اخبار

حمله جدید آمریکا به یک مکان دیگر در یمن؛ بایدن: حوثی‌ها تروریست هستند

ارتش ایالات متحده بامداد شنبه، یک روز پس از حملات هوایی متعدد همراه با بریتانیا علیه حوثی‌ها، به مکان دیگری در یمن که تحت کنترل این گروه قرار دارد حمله کرد….
فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفت که «اقدامات دیگر» اوایل روز شنبه به وقت محلی علیه یک سایت راداری حوثی‌ها از سوی ناوشکن «یواس‌اس کارنی» نیروی دریایی با استفاده از موشک‌های تاماهاوک انجام شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه هشدار داده بود که حوثی‌ها ممکن است با حملات بیشتری روبرو شوند.

آخرین حمله پس از آن صورت گرفت که نیروی دریایی ایالات متحده روز جمعه به کشتی‌ها با پرچم آمریکا هشدار داد تا ۷۲ ساعت بعد از حملات اولیه هوایی از مناطق اطراف یمن در دریای سرخ و خلیج عدن دوری کنند. این هشدار در حالی منتشر شد که حوثی‌های یمن می‌گویند انتقام شدیدی می‌گیرند و چشم‌انداز درگیری گسترده‌تر را در منطقه‌ای که پیش از این با جنگ اسرائیل در غزه محاصره شده بود افزایش داد.

ارتش ایالات متحده و مقامات کاخ سفید گفتند پیش‌بینی می‌کنند حوثی‌ها به آن‌ها حمله کنند.

از سوی دیگر حوثی‌ها اعلام کردند حملات روز اول باعث کشته شدن دست کم پنج نفر و زخمی شدن شش نفر شد. ایالات متحده گفته است که این حملات در دو موج، اهدافی را در ۲۸ نقطه مختلف در سراسر مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن هدف قرار داده است.

بایدن در جمع خبرنگاران در پنسیلوانیا گفت: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که اگر حوثی‌ها به رفتار شنیع ادامه دهند ما همراه متحدانمان به آن پاسخ می‌دهیم.»

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا معتقد است که حوثی‌ها یک گروه تروریستی هستند گفت: «فکر می‌کنم آن‌ها هستند.»

از سوی دیگر پنتاگون اعلام کرد که لوید آستین، وزیر دفاع، دستور عملیات نظامی را از بیمارستانی که در آن دوران نقاهت ناشی از جراحی سرطان پروستات را می‌گذراند صادر کرده است.

کاخ سفید در ماه نوامبر اعلام کرد که پس از شروع حمله حوثی‌ها به کشتی‌ها غیرنظامی در حال بررسی مجدد معرفی این گروه به‌عنوان یک سازمان تروریستی است. دولت آمریکا در سال ۲۰۲۱ به‌طور رسمی حوثی‌ها را از فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» حذف کرد و اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین را لغو کرد.

داگلاس سیمز، مدیر ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که حملات روز جمعه ایالات متحده اغلب در مناطق کم جمعیت بوده و تعداد کشته‌ها زیاد نبود. او گفت که این حملات به تسلیحات، رادارها و مکان‌های هدف‌گیری از جمله در مناطق دورافتاده کوهستانی اصابت کرده است.

حوثی‌ها از ماه نوامبر گذشته بارها کشتی‌ها در دریای سرخ را هدف قرار داده‌اند و گفته‌اند در پاسخ به حمله اسرائیل به غزه است.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در یک سخنرانی ضبط شده گفت که حملات ایالات متحده «بی‌پاسخ یا بدون مجازات نخواهد ماند.»

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید گفت که حملات اولیه توانایی حوثی‌ها برای ذخیره، پرتاب و هدایت موشک‌ها یا پهپادها را هدف قرار داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا