بین‌المللی

وانگ یی: تایوان هرگز کشور نخواهد شد

وزیر خارجه چین امروز یکشنبه در کنفرانس خبری مشترک با همتای مصری در قاهره، هر گونه آینده مستقل برای جزیره تایوان به عنوان یک کشور را مطلقاً رد کرد.

خبرگزاری فارس؛ «تایوان هرگز کشور نبوده و قطعاً در آینده هم نخواهد بود» این هشدار امروز یکشنبه وزیر خارجه چین وانگ یی بعد از پیروزی نامزد حزب حاکم تایوان لای چینگ-ته در انتخابات ریاست‌جمهوری این جزیره است؛ کسی که مخالف اتحاد این جزیره با چین است.

چین حزب «دموکرات پیشرو» که با این پیروزی برای سومین دوره چهارساله به کنترل تایوان ادامه خواهد داد را مانع اتحاد مجدد این جزیره با سرزمین اصلی خود می‌داند.

این در حالی است که پکن خط مشی و قصدش برای اتحاد مجدد با این جزیره را اعلام کرده و در عین حال حتی گزینه توسل به نیروی نظامی برای رقم زدن این اتحاد را رد نکرده است. رئیس‌‌جمهور چین شی جین‌پینگ در سخنانی به مناسبت سال نوی میلادی «اتحاد مجدد سرزمین مادری» را «رویداد تاریخی اجتناب‌ناپذیر» خواند.

رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن گرچه بعد از اعلام نتیجه انتخابات تایوان گفت از استقلال این جزیره حمایت نمی‌کند، اما یک مقام ارشد دولت او خبر داد که بایدن برای نشان دادن حمایت از تایوان قصد دارد یک هیات غیررسمی شامل برخی مقامات سابق را با وجود حساسیت‌های چین به این جزیره اعزام کند.

پکن امروز این تحرکات و همچنین تبریک پیروزی وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن به ویلیام لای چینگ-ته را هم بی‌پاسخ نگذاشت و از آمریکا خواست به اصل چین واحد و تعهد رهبران خود مبنی بر عدم حمایت از استقلال تایوان احترام بگذارد.

سخنگوی وزارت خارجه چین هوآ چونیینگ امروز گفت «ایالات متحده باید تعاملات رسمی با تایوان را متوقف و از ارسال هرگونه پیام اشتباه به نیروهای جدایی‌طلب خودداری کند».

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا