زنان

آزادی یک زن در السالوادور پس از هفت سال با اتهام نادرست «سقط خودخواسته جنین»

هرچند که «لیلیان» هم‌اکنون آزاد است اما زنان زیادی همانند او در السالوادور، با اتهام «سقط جنین» محکومیت‏های طولانی‏ مدت زندان دریافت کرده‌اند. السالوادور یکی از سخت‏گیرانه‌ترین قوانین را در حوزه سقط جنین دارد. طبق قانونی که در سال ۱۹۹۸ تصویب شد، هیچ استثنایی اعم از در خطر بودن جان مادر و یا بارداری حاصل از تجاوز، برای پایان دادن به بارداری وجود ندارد و سقط جنین چه خودخواسته باشد و چه ناخواسته با مجازات زندان همراه خواهد بود.

زاگاه- یک زن در السالوادور که با اتهام پایان دادن به بارداری‎اش مواجه بود، پس از هفت ‎سال از زندان آزاد شد. آزادی او در ماه دسامبر اتفاق افتاده است اما به تازگی خبر آن عمومی شده است.

این زن ۲۸ ساله به زنان «لیلیان» در سال ۲۰۱۵ به تحمل ۳۰ سال زندان محکوم شده بود. محکومیت او درحالی اتفاق افتاد که او اساسا اقدامی برای پایان دادن به بارداری‎اش انجام نداده بود و نوزاد دخترش سه روز پس از تولد در سال ۲۰۱۵، در یک بیمارستان عمومی به دلیل مشکلات سلامتی جان باخت. او بدون اینکه فرصتی برای عزاداری برای نوزاد از دست رفته‏اش داشته باشد ذیل قانون «ممنوعیت کامل سقط جنین» در السالوادور، متهم به سهل‏انگاری و قتل عمد نوزادش شد. لیلیان متهم شده بود که در دوره بارداری‎اش مراقبت مناسبی از جنین انجام نداده است و همین مساله منجر به بروز مشکلات سلامتی برای او شده است.

او زمانی که زندانی شد، مادر یک دختر سه ساله بود و بارها اعلام کرد که هرگز قصد خاتمه دادن به بارداری‎اش را نداشته است. او در یک کنفرانس مطبوعاتی که پس از آزادی‏اش از زندان برگزار شد، گفت:« به نام همه زنان دیگری که در شرایط خودم هستند، از شما می‌خواهم که دیگر زنان بی‌گناهی مانند من را متهم و محاکمه نکنید. آنچه من گذراندم، ترومای سنگینی بود و آرزو دارم که هیچ‏کس آن را تجربه نکند.»

کنشگران حقوق زنان در السالوادور می‎گویند:« تصمیم قاضی براساس این حقیقت بود که لیلیان در زمان از دست دادن نوزادش، در شرایط بسیار سخت و آسیب‏پذیری در بیمارستان بود.»

هرچند که «لیلیان» هم‌اکنون آزاد است اما زنان زیادی همانند او در السالوادور، با اتهام «سقط جنین» محکومیت‏های طولانی‏مدت زندان دریافت کرده‌اند. السالوادور یکی از سخت‏گیرانه‌ترین قوانین را در حوزه سقط جنین دارد. طبق قانونی که در سال ۱۹۹۸ تصویب شد، هیچ استثنایی اعم از در خطر بودن جان مادر و یا بارداری حاصل از تجاوز، برای پایان دادن به بارداری وجود ندارد و سقط جنین چه خودخواسته باشد و چه ناخواسته با مجازات زندان همراه خواهد بود.

در دو دهه گذشته بیش از ۱۸۰ زن در السالوادور به دلیل داشتن زایمان اورژانسی محاکمه شده‎اند. سقط خودخواسته جنین می‌تواند بین دو تا هشت سال زندان به همراه داشته باشد اما در برخی موارد این زنان با اتهام قتل عمد مواجه می‌شوند که می‌تواند حداقل سی‌سال زندان به همراه داشته باشد.

کنشگران السالوادور می‎گویند، شماری از زنانی که با این اتهام در زندان بودند در سال‏های اخیر آزاد شده‏اند اما هنوز زنانی هستند که به اتهام سقط خودخواسته یا ناخواسته جنین، در زندانند و در حال تحمل محکومیت‏های طولانی‌مدت خود هستند.

در دسامبر ۲۰۲۱ نیز السالوادور یک زن دیگر را که به دلیل پایان دادن به بارداری‎اش، به اتهام قتل شدید، زندانی شده بود، آزاد کرد. او به دلیل انجام زایمان اورژانسی و سقط ناخواسته جنین‎اش متهم به قتل از نوع شدید شده بود. این زن که کنشگران او را با نام السی می‌شناسند، بیش از ده سال از حکم سی‌ساله‌اش را در زندان سپری کرده بود. او پنحمین زنی بود که پیش از پایان یافتن دوران محکومیتش در دسامبر ۲۰۲۱ آزاد شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا