حقوق بشر

دستکم ۱۱ زندانی در کرج اعدام شدند

بر اساس آماربرداری سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳ دست کم ۷۹۱ شهروند از جمله ۲۵ زن و ۲ کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن، بیش از ۳۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در سایه سکوت مسئولین قضایی، ۱۱ زندانی سحرگاه امروز در محل ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شدند.

از میان اعدام شدگان پنج تن از محکومان جرایم مواد مخدر بودند که هویت آنها توسط هرانا، اکبر تاج، حجت میری، حامد نظری، احمد لطیفی، و محمدعلی (با نام خانوادگی نامشخص) احراز شده است. هویت سایر اعدام‌شدگان و اتهامات آنها تا زمان تنظیم این خبر کماکان توسط هرانا در دست بررسی است.

همانطور که اشاره شد تا زمان تنظیم این گزارش، هیچگونه اطلاع‌رسانی یا اظهارنظری از سوی مسئولین یا نهادهای مربوطه در خصوص این اعدام‌ها صورت نگرفته است. بر اساس گزارس سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران، نهادهای متولی در یکسال گذشته تنها حدود ۳۴ درصد از اعدام های صورت گرفته شده در ایران را اطلاع رسانی کردند.

بر اساس آماربرداری سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳ دست کم ۷۹۱ شهروند از جمله ۲۵ زن و ۲ کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن، بیش از ۳۳ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام ۷ نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی این تاریخ، ۱۶۳ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از این میزان ۵ نفر به اعدام در ملا عام محکوم شدند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا