حقوق بشر

تهران؛ ایمان حسنوند زیر شکنجه اداره آگاهی جانباخت

ایمان حسنوند شهروند لُر و اهل شهرستان خرم‌آباد مرکز استان لرستان که حدوداً چهار ماه پیش توسط نیروهای اداره آگاهی در تهران با توسل به خشونت بازداشت شده بود، زیر شکنجه این نهاد امنیتی جانباخت.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ایمان حسنوند جوان ۳۰ ساله لُر و اهل خرم‌آباد پس از ۱۱۴ روز بازداشت (سه ماه و ۲۴ روز)، روز شنبه ۲۳ دی ۱۴۰۲ (۱۳ ژانویه ۲۰۲۴) زیر شکنجه ماموران امنیتی در اداره آگاهی تهران جانباخت.

به گفته یک منبع مطلع، نهادهای امنیتی امروز با خانواده این شهروند تماس گرفته و آنها را از مرگ فرزندشان مطلع ساخته و نسبت به رسانه‌ای کردن این موضوع به آنها هشدار داده‌اند.

ایمان حسنوند شامگاه پنج‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ (۲۱ سپتامبر ۲۰۲۳) در جریان هجوم نیروهای اداره آگاهی مه محل زندگیشان در تهران با توسل به خشونت و در حالی که به شدت مجروح شده بود بازداشت شد. هم‌زمان مجید رضایی جوان ۳۲ ساله دیگر اهل خرم‌آباد در جریان این حمله و در حالی که قصد فرار داشت با شلیک مستقیم این نیروها از ناحیه سر هدف دو گلوله قرار گرفت و در دم کشته شد.

همان زمان فیلمی از ایمان حسنودن منتشر شد و در حالکی که مجروح و در بازداشت به سر می‌برد، یکی از ماموران امنیتی بر سر وی داد می‌زد تا خود را معرفی و بگوید که به چه لقبی معروف بوده است. این فیلم در اختیار هه‌نگاو قرار دارد.

هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود که، این دو جوان از دوستان ایمان همتی بودند که روز دوشنبه ١ خرداد ماه سال جاری، با ضربات باتون و شلیک مستقیم به ناحیه سر، توسط نیروهای انتظامی در تهران کشته شد. وی نیز ٣۵ ساله و اهل خرم‌آباد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا