گوناگون

حمله سپاه “به مواضع جیش‌العدل در پاکستان”

یک روز پس از حملات موشکی سپاه پاسداران ایران به اهدافی در عراق و سوریه، دو پایگاه گروه ‌موسوم به «جیش العدل» در خاک پاکستان هدف حملات هوایی ایران قرار گرفتند. گروه جیش العدل قبلا حملاتی را علیه نیروهای امنیتی ایران در منطقه مرزی با پاکستان ترتیب داده بود.

خبرگزاری‌های ایران شامگاه سه‌شنبه ۱۶ ژانویه گزارش دادند که ایران دو مقر «مهم» در خاک پاکستان را هدف قرار داده است. به گزارش تسنیم، این دو مقر متعلق به گروه موسوم به «جیش العدل» بوده است.

به گزارش یورونیوز، ایران گروه جیش العدل را یک گروه تروریستی می‌داند و از آن با نام «جیش الظلم» یاد می‌کند.

بنا بر گزارش‌ها، این مقرها توسط «موشک و پهپاد» مورد اصابت قرار گرفته و منهدم شده‌اند.

منطقه هدف قرار گرفته منطقه‌ای به نام «کوه سبز» در استان بلوچستان پاکستان است که ادعا می‌شود که یکی از بزرگترین مقرهای این گروه مسلح در آن منطقه قرار داشته است.

هنوز مقامات ایران هیچ توضیحی در مورد آنچه اتفاق افتاده است ارائه نکردند. پاکستان نیز وقوع این حملات را تایید نکرده است.

نحوه انتشار این خبر از سوی خبرگزاری‌های ایران با یک سردرگمی همراه بود، بطوریکه برخی از گزارش‌ها بلافاصله از روی وب‌سایت‌ها برداشته شد. با این حال، هرگونه حمله ایران به داخل خاک پاکستان می‌تواند بدگمانی‌های طولانی‌مدت بین دو کشور را بیشتر کند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) بعد از اعلام خبر حملات هوایی ایران در داخل خاک پاکستان، ناگهان بدون هیچ توضیحی آن خبر را از وبسایت خود حذف کرد، اگرچه خبرگزاری‌های نیمه رسمی فارس و تسنیم همچنان روایت‌های تقریباً مشابهی را در وب‌سایت‌های خود منتشر کردند.

پرس تی‌وی، شاخه انگلیسی زبان تلویزیون دولتی ایران، بعداً این حمله را به سپاه پاسداران ایران نسبت داد.

حملات جیش العدل در ایران

در پی حمله افراد مسلح به یک پاسگاه انتظای در شهرستان راسک استان سیستان و بلوچستان در تاریخ ۲۰ دیماه امسال، یک مامور پلیس ایران کشته شد. جیش العدل با انتشار بیانیه‌ای ضمن برعهده گرفتن مسئولیت این حمله اعلام کرد که «خسارات مالی و جانی قابل توجهی به نیروهای نظامی» ایران وارد شده است.

علاوه بر این، گروه جیش العدل در ۲۴ آذرماه با حمله به یک پاسگاه دیگر در شهر راسک ۱۱ مرزبان نیروی انتظامی را کشته و ۶ تن را مجروع کرده بودند. یک روز پس از این حمله مسلحانه، ایران از اعدام فردی به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل، موساد خبر داد.

در واکنش به حمله جیش العدل در تاریخ ۲۴ آذرماه، سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش ایران در پیامی تاکید کرد که «با تلاش دستگاههای اطلاعاتی، امنیتی و قضایی و اراده فرماندهی انتظامی، عاملان و مسببان این جنایت و برهم زنندگان امنیت مردم، به سزای اعمالشان خواهند رسید.»

گروه جیش‌العدل در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا نیز قرار دارد و یکی از جریان‌های شبه نظامی است که پس از دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله ایجاد شده‌ است.

در سالهای اخیر، حملات و عملیات‌های این گروه در استان سیستان و بلوچستان افزایش یافته و تعداد زیادی از مرزبانان، سربازان و ماموران نیروی انتظامی ایران در پی حملات اعضای این گروه شبه نظامی کشته و زخمی شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا