اخبار

پیامدهای ماجراجویی خطرناک جمهوری اسلامی در منطقه

حمله متقابل پاکستان به ایران، ۹ نفر در سراوان کشته شدند، ارتش پاکستان دو روز بعد از حمله ی موشکی جمهوری اسلامی به این کشور، شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان را مورد حمله قرار داد. به گفته مقامات ایران ۹ نفر در اثر این حملات کشته شدند که همه ی آن ها «غیرایرانی» بوده اند….

مقامات پاکستانی عملیات نظامی بامداد امروز در خاک ایران را تأیید کرده و می گویند: “به هر ماجراجویی از سوی رژیم حاکم بر ایران با قدرت پاسخ می‌دهیم.”این در حالیست که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران پس از ماجراجویی خطرناک سپاه در پاکستان و واکنش تلافی جویانه اسلام آباد، دقایقی پیش در گزارشی نوشت: «استقرار جنگنده‌های پاکستان در مرز‌های ایران» یا «انتقال ادوات و تجهیزات سپاه پاسداران به مرز‌های پاکستان» و … نمونه‌هایی از اخباری است که در برخی کانال‌های تلگرامی در حال انتشار است. انتشار این اخبار در فضای مجازی با پشتیبانی برخی رسانه‌های ضدانقلاب مانند اینترنشنال که به صورت غیر مستقیم در حال تثبیت گزاره مخدوش شدن روابط گرم ایران و پاکستان است در حال انجام است…
بر طبق گزارش ها ارتش پاکستان «مقر پیکارجویان بلوچ» در ایران را مورد حمله قرار داده است. وزارت امور خارجه پاکستان با انتشار تصویری در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) ضمن تایید این حمله گفته است که «شماری از تروریست‌ها» در این عملیات کشته شده‌اند.
گزارش‌های رسانه‌ها در ایران حاکی است که چندین موشک به یک روستا در استان سیستان و بلوچستان ایران اصابت کرده است.
علیرضا مرحمتی معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان به تلویزیون ایران گفته است که «بر اثر حمله موشکی پاکستان به روستایی در خاک ایران، سه زن و چهار کودک تبعه غیرایرانی کشته شده‌اند.»
او همچنین گفته است که ساعت چهار و پنج دقیقه صبح امروز پنجشنبه، صدای چند انفجار در محدوده شهرستان سراوان به گوش رسید که پس از بررسی‌های انجام شده، «متوجه شدیم پاکستان یکی از روستاهای مرزی ایران را با موشک مورد هدف قرار داده است.
شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل مقام های امنیتی در پاکستان می‌نویسد که این کشور هفت نقطه در ایران را هدف گرفته است.
حساب توییتری «اخبار نیروهای مسلح پاکستان» که ابتدا خبر حمله به مواضعی در ایران را منتشر کرده بود هم با انتشار نقشه‌ای نوشت که ارتش پاکستان به «هفت هدف در سه منطقه مختلف در سراوان، شمسر و حنق» در سیستان و بلوچستان ایران حمله کرده و «کمپ‌های تروریست‌های سرمچار» را منهدم کرده است.
ایران و پاکستان نیروهای مخالف مسلح بلوچ و افغان موسوم به «سرمچار» را «تروریستی» می‌دانند.
عملیاتی با اسم رمز «مرگ بر سرمچار»
در بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان این حملات نظامی «دقیق و کاملا هماهنگ و هدفمند» توصیف شده است که بر اثر آن تعدادی از به گفته مقام‌های پاکستان «تروریست‌ها» در جریان عملیات اطلاعاتی با اسم رمز «مرگ بر سرمچار» کشته شدند.
سرمچار اصطلاحی برای اشاره به نیروهای افغان و بلوچ است که گاهی به آنها مزار یا مزاران هم گفته می‌شود اما دو کشور ایران و پاکستان آنها را «تروریست» می‌دانند.
پاکستان می‌گوید که در سال‌های گذشته نگرانی‌های جدی خود را در مورد پناهگاه‌های این گروه با مقام‌های ایرانی در میان گذاشته اما طرف مقابل «اقدامی نکرده‌ است.»
در این بیانیه از جمله آمده است: «پاکستان به حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران احترام کامل می گذارد. تنها هدف از اقدام امروز تامین امنیت و منافع ملی پاکستان بود که در درجه اول اهمیت قرار دارد و قابل خدشه نیست.»
در عین حال بار دیگر در بیانیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که آن کشور «با استفاده از حقوق مشروع خود در چارچوب قوانین بین‌المللی، هرگز اجازه نخواهد داد که حاکمیت و تمامیت ارضی خود تحت هیچ بهانه یا شرایطی به چالش کشیده شود.»
در این بیانیه همچنین تاکید شده است که «ایران کشوری برادر است و مردم پاکستان برای مردم ایران احترام و محبت زیادی قائل هستند. ما همواره بر گفتگو و همکاری در مقابله با چالش‌های مشترک از جمله تهدید تروریسم تاکید کرده‌ایم و به تلاش خود برای یافتن راه‌حل‌های مشترک ادامه خواهیم داد.»
به گزارش خبرگزاری های ایران، در پی حمله صبح امروز از سمت پاکستان به یک روستای مرزی در اطراف سراوان در استان سیستان و بلوچستان، یک مقام آگاه اعلام کرد: ایران خواستار توضیح فوری مقامات پاکستان درباره این حادثه است.
سایت محلی حال وش تعداد قربانیان این حملات را ده نفر اعلام کرده که بیشتر آن ها از خانواده‌های اعضای گروهای استقلال طلب بلوچ و ساکنین روستا‌های مرزی در شهرستان سراوان بوده که در بینشان دستکم پنج کودک و چهار زن به همراه یک مرد جان باخته دیده شده و یک زن به همراه یک مرد دیگر مجروح شده‌اند.
منابع حال وش گفته بودند در این حمله: «منازل دو تن از فرماندگان ارشد گروه های استقلال طلب بلوچ به نام‌های «بشام بلوچ» و «دوستین» از اهداف اصلی این حمله بوده اند. که در نتیجه این حملات دستکم چهار نفر از جمله خواهر و خواهرزاده‌های بشام کشته و وی به همراه همسر خود مجروح شده است، و در منزل دوستین نیز دو کودک و همسر وی کشته شده‌ است»
برا اساس گزارشات رسیده هویت تعدادی از این جان باختگان بدین شرح میباشد: «بابر حدودا ۲ ساله و هانی حدودا ۳ ساله فرزندان دوستین و همسر دوستین به نام جان بی بی ۳۵ ساله و از هویت خواهر و خواهرزاده‌های بشام و دیگر قربانیان این حادثه تا لحظه تنظیم گزارش اطلاعی در دست نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا