یادمان و رویدادها

شهلا لاهیجی نخستین زن ناشر ایران درگذشت

لاهیجی برنده جایزه آزادی نوشتن «انجمن جهانی قلم» در سال ٢٠٠١ و از ناشران مهم کتاب‌های حوزه زنان و از نخستین زنان ناشر بود.

وی امروز در ٨١ سالگی درگذشت.

شهلا لاهیجی متولد سال ۱۳۲۱ از زنان پیشگام در حوزه نشر، پژوهش و فرهنگ بو‌د. وی از اولین امضاکنندگان «کمپین یک میلیون امضا» برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان و از زنان پیشرو در عرصه برابری‌خواهی و تحقق حقوق زنان بود. او پس از امضای بیانیه کمپین و پیوستن به آن، همواره در مصاحبه‌ها و عملکردش نیز از این کمپین دفاع کرده و یکی از حامیان جنبش زنان ایران بود.

شهلا لاهیجی از پیشگامان نشر و پژوهش در حوزه زنان پس از انقلاب بود. نشر بسیاری از کتاب‌ها در ایرانِ پس از انقلاب با مقاومت و تلاش‌های مستمر او ممکن شد. در سال ۱۳۶۲ انتشارات روشنگران را تاسیس کرد و همچنین بنیان‌گذار موسسه پژوهشی مرکز مطالعات زنان بود. او در طی چهاردهه فعالیت در حوزه نشر، از مؤثرترین زنانی بود که به‌رغم محدودیت‌ها و سانسور گسترده، در زمینه‌ی مطالعات زنان کتاب منتشر می‌کرد.

بی‌شک زنانی چون شهلا لاهیجی با تلاش‌هایشان راه را برای پیشروی زنان در جامعه هموار کردند. چنانچه در جایی از کتاب بهار جنبش زنان، نوشته‌ی نوشین احمدی خراسانی آمده است: «اولین گردهمایی که در رابطه با زنان پس از دوم خرداد ۱۳۷۶ شکل گرفت و توانست زنان از گروه‌های گوناگون را گرد هم آورد، جمع زنان ناشر بود. این جمع صنفی/مدنی در اوایل سال ۱۳۷۶، به پیشنهاد و همت شهلا لاهیجی شکل گرفت…»

آثار شهلا لاهیجی:
– تصویر زن در آثار بهرام بیضایی، تهران: انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، ۱۳۶۸
– پژوهشی در هویت تاریخی زنان ایران، تهران: انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، تألیف مشترک با مهرانگیز کار ۱۳۷۱
– زن در جستجوی رهایی.
– شناخت هویت زن ایرانی در گستره پیش‌تاریخ و تاریخ. تألیف مشترک با مهرانگیز کار
– شناخت هویت زن ایرانی ۲ (در گستره مادها، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان)، تهران: انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، ۱۳۹۶

برگرفته ازشبکه های اجتماعی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا