اخبار

حمایت های گسترده از یک شکایت سیاسی…

فراخوان بیش از ۱۰۰۰ حزب سیاسی و اتحادیه کارگری به پشتیبانی از شکایت آفریقای جنوبی علیه نسل کشی اسرائیل….

آفریقای جنوبی اخیرا شکایتی را علیه اسرائیل به اتهام نسل‌کشی در غزه در دیوان کیفری بین‌الملل ارسال کرده است. اسرائیل و آمریکا هر گونه سخن از نسل کشی در غزه را رد می کنند اما آفریقای جنوبی در پرونده ۸۴ صفحه‌ای می‌گوید «اقدامات اسرائیل ویژگی‌های نسل‌کشی را دارد چون با هدف نابود کردن بخش عظیمی از فلسطینیان در غزه انجام می‌شود.»
در این پرونده استدلال شده است که اقدامات مصداق نسل‌کشی، شامل کشتار فلسطینی‌ها، ایجاد آسیب‌های جدی روحی و جسمی، و همین طور ایجاد عمدی شرایطی می‌شود که هدف از آن «نابودی فیزیکی آنها به عنوان یک گروه» است. آفریقای جنوبی می‌گوید اظهارات مقام‌های اسرائیلی هم وجود و هم قصد و نیت «نسل‌کشی» را نشان می‌دهد.
بیش از ۱۰۰۰ جنبش مردمی، احزاب سیاسی، اتحادیه های کارگری و سایر سازمان ها با انتشار فراخوانی از دولت های کشورهای سراسر جهان می خواهند که از اقدام آفریقای جنوبی بر علیه نسل کشی اسرائیل حمایت کنند.

در این فراخوان آمده است: ما سازمان های امضاکننده زیر، آفریقای جنوبی را به دلیل درخواستش از دیوان بین‌المللی دادگستری (ICJ) با استناد به کنوانسیون نسل‌کشی علیه اسرائیل تحسین می‌کنیم.
ما اکنون از سایر کشورها می‌خواهیم که با رجوع فوری به دیوان بین المللی دادگستری، که دادگاه جهانی نیز نامیده می شود، این شکایت قوی و مستدل را تقویت کنند.
به درستی بسیاری از کشورها وحشت خود را از اقدامات نسل کشی، جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت اسرائیل علیه فلسطینیان ابراز کرده اند. نیروهای اشغالگر اسرائیل از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ بیمارستان ها، اقامتگاه ها، مراکز پناهندگان سازمان ملل، مدارس، عبادتگاه ها و راه های فرار را بمباران کرده و ده ها هزار فلسطینی را کشته و زخمی کرده اند. بیش از نیمی از کشته شدگان زن و کودک هستند. رهبران اسرائیل قصد وقیحانه نسل کشی را با آواره کردن دائمی و کامل فلسطینی ها از سرزمینشان را اعلام کرده اند.
حق با آفریقای جنوبی است که طبق کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی ادعا می کند که اقدامات اسرائیل “نسل کشی محسوب می شود زیرا اقدامات آنها با نیت خاصی … برای نابودی فلسطینیان در غزه به عنوان بخشی از یک … طرح گسترده تری بر علیه گروه ملی، نژادی و قومی فلسطینی انجام می گیرد”.
بنابراین طرف های ذیصلاح کنوانسیون نسل کشی مجبور و موظفند برای جلوگیری از نسل کشی اقدام به عمل بیاورند. این اقدام باید فوری باشد. تحویل و سپردن “اعلامیه مداخله” به دادگاه بین المللی دادگستری که در حمایت از پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل تنظیم شده است، یکی از راه هایی می باشد که به کمک آن بتوان اطمینان حاصل کرد تمام اقدامات نسل کشی متوقف شده و مسئولین آن پاسخگو خواهند شد.
کشتار، مجروح کردن، آسیب‌ دیدگی و آوارگی تعداد زیادی از فلسطینی‌ها توسط اسرائیل و محرومیت از آب، غذا، دارو و سوخت برای مردمی که مورد اشغال قرار گرفته اند، نمایانگر معیارهایی از جنایت نسل‌کشی هستند.
اگر اکثریت کشورهای جهان خواستار آتش‌بس شوند، اما نتوانند برای پیگرد قانونی اسرائیل فشار بیاورند، چه چیزی اسرائیل را از پاکسازی قومی فلسطینی‌ها باز می‌دارد؟
بنابراین، چه چیزی می تواند مانع از تکرار یک چنین عمل وحشتناکی به این بزرگی توسط کشورهای دیگر شود؟
ما از دولت‌های ملی می‌خواهیم که فوراً یک “اعلامیه مداخله” در حمایت از پرونده آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دادگاه بین‌المللی دادگستری ارائه کنند تا کشتار در سرزمین‌های اشغالی فلسطین متوقف شود.
اسامی احزاب، سازمان ها، نهادهای کارگری و شخصیت های امضا کننده فراخوان از جمله در این سایت ( انترناسیونال مترقی) منتشر شده است
بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی سازمان ملل متحد مصوب سال ۱۹۴۸، تلاش عمدی برای نابود کردن تمام یا بخشی از یک گروه بر اساس ملیت، قومیت،‌ نژاد یا مذهب آن نسل‌کشی محسوب می‌شود و شامل این موارد است:
کشتن اعضای گروه
ایجاد آسیب جدی جسمی یا روحی به اعضایگروه
تحمیل عمدی شرایط زندگی که در آن نابودکردن فیزیکی در نظر گرفته شده است
اعمال تدابیری با قصد جلوگیری از تولددر داخل گروه
انتقال اجباری کودکان یک گروه به گروهی دیگر
***
بلینکن بدون اصرار بر آتش‌بس خواستار کاهش تلفات غیرنظامیان در غزه شد

آنتونی بلینکن در پنجمین سفر رسمی خود به اسرائیل پس از آغاز جنگ غزه از بنیامین نتانیاهو خواست تا غیرنظامیان فلسطینی از گزند حملات در امان بمانند.
وزیر خارجه آمریکا بدون آنکه مقامات اسرائیلی را به برقراری آتش‌بس ترغیب کند خواستار کاهش چشمگیر تلفات غیرنظامیان و حفظ ظرفیت و توانایی آنها برای اداره موثر امور خود در غزه شد.
آقای بلینکن همچنین در دیدار با بنیامین نتانیاهو که بخشی از برنامه سفر روز سه‌شنبه وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل را تشکیل می‌داد از تل‌آویو خواست تا با فلسطینی‌های میانه‌رو و کشورهای همسایه برای تحقق طرح‌های مرتبط با اداره غزه پس از جنگ همکاری کند.
وی در عین حال تاکید کرد که کشورهای همسایه مایل به کمک برای بازسازی و اداره این بخش از سرزمین‌های فلسطینی هستند اما تنها در صورتی که امکان «تشکیل یک کشور فلسطینی» وجود داشته باشد.
وزیر امور خارجه آمریکا در همین راستا تصریح کرد که اسرائیل باید «تصمیم‌ها و انتخاب‌های سخت» اتخاذ کند تا راه برای یکپارچگی منطقه‌ای هموار شود.
سامی ابوزهری از مقامات حماس در واکنش به دیدار بلینکن گفت که هیچ تغییر اساسی در موضع ایالات متحده ایجاد نشده است. وی تاکید کرد: هیچ فرقی میان اسرائیل و آمریکایی‌ها وجود ندارد.

بمباران خانه‌های مسکونی در دیرالبلح چندین کشته و مجروح به جا گذاشت

منابع فلسطینی صبح روز چهارشنبه از کشته و مجروح شدن چندین نفر در جریان بمباران برخی مناطق مسکونی در شهر دیرالبلح واقع در نوار غزه خبر دادند.
سازمان هلال احمر فلسطین با انتشار گزارشی در همین خصوص اعلام کرد که دست کم هشت مجروح حملات یاد شده به بیمارستان انتقال داده است.
بنا به این گزارش بمباران یک منزل مسکونی در محله الحکر واقع شهر دیرالبلح دست کم ۴ کشته به جا گذاشته است.

سازمان جهانی بهداشت: کادر پزشکی و بیماران بیمارستان‌های جنوب غزه در حال فرار هستند

مقامات سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه ۹ ژانویه (۱۹ دی‌ماه) با توجه به تشدید درگیری‌ها در اطراف شهر خان یونس، نسبت به فروپاشی احتمالی بیمارستان‌ها در جنوب نوار غزه ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که بسیاری از کارکنان پزشکی و بیماران برای نجات جان خود از این شهر فرار می‌کنند.
به گزارش رویترز، شان کیسی، هماهنگ‌کننده تیم‌های فوریت‌های پزشکی سازمان جهانی بهداشت در غزه، در نشست خبری ژنو از طریق ارتباط ویدیویی گفت: «تشدید درگیری‌های بسیار نزدیک به بیمارستان اروپایی غزه و آنچه ما در اطراف بسیاری از بیمارستان‌ها می‌بینیم، واقعاً نگران‌کننده است.»
وی افزود: «ما شاهد فروپاشی نظام بهداشت و درمان با سرعت بسیار بالایی هستیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا