بین‌المللی

قطر از یک توافق میان اسرائیل و حماس خبر داد

وزارت امور خارجه قطر شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که با میانجی‌گری توانسته به توافقی میان اسرائیل و حماس برای وارد شدن دارو و کمک‌های بشردوستانه به غزه دست پیدا کند.

به گزارش  فارس؛ بر اساس اعلام وزارت امور خارجه قطر، این توافق شامل وارد شدن دارو و کمک برای غیرنظامیان در مقابل رسیدن داروی مورد نیاز اُسرای اسرائیلی در غزه می‌شود.

ساعتی پیش بود که «بشر الخصاونه» نخست وزیر اردن گفته بود:  «کمک‌هایی که در حال حاضر وارد غزه می‌شود، کمتر از ۱۰ درصد از نیاز ساکنان این باریکه را تامین می‌کند».

با گذشت ۱۰۲ روز از آغاز جنگ، شمار شهدای فلسطینی به بیش از ۲۴ هزار شهید رسیده که ۱۰ هزار و ۴۰۰ نفر از قربانیان، کودک هستند. نزدیک به دو میلیون نفر از جمعیت ۲.۲ میلیون نفری غزه آواره و بیش از ۶۰ درصد زیرساختهای آن یا کاملا ویران شده و یا آسیب جدی دیده است.

طبق گزارش مورخان پس از پایان جنگ جهانی دوم، از مجموع جمعیت ۴.۳ میلیون نفری پایتخت آلمان تعداد ۲.۸ میلیون نفر در برلین اقامت داشتند و ۶۰۰ هزار آپارتمان از بین رفته بود.

نهاد حقوق بشری «دیده‌بان حقوق بشر اروپا-مدیترانه» روز گذشته در گزارشی به موضوع محروم ماندن ساکنان غزه از آب آشامیدنی قابل شرب پرداخت و آن را یک جنایت جنگی از سوی اسرائیل دانست.

در گزارش این نهاد غیر دولتی آمده است: «اقدام رژیم اشغالگر اسرائیل در محروم کردن نوار غزه از آب آشامیدنی قابل شرب یک حکم اعدام واقعی است که علاوه بر اینکه نوعی نسل‌کشی است، جنایت جنگی نیز محسوب می‌شود».

این نهاد حقوق بشری توضیح داد که تشنگی تمامی غزه به خصوص شمال غزه را در بر گرفته است و اسرائیل از زمان آغاز تجاوز به این باریکه، مانع ورود آب شده و به شکل عامدانه و با برنامه چاههای آب و منابع تأمین آب را بمباران می‌کند، همزمان کمبود سوخت مانع فعال‌سازی ایستگاههای تصفیه آب شده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا