گوناگون

سومین تظاهرات شهروندان اراکی به مازوت‌سوزی نیروگاه شازند

تعداد کثیری از ساکنان اراک در اعتراض به آلودگی هوای این شهر بر اثر مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند، روز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ماه بار دیگر به خیابان‌ها آمدند….

بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان با در دست داشتن نوشته‌هایی از قبیل «مازوت‌سوزی جنایته، سکوت کردن خیانته»، در پیاده‌راه امیرکبیر این شهر راهپیمایی کردند.

این سومین اعتراض شهروندان ساکن اراک در اعتراض به مازوت‌سوزی در هفته‌های اخیر بود.

دو تجمع قبلی که سه‌شنبه ۱۲ و سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه در محوطه باغ ملی اراک برگزار شده بود، با دخالت ماموران انتظامی ناتمام ماندند.

به گزارش رادیو فردا، حدود ده روز پیش علیرضا امانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، اعلام کرد که ۳۰ درصد از بستری‌شدگان در بیمارستان امیرکبیر، بیمارستان تخصصی کودکان، مربوط به آلودگی هوا است.

اراک یکی از کلانشهرهای به شدت آلوده در ایران است و مقام‌های استان مرکزی چندی پیش استفاده دوباره از مازوت در نیروگاه شازند را تایید کردند.

پس از آن جمعی از استادان دانشگاه صنعتی اراک خواستار توقف استفاده از این سوخت شدند و در بیانیه‌ای هشدار دادند که مازوت‌سوزی در نیروگاه شازند «سلامت بیش از یک میلیون شهروند مظلوم ساکن شهرهای اراک و شازند را با مخاطره جدی مواجه می‌کند».

پیش از اراک، صدها تن از ساکنان اردکان در استان یزد پنجم دی‌ماه در اعتراض به آلودگی هوای این شهر به خیابان‌ها آمدند.

از مازوت به عنوان آلاینده‌ترین سوخت فسیلی یاد می‌شود. با این حال از سال‌ها پیش در نیمه دوم هر سال به دلیل کمبود گاز اقدام به استفاده از این سوخت در صنایع و نیروگاه‌های برقی کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا