آن رسیده است که برخی سیاسیون که به ویژه در مجلس با طرح های عجیب و غریب، اولویت های کشور را جابجا می کنند و توان فکری، روانی و عملیاتی نیروهای انتظامی و امنیتی را به حاشیه می کشانند، متوجه این معنا شوند که این نیروها نیز همانند همه انسان ها و سازمان ها، توان و انرژی تعریف شده و محدودی دارند که باید آن را صرف اولویت های امنیتی کشور کنند و بحث های فرهنگی و دینی مانند فریضه شرعی حجاب را به اهل دین و فرهنگ بسپارند.

بزرگ ترین اجحاف سیاسیون به نیروهای امنیتی و انتظامی در هر کشوری، دور کردن آنها از ماموریت های پیچیده و تخصصی شان و هدر دادن انرژی شان در امور نامرتبط است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا