زحمتکشان

چند خبر از زحمتکشان؛ اعتراضِ کارمندان آرژانتینی به اخراج گسترده نیروها و طرح ریاضت اقتصادی/ بیکاریِ هفت هزار کارمند

تجمع‌کنندگان آرژانتینی معترض به اخراج‌ها و طرح ریاضت اقتصادی دولت، آدمک‌های خاویر میلی (رئیس جمهور این کشور) که شبیه شیطان طراحی شده است را با خود حمل کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از شبکه الجزیره، فعالان کارگری و اعضای اتحادیه‌های کارگران و بازنشستگان آرژانتین به طرح موسوم به «اصلاحات اقتصادی بزرگ» خاویر میلی (رئیس جمهور جدید آرژانتین) تجمعی چندهزار نفره برگزار کردند.

در این اعتراض که علیرغم هشدار پلیس و وزارت کشور آرژانتین مبنی بر ممنوعیت جدید تجمعات فاقد مجوز برگزار شد، کارگران بی‌توجه به هشدارها، اعتراض خود را به حذف یارانه‌ها، افزایش قیمت‌ها و سیاست‌های اقتصادی تورم‌زای دولت راست‌گرای افراطی خاویر میلی نشان دادند.

از زمان روی کار آمدن خاویر میلی (رئیس جمهور نزدیک به جریان لیبرتارین) تورم آرژانتین به ۲۰۰ درصد رسیده است. این درحالی‌ست که میلی با شعار مهار تورم دو رقمی و بالای آرژانتین روی کار آمده است.

کارگران بخش دولتی در اعتراض اخیر نقش بسیار پررنگی ایفا کردند. در بوینس آیرس (پایتخت) بخش زیادی از کارکنان اخراجی که دارای قرارداد بلندمدت و گاه دائمی بودند، با حکم رئیس جمهور اخراج شدند.

این کارمندان در کنار کارگران و بازنشستگان عضو اتحادیه‌ها در اعتراض به کاهش شدید مشاغل، به سمت کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کردند.

رئیس جمهور جدید (خاویر میلی) هفته گذشته بیش از هفت هزار کارمند بخش عمومی را در یک برنامه ناگهانی اخراج کرده و از آن‌ها به‌عنوان نیروی مازاد یاد کرده است. این درحالی است که کارکنان دولت در آرژانتین معتقد به کمبود نیرو در دولت و ضرورت استخدام نیز هستند.

در این اعتراضات، تجمع‌کنندگان آرژانتینی معترض به اخراج‌ها و طرح ریاضت اقتصادی دولت، آدمک‌های خاویر میلی رئیس جمهور این کشور که شبیه شیطان طراحی شده است را با خود حمل کردند.

اعتراضِ کارمندان آرژانتینی به اخراج گسترده نیروها و طرح ریاضت اقتصادی/ بیکاریِ هفت هزار کارمند

کارگران نگهبان قطار شهری اهواز: قبل از خروج پیمانکار مطالبات‌مان پرداخت شود

کارگران نگهبان قطار شهری اهواز می‌گویند که پیمانکار (شرکت کیسون) هنوز بابت مطالبات مربوط به یکسال دستمزد پرداخت نشده با آن‌ها تسویه حساب نکرده است.

یکی از کارگران نگهبان قطار شهری اهواز در تماس با خبرنگار ایلنا، گفت: به‌صورت مشخص حدود ۱۱۳ کارگر به عنوان نگهبان از سال ۹۷ بعد از تعطیلی پروژه قطار شهری اهواز باقیمانده‌اند که بیش از یکسال معوقات مزدی آن‌ها در سال‌های گذشته و جاری پرداخت نشده است.

این کارگر گفت: مهمترین نگرانی حال حاضر کارگران بخش حراست قطار شهری اهواز و چند کارگر فنی که در این پروژه عمرانی مشغول کارند، این است که مطالبات معوقه خود را قبل از خروج پیمانکار دریافت کنند.

به ادعای این کارگر پیمانکاری؛ باتوجه به اینکه با رای قطعی اخیر مراجع قضایی؛ شرکت کیسون که از سال‌ها پیش مسئولیت اجرای پروژه قطار شهری اهواز را برعهده دارد به دلیل‌ عدم اجرای تعهدات مندرج در قرارداد، با رعایت و اعمال موارد قانونی خلع ید شده است، کارگران انتظار دارند در این فاصله کوتاه به مطالبات خود قبل از خروج پیمانکار برسند.

این کارگر گفت: پیمانکار سابق مدعی بود که منابع مالی کافی برای پرداخت حقوق در اختیار ندارد و برهمین اساس طی سالهای گذشته صدها نفر از کارگران این پروژه از کار بیکار شده و هم‌اکنون منتظر ازسرگیری مجدد فعالیت معدن سنگرود هستند.

وی با بیان اینکه قرارگاه خاتم پیمانکار جدید است، در ادامه تصریح کرد: در چند سالی که ما کارگران زیر نظر شرکت کیسون مشغول فعالیت بودیم، جدا از معوقات مزدی، برخی مزایای مزدی همانند حق سنوات و مرخصی را دریافت نکرده‌ایم.

وی تاکید کرد: مسئولان شهرداری باید قبل از خروج پیمانکار پیگیر پرداخت طلب ما کارگران باشند و با پیمانکار پس از پرداخت بدهی‌ها تسویه کنند چراکه اگر پیمانکار بدون پرداخت از مجموعه خارج شود، دست کارگران برای وصول مطالباتشان خالی می‌ماند.

این کارگر با تاکید بر بررسی قرارداد و روند واگذاری قطار شهری اهواز، از مسئولان درخواست کرد که بر واگذاری آن نظارت کنند تا مبادا کارگران بعد از سال‌ها گرفتاری دوباره درگیر مشکلات مدیریتی شوند.

کارگران نگهبان قطار شهری اهواز: قبل از خروج پیمانکار مطالبات‌مان پرداخت شود

تجمع دوباره کارگران متقاضی مسکن ملی زنجان/ مشکلاتمان حل نشد

تعدادی از کارگران متقاضی مسکن ملی زنجان صبح امروز در اعتراض به مشکلات پروژه مسکن ملی مقابل ساختمان مسکن و شهرسازی تجمع کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شماری از کارگران متقاضی مسکن ملی زنجان ساعت ۹ صبح امروز (چهارشنبه۲۷ دی ماه) در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان در رفع مشکلات ایجاد شده در پروژه مسکن ملی مقابل ساختمان سازمان مسکن و شهرسازی تجمع کردند.

یکی از این کارگران گفت: دلیل تجمع متقاضیان طرح ملی مسکن زنجان، بلاتکلیفی در تحویل آپارتمانهایی‌ست که قرار بود دولت دوساله تحویل دهد اما هم‌اکنون بیش از دو سال از موعد اعلامی گذشته و هر دوره بر مبلغ میزان پرداختی این واحدها اضافه می‌شود.

این کارگر با بیان اینکه اکثریت متقاضیان مسکن ملی زنجان از کارگران شاغل در واحد‌های مستقر در زنجان هستند، افزود: واحد‌های مسکن ملی تا زمان تحویل همچنان دچار افزایش قیمت هستند و ما کارگران توان پرداخت این هزینه‌ها را نداریم.  ۲۰۰ میلیون تومانی که در ابتدا قرار بود متقاضیان آن را در اقساط ۴۰ میلیون تومانی در ۵ دوره پرداخت کنند، حالا به اقساط ۵۰ میلیون تومانی افزایش پیدا کرده که باید در ۱۲ دوره پرداخت شود. این مبالغ البته جدا از بازپرداختِ وام ۵۵۰ میلیون تومانی است. اقساطِ این وام هم که با سودِ ۲۳ درصد پرداخت می‌شود، چیزی حدود ۹ میلیون تومان است که معلوم نیست یک کارگر چگونه قرار است با حقوق حداکثر ۷ تا ۱۰ میلیونی آن را پرداخت کند.

وی افزود: بسیاری از کسانی که عضو این تعاونی هستند درآمد چندانی ندارند. خیلی از آن‌ها مستاجرند و فرزند دانش آموز و دانشجو در شرف ازدواج دارند.

تجمع دوباره کارگران متقاضی مسکن ملی زنجان/ مشکلاتمان حل نشد

خواست کارگران سیمان کنگان برای افزایش حقوق

تعدادی از کارگران شاغل در سیمان کنگان در استان بوشهر به‌ عدم همسان‌سازی حقوق‌شان با سایر واحد‌های منطقه پارس جنوبی اعتراض کردند.

یک منبع کارگری در استان بوشهر به خبرنگار ایلنا گفت: دلیل نارضایتی کارگران این واحد تولیدکننده سیمان، پایین بودن دستمزدها نسبت به سایر واحدهای مستقر در منطقه پارس جنوبی است.

این کارگر با ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار، خواسته‌‌ی خود و همکارانش را افزایش حقوق متناسب با سایر واحدها مطابق با عرف منطقه و بهبود وضعیت شغلی اعلام کرد.

وی افزود: هنوز مدیریت شرکت سیمان کنگان که زیرمجموعه شرکت سیمان ساروج بوشهر فعالیت دارد، پاسخی به خواسته صنفی کارگران نداده است.

این کارگر افزود: پیشتر از طریق مکاتبه با کارفرما پیگیر خواسته‌ی خود شده بودیم اما پاسخی به ما داده نشد.

درخواست کارگران سیمان کنگان برای افزایش حقوق

تحصن کارگر اخراجی گروه ملی فولاد برای بازگشت به کار

شورای تامین و استانداری خوزستان تاکنون درباره اشتغال یا عدم بازگشت به کار کریم سیاحی هیچ اظهارنظری نکرده است اما مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران در اهواز می‌گوید: شورای تامین قبلا به ما نامه زده است که ایشان نباید به کار بازگردد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک کارگر اخراجی گروه ملی فولاد ایران که در سال گذشته رای بازگشت به کار از اداره کار استان خوزستان دریافت کرده بود، در اعتراض به عدم بازگشت به کار خود به شرکت (از صبح روز چهارشنبه) در مقابل ورودی مجموعه گروه ملی فولاد در اهواز تحصن کرد.

کریم سیاحی از جمله شش کارگری بود که سال گذشته پس از اجتماعات صنفی کارگران این مجموعه اخراج شده بود، اما با رای اداره کار استان خوزستان به کار بازگشته بود، که با ممانعت مدیران به کار بازنگشت.

کارگران شرکت می‌گویند شورای تامین استان و استانداری مخالفتی با بازگشت به کار کریم سیاحی ندارند، اما مدیریت شرکت علت عدم اجازه به بازگشت وی را مخالفت شورای تامین استان خوزستان اعلام می‌کند.

در ادامه پیگیری‌های ایلنا، علی محمدی (مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران) در اهواز درباره مسئله بازگشت به کار کریم سیاحی اظهار کرد: ما در مجموعه گروه ملی فولاد ایران با بازگشت به کار آقای سیاحی مشکلی نداریم و اگر شورای تامین استان خوزستان برای بازگشت به کار ایشان به ما نامه بزنند، ما ایشان را به کار بازخواهیم گرداند؛ زیرا شورای تامین قبلا به ما نامه زده است که ایشان نقش اصلی در تجمعات داشته است و نباید به کار بازگردد. ما نیز دستور شورای تامین استان خوزستان را لازم‌الاجرا می‌دانیم.

این درحالی است که روابط عمومی استانداری خوزستان در تماس با ایلنا اعلام کرد شورای تامین و استانداری خوزستان تاکنون درباره اشتغال یا عدم بازگشت به کار کریم سیاحی هیچ اظهارنظری نکرده است.

تحصن کارگر اخراجی گروه ملی فولاد برای بازگشت به کار

ضرب و شتم کارگر پیمانکاری بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کارون توسط مدیر امور اداری

یک کارگر پیمانی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کارون بزرگ؛ مورد ضرب و شتم مدیر امور اداری و کارگزینی قرار گرفت.

یک منبع کارگری در شهرستان شوشتر به خبرنگار ایلنا گفت: این اتفاق ساعت ۹/۳۰ صبح روز گذشته سه شنبه ۲۶ دی ماه زمانی رخ داد که وی پیگیر تبدیل وضعیت شغلی خود و همکارانش از واحد اداری بود.

این کارگر افزود: در این حادثه مدیر امور اداری و کارگزینی شرکت با این کارگر درگیر می‌شود که در نهایت به ضرب و شتم او می‌انجامد.

وی با بیان اینکه پیگیر موضوع هستیم و از حق همکارمان دفاع می‌کنیم، در ادامه گفت: هرچند کارگر مصدوم در این درگیری به درمانگاه خاتم شوشتر منتقل و تحت مداوا قرار گرفت اما وی از شکایت به مراجع انتظامی و قضایی صرفه نظر کرده و فقط موضوع از سوی واحد حراست شرکت در دست پیگیری قرار گرفته است.

براساس گزارش ایلنا، از سال ۹۵ حدود ۱۵۰ کارگر پیمانکاری شاغل در شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کارون بزرگ پیگیر تبدیل وضعیت شغلی خود هستند و برخی از آن‌ها مدعی‌اند پیش از این نیز مدیر امور اداری و کارگزینی شرکت با کارگران بر سرمطالبات صنفی درگیر شده است.

یکی از مسئولان شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کارون بزرگ در گفتگو با ایلنا، ضمن تأیید خبر درگیری و ضرب و شتم یکی از کارگران، از گفتگو با این رسانه طبق دستور سازمان آب و برق خوزستان خودداری کرد.

ضرب و شتم کارگر پیمانکاری بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کارون توسط مدیر امور اداری

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا