گوناگون

هشدار: خاورمیانه وارد پیچ خطرناکی می‌ شود

سایت پولیتیکو در گزارشی به بررسی وضعیت تنش میان آمریکا و حوثی‌های یمن پرداخته و می‌نویسد: دریای سرخ در تقاطع اروپا و آسیا یک گذرگاه حیاتی برای انرژی و تجارت بین المللی است و به همین دلیل خاورمیانه وارد پیچ خطرناکی می‌شود و همه چیز به تهران بستگی دارد….

توبیاس بورک، کارشناس امنیت خاورمیانه معتقد است که تأثیر حملات حوثی ها در دریای سرخ بر قیمت انرژی تا کنون محدود بوده، اما بستگی به اتفاقات بعدی دارد. او می‌گوید: ما باید در اینجا به دنبال عملکرد دو بازیگر باشیم؛ یکی حوثی‌ها هستند که چگونه پاسخ می‌دهند و دیگری البته به این می‌پردازد که ایران چگونه پاسخ می‌دهد. در حالی که تهران گزینه بستن تنگه هرمز را هم دارد، بعید است در این مرحله این کار را انجام دهد. من فکر نمی‌کنم تنگه هرمز هدف بعدی باشد. من فکر می‌کنم ابتدا چند پله دیگر روی این نردبان تنش قرار دارند.

کریستین کخ، مدیر مرکز تحقیقات خلیج فارس مستقر در عربستان سعودی نیز گفت که درگیری های اخیر در غزه و دیگر نقاط به یک محیط بی ثبات کمک می‌کند که همین مسئله کشور‌های منطقه را نگران کرده است. در حال حاضر چیز‌های زیادی در خطر است و عربستان سعودی و دیگران به شدت نگران تشدید بیشتر تنش و سپس قرار گرفتن در معرض تلافی هستند. اکنون خطر تشدید تنش‌های منطقه‌ای بیشتر شده که می‌تواند به این معنا باشد که ایران بیشتر درگیر  خواهد شد و این یک مارپیچ در حال رسیدن به نقاط خطرناک تری است.

استقرار گام به گام نیروهای نظامی کشورهای غربی در اطراف ایران

استرالیا نیروی نظامی خود در بحرین را از طریق ارسال نیروی بیشتر به مقر دریایی مشترک، ائتلاف امنیتی در دریای سرخ و منطقه به فرماندهی امریکا، ۳ برابر می‌کند.

‌وزیر صنایع دفاعی استرالیا گفت که شمار نیروهای نظامی استرالیا در خاورمیانه ۳ برابر می‌شود و استقرار نیروها اواخر ماه جاری انجام خواهد شد.

نیروی دریایی مشترک شامل ۳۹ کشور است که در دریای سرخ و منطقه فعالیت می‌کند و مقر آن بحرین است.

نخست وزیر استرالیا پیش تر در مصاحبه با خبرنگاران گفته بود: رژیم ایران نقش بسیار مخرب در منطقه ایفا می‌کند و باید دست از این اقدامات بردارد.

در واکنش به این اظهارات، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی امروز گفت: دولت استرالیا مجددا بعد از تجربه تلخ همراهی با ائتلاف آمریکایی در عراق و افغانستان، در مسیر اشتباهی گام برداشته و با اقدامات ثبات زدای ایالات متحده آمریکا در منطقه همراهی می کند. از دولتمردان استرالیایی می خواهیم که بُعد مسافت جغرافیایی مانع دوراندیشی آنها در درک حقایق منطقه نشود…

این در حالیست که یکصد روز پس از جنگ‌افروزی خامنه ای و پاسدارانش در منطقه، بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست بازدارندگی و مصونیت دادن به نظام جنگ‌افروز جمهوری اسلامی، دامنهٔ جنگ و خون‌ریزی در منطقه را افزایش می‌دهد.

اذعان به شکست سیاست بازدارندگی دولت بایدن و نشان دادن سر مار جنگ‌افروزی در تهران، اگر چه با یکصد روز تأخیر انجام می‌شود اما در همین حد هم بیانگر نقطه عطفی در جنگ و سمت گرفتن تحولات به‌جانب سر مار است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا