حقوق بشر

درخواست اعاده دادرسی بازداشت شدگان منطقه صومای برادوست رد شد

درخواست اعاده دادرسی محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر (محمد) فرامرزی، چهار زندانی محکوم به اعدام در زندان ارومیه، توسط دیوان عالی کشور رد شد.

خبرگزاری هرانا – جوانا طیمسی، همسر محسن مظلوم ضمن تایید این گزارش به هرانا گفت: “دیوان عالی کشور به دلیل عدم وجود دادنامه های بدوی در پرونده، درخواست اعاده دادرسی آنها را رد کرد. این درحالی است که دادگاه انقلاب تهران دادنامه ها را به وکیل ارائه نداده است.”

مسعود شمس نژاد، وکیل این شهروندان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، ضمن تایید این خبر نوشت: پس از ثبت درخواست اعاده دارسی به دیوان عالی کشور برای محسن مظلوم، پژمان فاتحی، وفا آذربار و هژیر فرامرزی به دلیل عدم پیوست دادنامه های بدوی و فرجامی، درخواست مورد پذیرش واقع نشده است. عموما در پرونده های امنیتی دادنامه های صادره شده به وکلا تحویل داده نمیشود.

این چهار عضو یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان، چندی پیش به حکم دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شدند. آنها اکنون در بند قرنطینه زندان ارومیه بسر میبرند.

محسن مظلوم (معروفی) ۲۸ ساله اهل مهاباد، پژمان فاتحی ۲۸ ساله‌ اهل کامیاران، وفا آذربار ۲۹ ساله‌ اهل بوکان و هژیر (محمد) فرامرزی ۲۹ ساله‌ اهل دهگلان در تاریخ یک مردادماه سال گذشته، توسط ماموران سازمان اطلاعات فراجا (فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) در منطقه صومای برادوست شهرستان ارومیه بازداشت شدند.

همزمان خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ضمن اعلام خبر بازداشت این افراد مدعی شده بود شبکه از افراد وابسته به اسرائیل که قصد انجام عملیات خرابکارانه در ایران را داشتند توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

حزب “کومله” کردستان ایران، از احزاب اپوزیسیون کردستان که بازداشت شدگان به عضویت در این تشکل متهم شده اند، در واکنش به گزارشات رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی، با صدور بیانیه ای اتهامات مطروحه علیه چهار بازداشت شده فوق الذکر را رد کرده و در خصوص سناریوسازی نهادهای امنیتی برای بازداشت شدگان هشدار داده بود.

مهرماه سال گذشته پس از گذشت حدود ۸۰ روز از زمان دستگیری این افراد، اولین بخش از اعترافات اجباری آنان از شبکه های تلویزیونی داخلی پخش شد. در این اعتراف اجباری منتشر شده این شهروندان را با “سرویسهای جاسوسی بیگانه” مرتبط دانسته و اعلام کردند که آنها “در محل مرکز حساس در اصفهان” بازداشت شده اند. پیشتر نیز سازمان اطلاعات فراجا در اطلاعیه‌ای اتهامان این افراد را “جاسوسی برای یک کشور خارجی” عنوان کرده بود.

خانواده و نزدیکان این افراد در طی مدت بازداشت آنها بصورت مکرر آنها را قربانی یک سناریوسازی خوانده و نسبت به فقدان دادرسی عادلانه و بی طرفانه به اتهامات آنان اظهار نگرانی کرده بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا