گوناگون

فسادهایی که هزینه‌اش از جیب ملت ایران پرداخت می‌شود و پایانی ندارد!

طرفه‌آنکه؛ همه این فسادها که پایانی ندارد، نتیجه ناکارآمدی و معیوب بودن سیستم و ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حاکم است و تا دیرتر نشده باید به اصلاحات ساختاری در قانون اساسی تن داد.

اکبر اعلمی

طبق اخبار و شواهد موجود؛ در پرونده کرسنت ۱ که در دیوان لاهه مورد رسیدگی قرار گرفته، محکومیت ایران به پرداخت جریمه ۲.۴۳۰ میلیارد دلاری، به شرکت اماراتی قطعی شده است. برمبنای این حکم، منابع ایران به نفع شرکت کرسنت پترولیوم مصادره خواهد شد.

گفته می‌شود که رقم احتمالی محکومیت ایران در بخش دوم قرارداد #کرسنت نیز حداقل ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود. با درنظر گرفتن نرخ فعلی دلار (۵۰هزارتومان)، فقط در پرونده کرسنت۱، جریمه ایران معادل ۱۲۱.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان تومان است.

حال اگر جریمه احتمالی کرسنت۲، مصادره اموال ایران در خارج از کشور بویژه در آمریکا، خسارت‌های ناشی از فساد‌ در پرونده‌های؛ چای دبش، ۹۲ هزار میلیارد تومان فولاد مبارکه، اختلاس هزار میلیاردی در سازمان بازنشستگی و شستا، فساد ۳۱۸ میلیارد و ۶۳۷ میلیون و ۲۷۵ هزار تومانی مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا در پتروشیمی، اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی بانک صادرات، اختلاس ۸ هزار میلیارد تومانی از صندوق ذخیره فرهنگیان، ناپدید شدن ۲۰ هزار میلیارد تومان در دوران شهرداری قالیباف، فساد ۳هزار میلیارد تومانی موسوم به مه‌آفرید امیرخسروی، فساد پرونده بنیاد شهید و امور ایثارگران و در دوران مدیریت مسعود زریبافان، اختلاس ۱۳ هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی، اختلاس ۹۴ هزار میلیارد تومانی محسن پهلوان مدیر شرکت پدیده شاندیز و صدها پرونده اختلاس و فساد دیگر را به این رقم اضافه کنیم، می‌توان به حجم فسادهای اقتصادی در ایران پس از انقلاب و مبلغی که از جیب هر ایرانی بابت این فسادها و خسارت‌های تحمیلی پرداخت می‌شود، پی برد. به قول حسن روحانی؛ “علی برکت‌الله”!!

طرفه‌آنکه؛ همه این فسادها که پایانی ندارد، نتیجه ناکارآمدی و معیوب بودن سیستم و ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی حاکم است و تا دیرتر نشده باید به اصلاحات ساختاری در قانون اساسی تن داد.

برگرفته از کانال تلگرامی نویسنده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا