بین‌المللی

افزایش ۱۰ برابری صادرات تسلیحات آلمان به اسرائیل در سال ۲۰۲۳

وزارت اقتصاد آلمان در پاسخ به درخواستی از افزایش ۱۰ برابری تایید مجوز صادرات تسلیحات برای اسرائیل در سال گذشته خبر داد و یک هفته نامه آلمانی همچنین از تصمیمات برلین برای ارائه مهمات برای تانک‌های این رژیم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “دی ولت”، سال گذشته دولت فدرال آلمان صادرات تسلیحات جنگی به ارزش ۲۰.۱ میلیون یورو به اسرائیل را تصویب کرد. اینها شامل ۳۰۰۰ سلاح ضد تانک قابل حمل و ۵۰۰۰۰۰ گلوله برای مسلسل، یا سایر سلاح های گرم تمام یا نیمه اتوماتیک بود. این خبر با استناد به پاسخ وزارت امور اقتصادی آلمان به درخواست حزب جدید صحرا واگنکنشت منتشر شده است.

براین اساس در مجموع، دولت ائتلافی آلمان موسوم به چراغ راهنمایی تحویل تسلیحات به این رژِیم را به مبلغ ۳۲۶.۵ میلیون یورو – ۱۰ برابر بیشتر از سال قبل – تأیید کرد. پس از طوفان الاقصی جنبش مقاومت فلسطین حماس علیه اسرائیل در ۷ اکتبر، اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان بارها تکرار کرد که امنیت اسرائیل بخشی از وظایف دولت آلمان است.

وزارت امور اقتصادی آلمان که مسئولیت صادرات تسلیحات را برعهده دارد به همین بهانه در ماه نوامبر اعلام کرد که در نتیجه این حملات «برنامه‌های صادرات تجهیزات نظامی به اسرائیل در اولویت بررسی قرار گرفته و تأیید خواهند شد».

بر اساس اطلاعات قبلی وزارت امور اقتصادی آلمان بیشترین مجوزهای صادراتی سال گذشته مربوط به دوره پس از ۷ اکتبر (۱۶ مهرماه) است.

صادرات برنامه ریزی شده ششمین زیردریایی آلمانی به اسرائیل در این آمار لحاظ نشده است.

صادرات زیردریایی ها به اسرائیل بحث برانگیز است زیرا به گفته کارشناسان، آنها می توانند به سلاح هسته‌ای مجهز شوند.

تامین مهمات برای تانک‌های اسرائیل در دستور کار برلین

دولت فدرال آلمان همچنین ظاهرا در حال بررسی تامین مهمات برای تانک های ارتش اسرائیل است. این خبر از گزارش اشپیگل به دست می آید. بر این اساس، بخش‌های درگیر – دفترصدراعظم، وزارت دفاع، وزارت خارجه و وزارت اقتصاد – قبلاً به طور اصولی موافقت کرده‌اند که با درخواست مربوطه از سوی اسرائیل در این باره موافقت کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: اکنون کار در پشت پرده برای اجرای این پروژه در حال انجام است. بر اساس این اطلاعات، صنعت نمی‌تواند فورا مهمات دقیق مورد نظر را تحویل دهد. به منظور حصول اطمینان از تحویل به موقع، ارتش آلمان این گزینه را مد نظر قرار داده که در ابتدا از ذخایر خود این مهمات را تامین کند.

بر اساس این گزارش، این درخواست مربوط به ۱۰۰۰۰ گلوله مهمات دقیق ۱۲۰ میلی متری ساخت شرکت دفاعی راین متال است. درخواست مربوطه از اسرائیل قبلاً در نوامبر دریافت شده بود. از آن زمان، دولت فدرال آلمان هر گونه تحویل را به صورت کاملا محرمانه مورد بحث قرار داده است. بر اساس این اطلاعات، اسرائیل در نظر دارد هزینه های تحویل را تامین کند. با این حال، جزئیات هنوز روشن نشده است. بحث در مورد جزئیات این قرارداد در حال حاضر ادامه دارد.

دولت فدرال آلمان هنوز این اطلاعات را تایید نکرده است. سفارت اسرائیل به اشپیگل گفت که آلمان از ۷ اکتبر بدون تردید در کنار اسرائیل ایستاده و حمایت کامل خود را اعلام کرده است.

اسرائیل قبلاً در ماه اکتبر از آلمان درخواست مهمات برای کشتی های جنگی کرده بود. بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع این کشور در حاشیه نشست ناتو در بروکسل این موضوع را تایید کرد. این وزارتخانه بعداً اعلام کرد که اسرائیل این درخواست را پس گرفته است.

سویم داگدلن، از سیاستمدار خارجی حزب تازه تاسیس در آلمان به شدت از صادرات تسلیحات به اسرائیل انتقاد کرد. وی گفت: «دولت فدرال به جای تأمین سلاح‌های بیشتر و بیشتر به اسرائیل که می‌تواند غیرنظامیان فلسطینی بیشتری را بکشد، باید مجوزهای صادراتی خود را لغو کند و از آتش‌بس فوری در غزه حمایت کند.»

علاوه بر آلمان، اسرائیل از شرکای دیگر نیز برای تحویل مهمات درخواست کرده بود. در نتیجه، در اوایل ماه دسامبر، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با دور زدن کنگره، با تحویل ۱۴۰۰۰ گلوله مهمات تانک به قیمت حدود ۱۰۶ میلیون دلار (حدود ۹۹ میلیون یورو) به این رژِیم موافقت کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا