گوناگون

پیشنهاد محسن رضایی برای جایگزینی ماهی با گوشت قرمز عملی است؟

این اظهارنظر یادآور جمله معروف ماری آنتوانت ملکه فرانسه است که بارها در تاریخ تکرار شده و در آن خطاب به مردم فقیر فرانسه می‌گوید «مردم اگر نان ندارن بخورند، بیسکوییت بخورند»

محسن رضایی اخیرا گفته «با اضافه‌شدن گوشت ماهی به سفره مردم، قیمت گوشت قرمز را نیز کاهش می‌یابد» اما واقعا این جمله منطقی است؟ رویداد۲۴ در این گزارش روند تغییر قیمت مرغ، گوشت و ماهی را در روز آخر پایان هر فصل در دو سال ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی بررسی کرده که نشان بدهد پیشنهاد رضایی تا چه اندازه نسنجیده بوده است.

رایان حسینی: محسن رضایی در جریان سفر به منطقه خلیج فارس و بازدید از پرورشگاه ماهی در قفس این منطقه گفته در ایران با هزاران کیلومتر ساحل دریایی و اقیانوسی نباید وضعیت گوشت، غذا و معیشت مردم در تنگنا باشد و «با اضافه‌شدن گوشت ماهی به سفره مردم، قیمت گوشت قرمز را نیز کاهش می‌یابد یا کنترل می‌شود.»

این اظهارنظر یادآور جمله معروف ماری آنتوانت ملکه فرانسه است که بارها در تاریخ تکرار شده و در آن خطاب به مردم فقیر فرانسه می‌گوید «مردم اگر نان ندارن بخورند، بیسکوییت بخورند» (هرچند در مورد انتساب این نقل قول به ماری آنتوانت تردید‌هایی وجود دارد و رد پای این عبارت در کتاب اعترافات ژان ژاک روسو، ۲۴ سال قبل از انقلاب فرانسه دیده می‌شود و تکرار آن در تاریخ به نقل از ماری آنتوانت بیشتر جنبه نمادین دارد.)

رویداد۲۴ در این گزارش سیر تحولات قیمت مرغ، گوشت و ماهی را در روز آخر پایان هر فصل در دو سال ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی بررسی کرده است.

پیشنهاد محسن رضایی معطوف به همین آمار‌های هولناک از پایین آمدن مصرف گوشت قرمز در کشور بوده است، غافل از اینکه قیمت مرغ و ماهی در دو سال گذشته اگرچه شیب کمتری نسبت به گوشت قرمز داشته، اما با یک شیب ملایم رو به بالا بوده است.

افزایش شدید قیمت گوشت باعث شده این محصول از سبد خانوارهای دهک های پایین جامعه رسما حذف شود. مهدی سروی کارشناس مرکز پژوهشکده اقتصاد مقاومتی به تازگی آماری هولناک از کاهش سرانه مصرف گوشت در سه دهک پایین جامعه اعلام کرده است. او در یک برنامه تلویزیونی در صدا و سیما گفته میانگین مصرف گوشت خانواده‌ها در کشور ۸ کیلوگرم و در سه دهک پایین جامعه ۲ کیلوگرم است که احتمالا اکنون هم به زیر دو کیلوگرم رسیده است.

این در حالیست که در بر اساس آمار فائو سرانه مصرف گوشت گوسفندی درجهان کمی بیشتر از ۱۵ کیلوگرم است. سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارش پایان سال ۲۰۲۲ میزان تولید مصرف محصولات پروتینی شامل گوشت گاو، گوسفند، طیور و خوک را به تفکیک کشور‌های کم درآمد، با درآمد متوسط رو به پایین، متوسط رو به بالا و با درآمد بالا را منتشر کرده است. در کشور‌های با درآمد پایین سرانه مصرف گوشت گوسفند بیش از ۳۰ کیلوگرم و در کشور‌های با درآمد متوسط رو به پایین بالای ۴۵ کیلوگرم است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا