حقوق بشر

وضعیت وخیم خالد پیرزاده هم‌زمان با نهمین روز اعتصاب غذا

خالد پیرزاده، قهرمان سابق بدنسازی و زندانی سیاسی عرب اهل اهواز در شرایطی نهمین روز اعتصاب غذایش را پشت سر می‌گذارد که از وضعیت وخیم سلامت جسمی و روانی در زندان اوین رنج می‌برد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، خالد پیرزاده، زندانی سیاسی عرب محبوس در زندان اوین به دلیل تبعات بیماری و آسیب‌دیدگی‌های قبلی در زندان و همچنین، اعتصاب غذایی که از روز ۵ دی ماه آغاز کرده، دچار مشکلات شدید عصبی شده است.

خالد پیرزاده اقدام به اعتصاب غذا را به نشانه اعتراض به محرومیت‌های اجتماعی خانواده‌اش آغاز نموده و در همین مورد، بر تداوم اعتصابش تا زمان رفع این ممنوعیت‌ و محرمیت‌ها علیه خانواده‌اش، تاکید کرده است.

این زندانی سیاسی که دارنده مدال برنز مسابقات فدراسیون جهانی بدنسازی سال ١٣٩٧ در سنگاپور است، پیشتر و حین سپری کردن دوره حبسش در بهمن ١۴٠١، به دلیل آسیب نخاعی و اختلالات عصبی، از زندان آزاد شده بود.

خالد پیرزاده، مجددا روز ٢٨ شهریور ماه ١۴٠٢، در حالی که عازم سفر به ترکیه بود، توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه اهواز بازداشت و سپس، به زندان اوین تهران انتقال داده شد.

روز سه‌شنبه ۷ آذر ماه سال جاری، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام خالد پیرزاده در دادسرای ناحیه ۳۳ تهران، برگزار شد. وی در این جلسه در حالی که از حق داشتن وکیل محروم بود مقابل اتهامات انتسابی از جمله “اجتماع و تبانی” دفاعیات خود را ارائه داد.

این زندانی سیاسی، بار نخست، در خرداد ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی چندی بعد بهمن‌ همان سال توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست محمد مقیسه به اتهاماتی شامل “توهین به خامنه‌ای”، به ٧ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا