اخبار

خبری از تازه ترین ماجراجویی جمهوری اسلامی ایران در منطقه

در تازه ترین ماجراجویی در منطقه ای که اکنون به بشکه باروت می ماند، جمهوری اسلامی با موشک های بالستیک به مناطقی در کشورهای عراق و سوریه حمله کرد. مقامات اربیل کردستان عراق اعلام کرده اند در حملات موشکی جمهوری اسلامی به این مناطق دست کم چهارنظامی کشته و شش نفر زخمی شده اند…..

عنوان خبری که در کنار ده ها خبر ناگوار و هولناک درانتشار یافته و مردم بلازده میهن مان را نگران کرده است، حمله جمهوری اسلامی ایران با موشک های بالستیک به مناطقی از کردستان عراق و سوریه است.

دوشنبه شب ۲۶دی  ۱۴۰۲، سپاه پاسداران ژیم “ولایت فقیه” با انتشار سه بیانیه جداگانه از حمله موشکی به اهدافی در عراق و سوریه خبر داد. در اطلاعیۀ اول سپاه آمده است: در پاسخ به جنایات اخیر تروریستی دشمنان ایران اسلامی مقرهای جاسوسی و تجمع گروهک‌های تروریستی ضد ایرانی در بخش‌هایی از منطقه در نیمه شب امشب با موشک‌های بالستیک سپاه مورد هدف قرار گرفت و منهدم شد.

در اطلاعیۀ شماره ی دو سپاه آمده است: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به جنایات اخیر گروهک‌های تروریستی، در به شهادت رساندن مظلومانه جمعی از هموطنان عزیزمان در کرمان و راسک؛ محل‌های تجمع فرماندهان و عناصر اصلی مرتبط با عملیات‌های تروریستی اخیر؛ به ویژه داعش، در سرزمین‌های اشغالی سوریه را شناسایی و آنها را با شلیک تعدادی موشک بالستیک منهدم نمود.

در اطلاعیۀ شماره ی سه سپاه آمده است: سپاه پاسداران با شلیک موشک‌های بالستیک، یکی از مقرهای اصلی جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در اقلیم کردستان عراق را مورد هدف قرار داده و آن را منهدم نمود. این مقر مرکز توسعه عملیات جاسوسی و طراحی اقدامات تروریستی در منطقه و خصوصاً کشور عزیزمان بوده است.

در این اطلاعیه ها اشاره بیشتری نسبت به این عملیات صورت نگرفته است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک «رسانه عراقی» نوشته است که در سوریه حملات به ادلب صورت گرفته و جمهوری اسلامی از موشک های بالستیک با برد ۱۲۰۰ کیلومتر استفاده کرده است. این خبرگزاری ادامه داده حمله به شهر ادلب سوریه دوربردترین حمله موشکی ایران تاکنون و پیام واضح تهران به اسرائیل است.

ایرنا به نقل از «خبرگزاری المطلع» نوشته است حمله به سوریه متوجه گروه «تحریر الشام» (جبهه النصره سابق) و گروه «حزب ترکستانی« در منطقه جبل السماق در استان ادلب سوریه بوده است که این خبرگزاری آن ها را «تروریستی» خوانده است.

به نوشته این خبرگزاری، آموزش تروریست های موسوم به «داعش خراسان» در این منطقه صورت می گیرد و آنها سپس توسط آمریکا به افغانستان منتقل می شوند تا برای انجام اقدامات تروریستی وارد ایران شوند.

المطلع افزود: فاصله این منطقه (منطقه جبل السماق در ادلب) از نقطه پرتاب موشک های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر است و این عملیات، تا حدودی دوربردترین عملیات موشکی است که ایران تاکنون انجام داده است.

جزئیات حمله موشکی از زبان فرمانده هوافضای سپاه

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در تشریح جزئیات حملات موشکی امروز جمهوری اسلامی گفت: راس ساعت ۱۲ همه کارها با موفقیت انجام و ۴ فروند خیبرشکن از جنوب خوزستان به مقصد گروه تکفیری در ادلب شلیک شد. وی ادامه داد: از کرمانشاه ۴ فروند و ۷ فروند هم از آذربایجان شرقی به مقر صهیونیستی شلیک شد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: نزدیک ۹ فروند هم گروه دوم تکفیری‌ها و داعش را مورد هدف قرار داده است.

«پیشرو دیزایی» که در حمله ایران به شمال عراق کشته شد، کیست؟

منابع خبری اطلاعاتی درمورد «پیشرو دیزایی » که در حملات نیمه شب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به شمال عراق کشته شد، منتشر کردند. بنابر این اطلاعات که از خبرگزاری المطلع عراق نقل شده است پیشرو دیزایی ، تاجر بزرگ کُرد در حملات موشکی امروز سپاه کشته شده و پسرش نیز زخمی شده است.

در این گزارش آمده است که دیزایی ، رئیس شرکت حفاظت و امنیت «فالکون» بوده و او در واقع پوشش موساد و مسئول محافظت از (عناصر) آن‌ها در اربیل و همچنین مسئول حمایت‌های لجستیکی از آن‌ها نیز بوده است.

به نوشته المطلع، منابع خبری اعلام کردند که مقر رسمی شرکت فالکون در مصر است و این شرکت، شریک شرکت‌های دیگر برای مشخص کردن اهداف و محل ها از طریق شماره‌های خودرو و فناوری‌های دیگر را است.

برپایه این گزارش، یکی دیگر از مهم‌ترین این شرکت‌ها، شرکت «EIA» است که یک آژانس اصلی وابسته به سیستم آمار فدرال آمریکا به شمار می رود و مسئول جمع‌آوری، تحلیل و نشر اطلاعات است.

این شرکت، شریک اساسی شرکت فالکون است که رئیس آن در حمله موشکی به مقر موساد در اربیل کشته شد.

واکنش های آمریکا ، عراق و سفیر بریتانیا

در واکنش به این حملات وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حملات به یک منطقه مسکونی در نزدیکی کنسولگری خود در اربیل را محکوم کرد و آنها را «غیرمسئولانه» خواند. همزمان مقامات آمریکایی گفته‌اند که هیچ تاسیسات متعلق به ایالات متحده هدف قرار نگرفته و تلفاتی به نیروهای این کشور وارد نشده است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت: «ما موشک‌هایی را که به شمال عراق و شمال سوریه اصابت کرد، ردیابی کرده‌ایم. هیچ پرسنل یا تأسیسات آمریکایی هدف قرار نگرفته‌اند.»

وی اضافه کرد: «ما به ارزیابی وضعیت ادامه خواهیم داد، اما نشانه‌های اولیه حاکی از آن است که این یک مجموعه حملات غیرمسئولانه و نادقیق بوده است. ایالات متحده از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کند.»

شورای امنیت اقلیم کردستان با انتشار بیانیه‌ای حمله به اربیل را «جنایت» توصیف کرد و گفت در آن دستکم چهار غیرنظامی کشته و شش نفر زخمی شده‌اند.

دفتر مسرور بارزانی، نخست‌وزیر کردستان عراق، نیز حمله به اربیل را «جنایت علیه مردم کرد» خواند و خواستار واکنش بین‌المللی شد.

آقای بارزانی در پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) با ابراز همدردی با آسیب‌دیدگان این حمله نوشت: «من این حمله بزدلانه به مردم اقلیم کردستان را به شدیدترین وجه محکوم می‌کنم و از دولت فدرال بغداد می‌خواهم که موضعی اصولی در برابر نقض آشکار حاکمیت عراق و اقلیم کردستان اتخاذ کند.»

او اضافه کرد: «من همچنین از شرکای خودمان در جامعه بین‌المللی می‌خواهم که در برابر حملات مکرر علیه مردم کردستان سکوت نکنند. در چند روز آینده، ما با شرکای خود در جامعه بین‌المللی برای توقف این حملات وحشیانه علیه مردم بیگناهمان کار خواهیم کرد.»

همزمان استفان هیچنز، سفیر بریتانیا در عراق، نیز حملات موشکی سپاه پاسداران به اربیل را ناقض حاکمیت و امنیت عراق و اقلیم کردستان خواند و آنها را محکوم کرد.

وی در پستی در شبکه‌ی اجتماعی ایکس نوشت: «اقدام تجاوزکارانه ایران علیه اربیل، نقض حاکمیت و تمامیت ارضی عراق را محکوم می‌کنم و با ابراز عمیق‌ترین همدردی‌های خود نسبت به خانواده‌های قربانیان این حملات، حمایت خود را از اقلیم کردستان در این شرایط خطیر اعلام می‌کنم.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا