اخبار

دادگاه عالی سازمان ملل رسیدگی به اتهام نسل کشی اسرائیل را آغاز می کند

دادگاه عالی سازمان ملل روز پنجشنبه جلسات دادرسی درباره ادعای آفریقای جنوبی مبنی بر نسل کشی فلسطینی ها توسط اسرائیل را شروع کرد….

به گزارش آسوشیتدپرس، آفریقای جنوبی مقدمتا از دادگاه بین المللی لاهه خواسته است دستور تعلیق فوری حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه را به عنوان بخشی از پرونده ای که احتمالاً سال ها طول می کشد، صادر کند.
به گفته ی ناظران، شکایت آفریقای جنوبی به اسرائیل کشوری که پس از نسل کشی نازی ها در هولوکاست ایجاد شد، ضربه می زند.
اهمیت این شکایت توسط آفریقای جنوبی از این نظر است که این کشور خود نیز قربانی آپارتاید بوده است. حزب حاکم کنگره ملی آفریقا، مدت‌ها است سیاست‌های اسرائیل در غزه و کرانه باختری را با تاریخ خود تحت رژیم آپارتاید اقلیت سفیدپوست مقایسه می کند.
در دمای یخبندان صبحگاهی، تظاهرکنندگان طرفدار اسرائیل و فلسطینیان در حالی که پلیس هلند بر آن ها نظاره می کرد، در بیرون دادگاه تجمع کردند. گروهی از حامیان اسرائیل قصد داشتند از لاهه به سمت دادگاه راهپیمایی کنند.
اگرچه اسرائیل معمولا دادگاه های سازمان ملل و بین المللی را غیرمنصفانه و مغرضانه می داند، اما یک تیم حقوقی قوی را برای دفاع از عملیات نظامی خود که پس از حملات ۷ اکتبر توسط حماس آغاز شد، به این دادگاه اعزام کرده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل چهارشنبه شب با انتشار بیانیه ای ویدئویی از اقدامات کشورش دفاع کرد.
او گفت: «اسرائیل قصدی برای اشغال دائم غزه یا آواره کردن غیرنظامیان آن ندارد. اسرائیل با تروریست های حماس می جنگد نه با مردم فلسطین و ما این کار را با رعایت کامل قوانین بین المللی انجام می دهیم.»
وی گفت: ارتش اسرائیل تمام تلاش خود را می کند تا تلفات غیرنظامیان را به حداقل برساند، در حالی که حماس تمام تلاش خود را می کند تا با استفاده از غیرنظامیان فلسطینی به عنوان سپر انسانی، تلفات را به حداکثر برساند.
وزارت امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای پس از تشکیل پرونده در اواخر سال گذشته، از دادگاه خواست که «فوراً برای محافظت از مردم فلسطین اقدام کند و از اسرائیل، قدرت اشغالگر بخواهد تا هجوم علیه مردم فلسطین را متوقف کند.»
شروع دادگاه با گزارش وکلای آفریقای جنوبی خواهد بود تا توضیح دهند چرا این کشور اسرائیل را به «اقدامات و کوتاهی‌هایی» متهم کرده است که «نسل‌کشی» در جنگ غزه است و چرا از دادگاه می‌خواهد دستور توقف فوری اقدامات نظامی اسرائیل را آغاز کند. آسوشیتدپرس می نویسد: تصمیم گیری احتمالا هفته ها طول خواهد کشید.
به گفته وزارت بهداشت در غزه، حملات اسرائیل بیش از ۲۳۲۰۰ فلسطینی را در غزه کشته است. مقامات بهداشتی می گویند که حدود دو سوم کشته ها زنان و کودکان هستند.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در جریان بازدید از تل‌آویو، این شکایت را “بی ارزش” خواند.
دادگاه لاهه که در مورد اختلافات بین ملت ها حکم می کند، هرگز کشوری را مسئول نسل کشی تشخیص نداده است. نزدیک‌ترین مورد در سال ۲۰۰۷ بود که صربستان در قتل عام بیش از ۸۰۰۰ مسلمان در منطقه سربرنیتسا بوسنیایی، در برابر این دادگاه قرار گرفت. میانمار و روسیه دیگری کشورهایی هستند که این اتهام به آن ها وارد شده است.
آفریقای جنوبی سندی مفصل و ۸۴ صفحه ای به دادگاه ارایه داده است که در آن گفته شده چرا اسرائیل در غزه نسل کشی می کند.
این پرونده بر اساس کنوانسیون نسل کشی ​​که در سال ۱۹۴۸ پس از جنگ جهانی دوم و قتل ۶ میلیون یهودی در هولوکاست تشکیل شد، تنظیم شده است. اسرائیل و آفریقای جنوبی هر دو امضاء کننده آن هستند.
آفریقای جنوبی در گزارش کتبی خود از دادگاه خواسته است مسئولیت اسرائیل را در مورد نقض کنوانسیون نسل کشی مشخص کند و این کشور را به طور کامل در این مورد پاسخگو بداند.
تیمی از وکلای آفریقای جنوبی سه ساعت بحث خود را در تالار بزرگ دادگستری دادگاه ارائه خواهند کرد. تیم حقوقی اسرائیل صبح جمعه سه ساعت فرصت دارد تا پاسخ دهد.
دیده بان حقوق بشر گفته است این جلسات را مورد بررسی قرار خواهد داد.
بالکیس جراح، معاون مدیر دادگستری بین‌المللی این گروه گفت: «پرونده نسل‌کشی آفریقای جنوبی یک فرآیند قانونی را در عالی‌ترین دادگاه جهان برای بررسی معتبر رفتار اسرائیل در غزه به امید کاهش رنج بیشتر باز می‌کند».
این دادگاه در شرایطی برگزار می شود که،جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، می‌گوید ایالات متحده در شرایط کنونی از برقراری آتش‌بس در غزه حمایت نمی‌کند. کربی در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه خود باردیگر بر موضع ایالات متحده تاکید کرد که آتش بس در غزه به نفع گروه افراطی حماس خواهد بود. آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی حماس را یک سازمان تروریستی می‌دانند. این مقام کاخ سفید تصریح کرد : «ما همچنان از وقفه‌های بشردوستانه حمایت می‌کنیم، اما در حال حاضر از آتش‌بس عمومی حمایت نمی‌کنیم. هیچ نشانه‌ای از تغییر موضع رئیس جمهور [جو بایدن] وجود ندارد.» این در حالی است که روز دوشنبه گروهی از معترضان در ایالت کارولینای جنوبی، هنگام بازدید جو بایدن از یک کلیسای تاریخی سیاه‌پوستان شعار «آتش‌بس، همین حالا» سردادند. آقای بایدن در واکنش گفت که به طور «بی سر و صدا» در حال ترغیب اسرائیل به کاهش حملات و کاستن جدی از حضور در غزه است. در همین حال، رابرت وود، معاون سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز سه‌شنبه از تصمیم آمریکا در ماه گذشته برای وتوی قطعنامه آتش‌بس در غزه دفاع کرد. رابرت وود در این نشست تصریح کرد که آمریکا از وقفه‌های بشر دوستانه در جنگ غزه حمایت می‌کند.

بلینکن در دیدار با نتانیاهو خواستار آتش بس نشد

آنتونی بلینکن در پنجمین سفر رسمی خود به اسرائیل پس از آغاز جنگ غزه از بنیامین نتانیاهو خواست تا غیرنظامیان فلسطینی از گزند حملات در امان بمانند. وزیر خارجه آمریکا بدون آنکه مقامات اسرائیلی را به برقراری آتش‌بس ترغیب کند خواستار کاهش چشمگیر تلفات غیرنظامیان و حفظ ظرفیت و توانایی آنها برای اداره موثر امور خود در غزه شد. بلینکن همچنین در دیدار با بنیامین نتانیاهو که بخشی از برنامه سفر روز سه‌شنبه وزیر خارجه آمریکا به اسرائیل را تشکیل می‌داد از تل‌آویو خواست تا با فلسطینی‌های میانه‌رو و کشورهای همسایه برای تحقق طرح‌های مرتبط با اداره غزه پس از جنگ همکاری کند. وی در عین حال تاکید کرد که کشورهای همسایه مایل به کمک برای بازسازی و اداره این بخش از سرزمین‌های فلسطینی هستند اما تنها در صورتی که امکان «تشکیل یک کشور فلسطینی» وجود داشته باشد. وزیر امور خارجه آمریکا در همین راستا تصریح کرد که اسرائیل باید «تصمیم‌ها و انتخاب‌های سخت» اتخاذ کند تا راه برای یکپارچگی منطقه‌ای هموار شود.
سامی ابوزهری از مقامات حماس در واکنش به دیدار بلینکن گفت که هیچ تغییر اساسی در موضع ایالات متحده ایجاد نشده است. وی تاکید کرد: هیچ فرقی میان اسرائیل و آمریکایی‌ها وجود ندارد.<

حماس: حملات شبانه اسرائیل به غزه «بیش از ۷۰ کشته» به جا گذاشت

نهاد متولی بهداشت در تشکلیات تحت اداره حماس از کشته شدن بیش از ۷۰ نفر در جریان حملات شبانه اسرائیل به مناطق مختلف نوار غزه خبر داد. بنا به این گزارش، از نیمه شب سه‌شنبه تا بامداد روز چهارشنبه دست کم هفتاد فلسطینی که اغلب آنها با غیرنظامیان تشکیل می‌دهند در جریان حملات اسرائیل جان باختند. مقامات محلی در غزه پیش‌تر شمار قربانیان حملات اسرائیل پس از آغاز جنگ در هفت اکتبر را ۲۳ هزار و ۲۱۰ نفر اعلام کرده بودند.  آمار روزانه مسئولان بهداشتی حماس در خصوص شمار کلی قربانیان این حملات با احتساب تعداد جان باختگان حملات بیست و چهار ساعت گذشته اسرائیل هنوز منتشر نشده است. در حالی که سازمان ملل زنگ خطر را در خصوص وضعیت فاجعه‌بار حاکم بر غزه به صدا درآورده اما با وجود تلاش‌های متعدد دیپلماتیک، هنوز امید چندانی به توقف خصومت‌ها و درگیری‌های جاری میان اسرائیل و جنبش اسلام‌گرای حماس پس از چهار ماه جنگ و خونریزی در غزه به چشم نمی‌خورد.

بمباران اردوگاه خان ‌یونس ۳۰ کشته و زخمی برجا گذاشت

خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان محلی از بمباران شدید اردوگاه خان‌یونس در جنوب نوار غزه توسط هواپیماهای جنگی ارتش اسرائیل خبر داده است.
بر اساس این گزارش، خان یونس که طی هفته‌های اخیر به کانون اصلی درگیری‌ها میان ارتش اسرائیل و نیروهای حماس تبدیل شده است بامداد روز پنجشنبه هدف حملات سنگین جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفت.
«خبرگزاری دولتی فلسطین»، وفا در نخستین گزارش از تلفات این حملات اعلام کرد که هفت نفر در پی هدف قرار گرفتن یک ساختمان مسکونی در خان یونس کشته و بیش از ۲۵ نفر دیگر زخمی شدند.
منابع محلی در گفتگو با خبرگزاری فلسطینی تایید کردند که اغلب قربانیان این حملات را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.
با توجه به شدت بمباران صورت گرفته توسط جنگنده‌های ارتش اسرائیل به خان یونس انتظار می‌رود شمار قربانیان طی ساعات آینده افزایش یابد.
حماس نیز اعلام کرده است که حملات شبانه ارتش اسرائیل به مناطق مختلف غزه تا بامداد روز پنجشنبه دست کم ۶۲ کشته به جا گذاشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا