زحمتکشان

چند خبر کارگری؛ اعتراض کارگران نفت فلات‌‌قاره شاغل در سکوی بهرگانسر؛ شرایط مزد و حقوق اصلاح شود

کارگران رسمی نفت فلات‌قاره شاغل در سکوی بهرگانسر نسبت به محدودیت‌های مزد و حقوق اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران رسمی نفت فلات‌قاره شاغل در سکوی بهرگانسر از شرایط مزد و حقوق و محدودیت‌های اعمال شده ناراضی هستند.

این کارگران که روز گذشته برای چندمین بار در سکوی محل اشتغال خود دست به تجمع اعتراضی زدند، خواستار حذف محدودیت‌های مزدی هستند.

یکی از این کارگران با بیان اینکه کارگران رسمی نفت و به طور مشخص همکاران ما در شرکت فلات‌قاره در هفته‌های اخیر بارها دست به اعتراض صنفی زده‌اند؛ مطالبات اصلی را اینگونه دسته‌بندی کرد: « حذف سقف ‌حقوق، اصلاح کف حقوق، حذف محدودیت پرداخت حق‌ سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰، عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت و عودت کسورات مازاد مالیات.

کارگران معدن «طزره» برای ادامه اعتراض به شاهرود رفتند

شماری از کارگران معدن زغال سنگ طزره در سومین روز از اعتراض صنفی‌شان صبح امروز (۲۰ دی ماه) با سفر به شاهرود، مقابل ساختمان شرکت زغال سنگ البرز شرقی تجمع کردند.

یکی از کارگران معدن زغال‌ سنگ طزره درباره دلیل اعتراض کارگران طزره به خبرنگار ایلنا گفت: در واکنش به بی‌توجهی مدیران به اعتراض کارگران در روزهای گذشته تصمیم گرفتیم به شاهرود رفته و اعتراض‌مان را به گوش مسئولان برسانیم.

این کارگر دلیل اعتراض همکارانش را بلاتکلیفی در موضوع افزایش حقوق اعلام کرد و گفت: کارگران خواستار بازنگری در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و نزدیک کردن حقوق خود به کارگران دیگر شرکت‌های معدنی هستند. در این معدن حدود ده سال پیش طرح طبقه‌بندی مشاغل انجام شد و ضریب افزایش حقوق کارگران نسبت به سایر معادن زغال سنگ قابل مقایسه نیست و در سطح پایینی قرار دارد.

وی افزود: کارگران معدن زغال سنگ طزره به وعده‌های مدیران شرکت البرز شرقی به عنوان کارفرمای اصلی در زمینه بازنگری در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل تا پایان آذر ماه سال جاری اعتماد کرده بودند اما بعد از گذشت حدود ۹ ماه، این موضوع مورد موافقت مسئولان شرکت قرار نگرفته است.

این کارگر با بیان اینکه کارگران معدنچی حاضر در شاهرود خواهان وصول مطالبات خود و همکارانشان هستند، افزود: آنان علاوه برموضوع بازنگری در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، خواستار تامین امنیت شغلی و جانی با حذف پیمانکاران و برخورد با مقصران حادثه روز ۱۲ شهریور هستند.

به گفته این کارگر، حدود ۷۰۰ کارگر شاغل در سه واحد معدنی زغال سنگ طزره، کارخانه زغال شویی و معدن تخت شهرستان مینودشت استان گلستان مشغولند که به برآورده نشدن مطالبات صنفی خود اعتراض دارند.

پیوستن کارکنان دولت در ونزوئلا به بازنشستگان در اعتراض به تورم

کارکنان بخش دولتی در خارج از دفتر مرکزی وزارت کشور ونزوئلا در کاراکاس اجتماع کردند و جمع چندهزار نفره‌ای را در کنار بازنشستگان تشکیل دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از مجله بلومبرگ، صبح امروز (چهارشنبه دهم ژانویه) در دومین روز اعتراض بازنشستگان معلم ونزوئلایی، بخشی از کارکنان دولت ونزوئلا نیز به آن‌ها پیوستند.

درحالی که معلمان بازنشسته ونزوئلا به‌ عدم افزایش مستمری خود اعتراض کردند، کارکنان دولت در همراهی آن‌ها به‌عدم مهار تورم بالای این کشور معترض شدند.

این کارکنان بخش دولتی در خارج از دفتر مرکزی وزارت کشور ونزوئلا در کاراکاس اجتماع کردند و جمع چندهزار نفره‌ای را در کنار بازنشستگان تشکیل دادند.

هنوز نیروهای دولتی واکنش سختی به این اجتماع معترضین نداده‌اند و جمعیت نیز به حرکت ادامه نداده است.

گفتنی است، یکی از راهکارهای دولت ونزوئلا برای مهار تورم سه رقمی این کشور که چندسال ادامه داشت و اجرای سیاست تعدیلی که منجر به دو رقمی شدن تورم و مهار نسبی آن توسط بانک مرکزی شد و عدم افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان شاغل با اعتراضاتی در این کشور مواجه شده است.

تجمع بازنشستگان کشوری در چند استان

بازنشستگان کشوری در اعتراض به وضع معیشتی خود تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز نوزدهم دی‌ماه، جمعی از بازنشستگان کشوری در استان‌های مختلف از جمله تهران، کردستان و خوزستان، با حضور مقابل دفاتر صندوق بازنشستگی کشوری، نسبت به وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند.

حاضران در تجمع، مهم‌ترین خواسته‌های خود را برخورداری از حقوق بالاتر از خط فقر و بهره‌مندی از خدمات درمانی رایگان دانستند و تاکید کردند: وقتی خط فقر بیش از ۲۵ میلیون تومان است، افزایش ۱۸ یا ۲۵ درصدی حقوق اصلاً کافی نیست.

انتظار برای پاسخ شورای نگهبان در مورد افزایش سن بازنشستگی

مازیار گیلانی نژاد گفت: کارگران زیادی خواستار حذف افزایش سن و سابقه بازنشستگی هستند.

مازیار گیلانی‌نژاد، فعال کارگری، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه «لایحه هفتم توسعه، ناقض قانون اساسی و قانون کار است» خواستار حذف بندهای ضد کارگری برنامه هفتم توسط شورای نگهبان شد.

او ادامه داد: در هفته‌های اخیر طومارهای بسیاری با امضاهای کارگران به شورای نگهبان ارسال شده؛ کارگران زیادی خواستار حذف افزایش سن و سابقه بازنشستگی شده‌اند و انتظار داریم به این خواسته جمعی توسط شورای نگهبان پاسخ مثبت داده شود.

گیلانی نژاد اضافه کرد: برای نمونه، در تاریخ ۹ دیماه ۱۴۰۲ نامه اعتراضی توسط بیش از ۴۰۷۰ نفر به شورای نگهبان تسلیم شد؛ این متن به امضای کارگران و بازنشستگان تهران، کرمانشاه، گیلان، بابل، رامهرمز، عسلویه، ایذه و قزوین رسیده بود و با تمام امضاها به ضورای نگهبان تحویل شد؛ در این طومار آمده است «ما امضاکنندگان خواهان حذف مواد ضد کارگری لایحه برنامه هفتم توسعه (۱۵، ۱۷، ۴۹، ۶۶، ۶۷، ۱۶۶) که قانون اساسی را نقض کرده است، هستیم».

به گفته وی، مهم‌ترین بند ضد کارگری این لایحه، افزایش سن و سابقه بازنشستگی‌ست که آسیب‌های بسیار برای کارگران و همچنین صندوق‌های بازنشستگی دارد.

او افزود: با این بند، بیمه‌شدگان بسیاری ممکن است از بیمه‌پردازی انصراف دهند و اگر تامین اجتماعی واقعاً به دنبال خلق ورودی‌های جدید برای حل بحران ناترازی‌ست، باید خود پیشتاز حذف این بند ناعادلانه باشد و آن را مصرانه درخواست کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا