گوناگون

کاهش تخفیف فروش نفت ایران به چین

رویترز به نقل از منابع بازرگانی و پالایشگاهی گزارش کرد ایران قیمت بالاتری را برای نفتی که به چین عرضه می‌کند، مطالبه کرده است.

اقتصاد۲۴- چین حتی پس از بازگشت مجدد تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران در سال ۲۰۱۸، همچنان به خرید نفت ارزان‌تر ایران ادامه داده است، اما اکنون، رویترز به نقل از منابع آگاه مدعی شده است که ایران خواستار اختلاف قیمت کمتر نفت خود در مقایسه با نفت برنت برای عرضه به چین است.

به گفته منابع بازرگانی، ایران خواستار تخفیف پنج تا شش دلاری برای هر بشکه نفت سبک خود برای تحویل در دسامبر و ژانویه در مقایسه با قیمت نفت برنت شده است.

یک مدیر بازرگانی مستقر در چین به رویترز گفت: هنوز معلوم نیست آیا پالایشگاه‌های چینی این قیمت جدید را قبول خواهند کرد یا خیر.

منابع بازرگانی به رویترز گفتند: دستکم یک پالایشگاه مستقل در شاندونگ، این قیمت بالاتر را پذیرفته و یک محموله را با تخفیف کمتر در اواخر دسامبر خریداری کرده است.

یک خریدار چینی در شاندونگ گفت: خریداران برای یافتن یک راه‌کار تلاش می‌کنند، زیرا قیمت‌های جدید، بالا هستند. همچنین انتخاب‌های محدودی وجود دارد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، قیمت‌های بالاتر برای نفت ایران، حاشیه سود پالایشگاه‌های مستقلی را که پس از تحریم‌های آمریکا، به خرید نفت ایران ادامه دادند، ضعیف خواهد کرد. بعلاوه، افزایش قیمت نفت برای مشتریان چینی، ممکن است نفت ارزان در دسترس چین را که با خرید نفت تحت تحریم، میلیارد‌ها دلار صرفه جویی کرده است، کاهش دهد.

رویترز مدعی است چین در فاصله ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۲۳، با واردات حجم بالایی از نفت ارزان‌تر از روسیه، ایران و ونزوئلا که هر سه تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند، ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا