زحمتکشان

چند خبر کارگری؛ اعتصاب و اعتراض کارگران ابنیه فنی یزد؛ مطالباتمان پیگیری شود

کارگران ابنیه فنی راه آهن یزد به نامشخص بودن وضعیت مطالبات معوقه خود اعتراض کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارگران ابنیه فنی شاغل در خطوط ریلی راه آهن یزد از حداقل دستمزد دریافتی و نامشخص بودن وضعیت مطالبات معوقه خود اظهار نارضایتی کردند.

این کارگران که روز گذشته (۲۳ دی ماه) برای بیان مشکلات خود در مقابل ساختمان استانداری یزد حضور یافتند، خواستار تسریع در برآورده شدن مطالبات مزدی خود هستند.

یکی از کارگران با بیان اینکه خواسته اصلی کارگران ابنیه فنی یزد، تسریع در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل است، درباره سایر مطالبات خود و همکارانش گفت: به‌روز شدن حقوق و دستمزد، تشکیل شورای کارگری، اجرای طرح تجمیع، پرداخت مزایای مناسبتی و رفاهی، بیمه تکمیلی و تامین امنیت شغلی باتوجه به افزایش آمار حوادث ریلی در راه آهن کشور از دیگر خواسته‌های کارگران ابنیه فنی یزد است.

او در پایان گفت: ما کارگران، صرفاً به دنبال حقوق قانونی‌ خود هستیم و چیزی فراتر از آن نمی‌خواهیم لذا درخواست می‌کنیم مسئولان و مدیران شرکت موضوع را پیگیری کنند.

۹ هزار کلاه زرد منتظر ترمیم دستمزد

فعال صنفی اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از انتظار برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل خبر داد.

فرهاد فرهنگیان، عضو شورای اپراتوری پست‌های فشار قوی برق کشور، در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از طولانی شدن معطلی برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل انتقاد کرد.

او گفت: ۹ هزار اپراتور پست‌های فشار قوی برق کشور از سال ۹۹ تا امروز در انتظار تصویب و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند؛ این طرح بیش از سه سال است در سازمان امور استخدامی کشور معطل مانده است و هیچ پاسخ روشنی به ما نمی‌دهند.

به گفته فرهنگیان، طرح طبقه‌بندی کلاه زردها چندین ماه است که در معاونت سازمان امور استخدامی کشور گیر کرده است و هر بار با بهانه‌ای جدید، تصویب و اجرای آن را به تعویق می‌اندازند.

این عضو شورای اپراتورها با بیان اینکه «همکاران ما که کار سخت و حاکمیتی نگهداری پست‌های فشار قوی برق را انجام می‌دهند، از پایین بودن دستمزدها رنج می‌برند» ادامه داد: اپراتورها با تحصیلات عالی، حقوق دیپلم یا سیکل را می‌گیرند؛ در حالیکه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای تمام مشمولان، تکلیف مواد ۴۸ تا ۵۰ قانون کار است، دولت در اجرای آن تعلل می‌کند.

این فعال صنفی در پایان گفت: ماه گذشته به تهران آمدیم و به سازمان امور استخدامی مراجعه کردیم اما بازهم پاسخ روشنی به ما ندادند.

نیروهای پیمانکاری بخش فروش بلیت مترو: شرکتِ قبلی بدونِ تسویه حساب رفت!

نیروهای پیمانکاری بخش فروش بلیت مترو می‌گویند: شرکت رایان شهر شهرداری بود که بدونِ پرداختِ حقوق آذرماه و بدونِ تسویه‌ی حق بیمه‌ی آبان ماه، کار را به شرکتِ جدید واگذار کرده است.

نیروهای پیمانکاری بخش فروش بلیت مترو، در تماس با خبرنگار ایلنا، از تغییر پیمانکار بخش فروش بلیت مترو خبر دادند و گفتند: از ابتدای دی ماه با پیمانکار جدید قرارداد بسته‌ایم، اما هنوز پیمانکار قبلی به طور کامل با ما تسویه حساب نکرده است.

آن‌ها می‌گویند: پیمانکار قبلی، شرکت رایان شهر شهرداری بود که بدونِ پرداختِ حقوق آذرماه و بدونِ تسویه‌ی حق بیمه‌ی آبان ماه، کار را به شرکتِ جدید واگذار کرده است.

این نیروها همچنین می‌گویند: پیمانکار قبلی عیدی و سنواتِ آن‌ها را هنوز پرداخت نکرده و نگران هستند که با پایانِ کارِ این شرکت، نتوانند به این حق خود برسند.

نیروهای پیمانکاری بخش فروش بلیت مترو در ادامه می‌گویند: با روی کار آمدنِ پیمانکار جدید، باید سوء پیشینه و آزمایش‌عدم اعتیاد بدهیم. در کنار این موارد از ما برگه‌ی طب کار هم خواسته‌اند که مجموع اینها روی هم هزینه‌ای نزدیک به یک میلیون تومان دارد که برای ما بسیار زیاد است. ما هنوز حقوق ماه قبل خود را دریافت نکرده‌ایم، چگونه می‌توانیم این هزینه را پرداخت کنیم؟

آن‌ها می‌گویند: پیمانکار پیشین حقوق‌ها را با تأخیر بسیار پرداخت می‌کرد و به دلیلِ‌عدم تسویه‌ی به موقعِ حق بیمه، برای دریافت خدمات بیمه درمان نیز دچار مشکل می‌شدیم. امیدواریم این مشکلات با پیمانکار جدید رفع بشود. دریافتِ به موقعِ حقوقِ ناچیز، کمترین انتظاری است که می‌توان از پیمانکار داشت.

مرگ ۲ کارگر و مصدومیت یک آتش‌نشان در سمنان بر اثر گازگرفتگی

گازگرفتگی در کارخانه «نساجی کویر سمنان» واقع در شهرک صنعتی شرق، موحب مرگ دو کارگر و مصدومیت یک آتش‌نشان شد.

یک منبع کارگری در سمنان به خبرنگار ایلنا گفت: نیمه شب گذشته حادثه گازگرفتگی در واحد تصفیه خانه کارخانه نساجی کویر سمنان موجب مرگ دو کارگر و مصدومیت یک آتش‌نشان شد.

او با بیان اینکه هنوز اطلاعات دقیقی از این حادثه در دست نیست، درباره کارگر مصدوم حادثه گفت: آتش‌نشان مصدوم حادثه پس از احیاء به بیمارستان منتقل شده و هم اکنون در کما به سر می‌برد.

انفجار در کارخانه تولید چسب در سمنان/ مرگ و مصدومیت ۵ کارگر

انفجار در کارخانه «تولید چسب» واقع در شهرک صنعتی ایوانکی شهرستان گرمسار منجر به مرگ دو کارگر و مصدومیت سه کارگر دیگر شد.

یک منبع کارگری به خبرنگار ایلنا گفت: حوالی ساعت چهار و ۴۹ دقیقه صبح امروز یکشنبه (۲۴دی ماه) انفجار در کارخانه تولید چسب واقع در شهرک صنعتی ایوانکی شهرستان گرمسار استان سمنان، منجر به مرگ دو کارگر مصدومیت سه کارگر دیگر شد.

او با بیان اینکه جزئیات این حادثه در دست بررسی است، گفت: در این حادثه ۲ نفر سرشیفت و کارگر خط تولید در دم جان باختند، ۱ نفر مصدوم به بیمارستان منتقل و ۲ نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

به گفته وی؛ اجساد دو کارگر جانباخته از زیر آوار خارج شده و مصدومان حادثه نیز که تعداد آنها هنوز مشخص نیست، به بیمارستان منتقل شده‌اند.

مصدومیت ۳ کارگر حین تخریب یک ساختمان قدیمی

بر اثر ریزش آوار ساختمانی در مشهد سه کارگر ساختمانی مصدوم شدند.

به گزارش ایلنا، حادثه زمانی رخ داد که سه کارگر ساختمانی هنگام تخریب ساختمانی قدیمی در خیابان طبرسی  مشهد، زیر خرواری از خاک و نخاله مدفون می‌شوند.

بنابراین گزارش، پس از حضور نیروهای امداد و نجات در محل حادثه، این سه کارگر ساختمانی  از زیر آوار خارج شده و توسط عوامل اورژانس به بیمارستان منتقل می‌شوند.

کارگران شهرداری منجیل: در انتظار تبدیل وضعیت هستیم

کارگران قرارداد پیمانی شاغل در شهرداری منجیل خواستار تبدیل وضعیت استخدامی خود هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حدود ۳۰ کارگر قرارداد پیمانی مجموعه شهرداری منجیل که در بخش‌های مختلف همانند خدمات و فضای سبز مشغول کارند، خواستار تبدیل وضعیت قراردادهای خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم شدند.

به گفته یکی از کارگران، اخیرا طرح تبدیل وضعیت استخدامی همکاران شرکتی ایثارگر در مجموعه شهرداری منجیل اجرا شده و بخش دیگری هم در حال اجراست اما در این بین، سایر کارگران فراموش شده‌اند.

به گفته این کارگر؛ مسئولان باید بحث تبدیل وضعیت استخدامی را برای همه کارگران مجموعه شهرداری انجام دهند و نباید کارگران غیر ایثارگر را کنار بگذارند.

او با بیان اینکه چندین سال است او و سایر همکارانش پیگیر تبدیل وضعیت و دریافت مطالبات قانونی از شهرداری هستند که انجام نشده است، در ادامه گفت: این ۳۰ نفر با حداقل ۱۰ تا۱۵ سال سابقه با کمترین دریافتی در سطح شهر در شرایط سخت سرما و کوهستانی منطقه مشغول نگهداری از فضای سبز و نظافت شهر هستند.

به گفته وی، مشکل دستمزدهای پایین و فقدان امنیت شغلی و معیشتی نیز از جمله نگرانی‌های کارگران شهرداری منجیل است. به عنوان نمونه قراردادهای کوتاه‌مدت موجب شده امنیت شغلی کارگران از دست برود. این درحالی‌ست که کارگران منتظر افزایش حقوق در سال جاری بر اساس نرخ تورم بودند که میسر نشد.

تأخیر در ارائه لباس کار به کارگران راه‌آهن ناحیه همدان

برخی کارگران خطوط ریلی راه‌آهن ناحیه همدان خواستار رسیدگی به وضعیت لباس کار خود هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بنا بر اظهارات یکی از کارگران ابنیه فنی راه‌آهن همدان، مسولان در ارائه لباس و کفش ایمنی مناسب به کارگران این واحد نگهداری از خطوط ریلی کوتاهی می‌کنند حال آنکه طبق قانون کارفرمایان باید هر ۶ ماه یکبار لباس ایمنی و هر یکسال یکبار کفش ایمنی به کارگران بدهند با این‌ وجود شرکت‌های پیمانکاری به دلیل مشکلات مالی یا هر دلیل دیگری این عرف را رعایت نمی‌کنند.

به گفته این کارگر خطوط ریلی راه‌آهن همدان، از حدود دو سال پیش کارفرما به کارگران این خط لباس، کفش و دستکش ایمنی ارائه نمی‌کند و کارگران یا از جیب هزینه می‌کنند یا با همان لباس‌های قدیمی سر کار خود حاضر می‌شوند.

وی با بیان اینکه موضوع لباس کار حداقل خواسته کارگران است که علارغم پیگیری‌های زیاد هنوز اقدامی جدی درباره آن انجام نشده است، گفت: با وجود آنکه مسئولان راه آهن همدان از مشکلات کارگران باخبرند اما آن را به‌صورت جدی پیگیری نمی‌کنند و به بهانه‌های مختلف از تهیه لباس و کفش و دستکش ایمنی مناسب برای کارگران سر باز می‌زنند.

به گفته کارگران، محیط کارگاه صنعتی است و کارگران نیاز مبرم به لباس، کفش و دستکش کار با کیفیت دارند تا بتوانند در شرایط ایمن کار کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا