جوانان

اعتراض مردم زاهدان به بلوچ کشی ایران و پاکستان

به گزارش حال وش امروز جمعه ۲۹ دیماه ۱۴۰۲، مردم زاهدان پس از اقامه نماز جمعه در اعتراض به حملات موشکی سپاه پاسداران و ارتش پاکستان که منجر به کشته و مجروح شدن شهروندان بلوچ شد شعارهای اعتراضی سر دادند. مردم با سردادن شعارهای اعتراضی خواستار توقف نسل کشی شهروندان بلوچ از سوی جمهوری اسلامی و پاکستان شده اند..

بنابر گزارش ها در این تظاهرات شعارهای “مرگ بر خامنه‌ای” و “مرگ بر پاکستان” نیز شنیده می شد.
براساس گزارش های انتشاریافته،در پی حمله متقابل پاکستان، حداقل ۱۰ شهروند بلوچ از جمله ۵ کودک جان باختن اند
روز گذشته در پی حملات ارتش پاکستان به ‎ استان سیستان و بلوچستان دست‌کم ۱۰ شهروند بلوچ از جمله ۵ کودک جانباختند. منابع رسمی و محلی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که «در این حمله دو مرد، سه زن و چهار کودک غیر ایرانی کشته شدند.
بنا به گزارش حال‌وش که اخبار مربوط به سیستان‌ و‌ بلوچستان ایران را پوشش می‌دهد «بیشتر کشته‌شدگان از خانواده‌های ساکنین روستا‌های مرزی در شهرستان سراوان بوده که در بین‌شان دست‌کم پنج کودک و چهار زن به همراه یک مرد جان باخته و یک زن به همراه یک مرد دیگر مجروح شده‌اند.”
در حالی که منابع رسمی و محلی جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که «در این حمله دو مرد، سه زن و چهار کودک غیر ایرانی کشته شدند .
‎#بابر_دوست (دوستین) ۲ ساله، ‎#هانی_دوست (دوستین) ۳ ساله، ‎#ماهکان_بلوچ و ‎#چراغ_دوست (دوستین) توسط رسانه‌های بلوچستان احراز شده است. هویت دو تن دیگر از کشته‌شدگان نیز ‎#جان‌بی‌بی ۳۵ ساله و ‎#نجمه_بلوچ احراز شده است.
ارتش پاکستان ۷ حمله به ۳ روستا از جمله حق‌آباد (هک آباد) و شمسر در نزدیکی سراوان انجام داده است.
به گزارش رویداد۲۴ سخنان احمد وحیدی وزیر کشور درباره حمله پاکستان به ایران، واکنش‌های بسیار زیادی را در پی داشت، چراکه او مدعی شده ساکنان روستایی که حمله در آن صورت گرفته، اتباع غیر ایرانی هستند. مجری برنامه شبکه خبر صداوسیما هم پس توضیح مقامات استانداری سیستان و بلوچستان درباره کشته‌شدگان، از عبارت «خدا را شکر» استفاده کرد.
همین مسائل باعث واکنش‌های زیادی شد؛ از جمله اینکه برخی کاربران نوشته بودند کودکان فلسطینی هم ایرانی نبودند اما ما هنگام بروز حادثه برای آنها و کشته‌شدنشان «خدا را شکر» نگفتیم!
اما مسئله وزیر کشور از اتفاقات عجیب بود، زیرا تصاویر تقسیمات کشوری و نقشه کشور و همچنین مصاحبه‌های مسئولان منطقه‌ای و ملی نشان می‌دهد روستای حق آباد سراوان متعلق به خاک ایران است و هیچ ارتباطی به خاک پاکستان ندارد و اتباع آن نیز کاملا ایرانی هستند.
همچنین درگاه مرکز ملی آمار درباره این روستا نوشته شده «براساس سرشماری مرکز آمار ایران سال ۱۳۹۰ دارای جمعیت کل ۱۱۱۳ و جمعیت مرد ۵۷۱ و جمعیت زن ۵۴۲ می‌باشد. تعداد خانوار این روستا ۲۱۵ خانوار و دارای تعداد واحد مسکونی ۱۸۴ می‌باشد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا