زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ وعده‌های دروغ مجلسیان ولایی؛ بودجه ۱۷۰ هزار میلیارد تومانی برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کارگری؟

گفتنی‌ست در بودجه ۱۴۰۲ مبلغ ۸۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی منظور شده بود که تا امروز که در دهمین ماه از سال هستیم، دولت آن را پرداخته نکرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد اسدی (رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته کشور) از ارائه پیشنهادی به مجلس برای تخصیص اعتبار ۱۷۰ هزار میلیارد تومانی جهت رد دیون دولت به تامین اجتماعی خبر داد.

او گفت: پیشنهاد دادیم در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مبلغ ۱۷۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بخشی از بدهی دولت به تامین اجتماعی در نظر گرفته شود؛ به این ترتیب، اعتبار مورد نیاز برای اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان فراهم خواهد آمد.

حالا به نظر می‌رسد این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی مجلس طرح شده است؛ هرچند طرح این پیشنهاد در کمیسیون اجتماعی به معنای تصویب آن نیست چراکه باید در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس نیز به تصویب برسد و ضمناً دولت هم آن را تایید نماید.

با این حال، ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از پیشنهاد و تصویب اختصاص ۱۷۰ همت از محل دیون دولت به سازمان‌ تأمین اجتماعی برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: سازمان تأمین اجتماعی می‌تواند این بودجه را یا به صورت اوراق یا اجازه برای استفاده از میادین نفتی و گازی یا به هر نحوی دولت تشخیص می‌‌دهد، دریافت و برای متناسب‌سازی مستمری‌بگیران سازمان خود استفاده کند.

به گفته وی، این بودجه می‌تواند صرف متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی شود.

باید منتظر ماند و دید که آیا این پیشنهاد در نسخه نهایی لایحه بودجه گنجانده می‌شود یا خیر؛ گفتنی‌ست در بودجه ۱۴۰۲ مبلغ ۸۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی منظور شده بود که تا امروز که در دهمین ماه از سال هستیم، دولت آن را نپرداخته است.

یک نماینده مجلس: پایان رفع ایرادات طرح ساماندهی در کمیسیون اجتماعی/ نماینده کارگران: شفاف بگویند چه کسانی شامل می‌شوند

به گفته این فعال کارگری، این نگرانی هست که یک نسخه‌ی ابتر شده از طرح ساماندهی را به تصویب رسانده باشند به گونه‌ای که بخش قابل توجهی از شرکتی‌ها از شمول طرح و روند قانونی تبدیل وضعیت کنار گذاشته شوند.

یک نماینده مجلس: پایان رفع ایرادات طرح ساماندهی در کمیسیون اجتماعی/ نماینده کارگران: شفاف بگویند چه کسانی شامل می‌شوند

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز گذشته (هفدهم دی‌ماه) نشستی در کمیسیون اجتماعی مجلس با موضوع رفع ایرادات طرح ساماندهی استخدام با حضور نمایندگان شورای نگهبان و مدیران سازمان امور استخدامی کشور برگزار شد.

حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، در ارتباط با این نشست گفت: در این نشست کار رفع ایرادات ابهامات طرح ساماندهی به پایان رسید.

با این حال، رامین اناری، نماینده جمعی از کارگران شرکتی و قراردادی، با ابراز نگرانی از اصلاحیه مصوب می‌گوید: باید دقیق توضیح بدهند در این اصلاحیه کدام کارگران شرکتی تبدیل وضعیت می‌شوند و چگونه قرار است شرکت‌های پیمانکاری حذف شوند.

او اضافه کرد: مشمولان ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه چه افرادی هستند؛ آیا همانطور که قبلاً گفته بودند تمام شرکتی‌ها در تمام نهادهای دولتی، خصولتی و عمومی تبدیل وضعیت خواهند شد یا دایره شمول را کوچک کرده‌اند؛ چرا مشمولان ماده ۲۹ را به میان آورده‌اند؟ ما نگران کوچک شدن دایره شمول طرح هستیم و به اصلاحیه امید چندانی نداریم.

اناری ادامه داد: علیرغم پیگیری‌های مکرر در سال‌های اخیر و مراجعات بنده به مجلس، روز گذشته از ورود من به مجلس و گفتگو با نمایندگان ممانعت به عمل آمد؛ آیا مطالبه‌گری قانونی و در چارچوب قانون جرم است؟ چرا طرح را بدون حضور نمایندگان کارگران اصلاح کرده‌اند؟

به گفته این فعال کارگری، این نگرانی هست که یک نسخه‌ی ابتر شده از طرح ساماندهی را به تصویب رسانده باشند به گونه‌ای که بخش قابل توجهی از شرکتی‌ها از شمول طرح و روند قانونی تبدیل وضعیت کنار گذاشته شوند.

کاهش ارزش پولی شیوه کارفرمایان برای کلاه‌برداری از کاررگران با استفاده از تورم سالانه؛ ادامه معطلی شماری از بازنشستگان شهرداری شوش برای دریافت سنوات

به گفته وی؛ خانواده‌های کارگران بازنشسته برای حق سنوات برنامه ریزی کرده بودند اما با روالی که شهرداری در پرداخت سنوات بازنشستگان در پیش گرفته، ارزش نقدی طلب آن‌ها تا زمان پرداخت به حداقل کاهش می‌باید.

کاهش ارزش پولی شیوه کارفرمایان برای کلاه‌بردار از کارگران با استفاده از تورم سالانه

یکی از کارگران شهرداری شوش که بازنشسته شده است، در تماس با خبرنگار ایلنا گفت: احکام بازنشستگی ۱۶ نفر از آن‌ها با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور ۲۵ اسفند سال ۱۴۰۱صادر شده و رقم حق سنوات پایان خدمتشان با توجه به میزان سوابق کاری از ۱۸۰ تا ۲۱۰ میلیون تومان متغیر است اما تا این لحظه هنوز با آن‌ها به صورت کامل تسویه حساب نشده است.

وی با یادآوری اینکه برابر مقررات کار و تامین اجتماعی سنوات پایان کار حقی است بابت جبران سال‌هایی که کارگران نیروی جوانی و تجربه کاری خودر را در توسعه کارگاه صرف کرده‌است، افزود: مطابق همین قانون این مزایا باید در زمان بازنشستگی و ترک کار پرداخت شود تا به پشتوانه آن کارگران بازنشسته بتوانند از عهده مخارج سالمندی برآیند.

او با بیان اینکه مهم‌ترین عامل معوق ماندن سنوات کارگران شهرداری شوش، کمبود نقدینگی است به همین دلیل کارفرما علارغم شکایت ۴ نفر از همکاران بازنشسته به اداره کار و دریافت حکم، هنوز امکان پرداخت مطالبات سنواتی آن‌ها را ندارد، گفت: بعد از کش و قوس‌های فراوان و اجرا نشدن حکم، پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد که در نهایت نهاد قضایی با قبول مشکلات مالی کارگران به شهرداری یکسال فرصت پرداخت مطالباتمان را داد که در حال حاضر این مهلت یکساله در حال اتمام است.

وی با بیان اینکه مابقی کارگران بازنشسته‌ای که طرح شکایت نکرده‌اند با تفاهم با شهرداری هر چند ماه یکبار بخش کمی از طلب سنواتی خود را دریافت خواهند کرد، در ادامه گفت: اخیرا که برای دریافت سنوات بازنشستگی خود به شهرداری مراجعه کرده بودیم، مدیریت مالی شهرداری در پاسخ به پیگیری‌های ما گفت که مشکلات مالی شهرداری ادامه دارد و برای دریافت طلب خود باید یکسال دیگر صبر کنید.

به گفته وی؛ خانواده‌های کارگران بازنشسته برای حق سنوات برنامه ریزی کرده بودند اما با روالی که شهرداری در پرداخت سنوات بازنشستگان در پیش گرفته، ارزش نقدی طلب آن‌ها تا زمان پرداخت به حداقل کاهش می‌باید.

درخواست کارگران شهرداری منطقه ۴ زاهدان برای وصول مطالبات معوقه

کارگران شهرداری منطقه ۴ زاهدان خواستار توجه جدی مسئولان به مشکلات معوقات مزدی ۴ تا ۵ ماه گذشته خود هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شهرداری منطقه ۴ زاهدان در استان سیستان و بلوچستان که بیشتر آن‌ها در بخش‌های خدماتی و فضای سبز مشغول کارند؛ از مرداد ماه معوقات مزدی طلبکارند به همین دلیل از مسئولان درخواست دارند حداقل بخشی از مطالبات عقب‌افتاده آن‌ها را بپردازند.

کارگران می‌گویند: مسئولان استانی از وضعیت معیشتی و بی‌پولی کارگران شهرداری منطقه ۴ زاهدان باخبرند اما پیگیری صورت نمی‌گیرد.

کارگران با بیان اینکه از مدیریت شهر در مقام کارفرمای اصلی درخواست داریم چاره‌ای برای تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری بیندیشد، گفتند: جدا از حقوق، چندین ماه حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی واریز نشده است.

آن‌ها با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی برای وصول مطالبات عقب افتاده خود از مسئولان شهری انجام داده‌ایم که هنوز نتیجه‌ای دربرنداشته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا