اجتماعی

بیش از ۸۵ درصد ناوگان درون‌شهری به سن فرسودگی رسیده است

رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد ناوگان درون‌شهری به سن فرسودگی رسیده است، نوسازی ناوگان حمل‌ و نقل عمومی را نیازمند حمایت مجلس و نیز اختصاص بودجه در قانون ۱۴۰۳ دانست.

به گزارش ایسنا، داریوش گلعلی زاده در یک برنانه رادیویی با اشاره به برنامه‌های عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا گفت: تکالیف باید در کاهش آلودگی هوا اثربخشی داشته باشد و برنامه عملیاتی نیز باید از سوی سازمان‌های ذی‌ربط تهیه شود تا در قانون بودجه ۱۴۰۳ اعتبارات مورد نیاز را بر اساس شاخص‌های کمی دریافت کنیم.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۲ قانون هوای پاک مکاتباتی با دستگاه‌های اجرایی داشتیم و اولویت‌بندی نیز صورت می‌دهیم که اگر منابع محدود شد، از منابع دیگر استفاده کنیم. سعی داریم این مفاد با حمایت مجلس و تصویب قانون بودجه به تصویب برسد.

گلعلی زاده توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی را یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اقداماتی دانست که چند اتفاق را در راستای آلودگی هوا رقم می‌زند.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد ناوگان درون‌شهری به سن فرسودگی رسیده است، گفت: این‌ها مصرف سوخت بالایی داشته و مجهز به تجهیزات کاهش آلایندگی نیستند و اثر آن در افزایش و تشدید آلودگی هوا مشاهده می‌کنیم.

گلعلی زاده ادامه داد: سال گذشته باید یک میلیون و ۴۷۰ هزار خودرو وارد کشور می‌شد ولی ۲۰ هزار و ۸۰۰ دستگاه به کشور وارد شد و از این‌رو این نوسازی موجب می‌شود مردم برای استفاده از خودروهای عمومی تشویق می‌شوند و مصرف سوخت و ترافیک را در پی دارد.

وی افزود: وقتی خودرو در ترافیک گرفتار می‌شود ۵ برابر یک خودروی در حال حرکت آلودگی ایجاد می‌کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا