فرهنگی

سهم بلوچ از رژیم های ضد مردمی، انکار، گلوله، اعدام

صبح امروز ۲۸ دی‌ماه، در پی حملات ارتش پاکستان به سیستان و‌ بلوچستان، دست‌کم ۵ کودک بلوچ و‌ شمار دیگری -که هنوز آمار دقیقی از آنان در دست نیست- جان باختند….

⚪️ هویت ۴ تن از این کودکان: بابر دوست (دوستین) ۲ ساله، ‎هانی دوست (دوستین) ۳ ساله، ‎ماهکان بلوچ و ‎چراغ دوست (دوستین) توسط رسانه‌های بلوچستان احراز شده است. هویت دو تن دیگر از کشته‌شدگان نیز ‎جان‌بی‌بی ۳۵ ساله و ‎نجمه بلوچ اعلام شده است.

ارتش پاکستان ۷ حمله به ۳ روستا از جمله حق‌آباد (هک آباد) و شمسر در نزدیکی سراوان انجام داده است.

▪️آنچه رنج و ستم سیستماتیک علیه مردم بلوچ را صدچندان می‌کند، محدود به حمله‌ی خارجی ارتش پاکستان به خاک و حق حیات بلوچ‌ها نیست، بلکه تاریخی صد ساله از ستم، کشتار، چپاول و انکار این مردم در هر دو‌ حاکمیت پهلوی و جمهوری اسلامی است.

طی چند ساعت گذشته، اخبار کشتار کودکان و مردم بلوچ در سیستان بلوچستان در صدا و سیما با ذکر «شکرگزاری جهت کشته شدن غیرایرانی‌ها» همراه بوده است!

یعنی حتی به وقت گلوله‌باران -این بار توسط ارتش نظامی یک کشور خارجی- علیه مردم بلوچ نیز، آنها غیرایرانی، ناشهروند و اتباع بیگانه نامیده شدند.

⚪️ پیشتر نمایندگان سیستان و‌ بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، آمار بلوچ‌های محروم از شناسنامه را بیش از صد هزار نفر تخمین زدند. کودکانی محروم از شناسنامه که از حق ورود به مدرسه و حق تحصیل محرومند، حق اشتغالی برای آنان وجود نداد و به‌ وقت سوخت‌بری نیز با شلیک ماموران انتظامی کشته می‌شوند، از حق درمان محرومند، با فقدان اوراق هویتی، همواره یک ناشهروند باقی خواهند ماند و دهه‌ها مبارزه و مقاومت‌شان – هنگام کشتار توسط نیروهای امنیتی داخلی یا ارتش خارجی- به انکار وجود آنها می‌انجامد. ما هنوز چهره‌ و چشمان‌«فاطمه براهویی» کودک بلوچ ۷ ساله که یکی از ۹۰ کشته‌ی «جمعه خونین زاهدان» در ۸ مهر ۱۴۰۱ بود، از خاطرمان نرفته است.

اما مگر دریافت شناسنامه برای بلوچ‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر است؟ بروکراسی کسب شناسنامه برای آنها شامل استعلام از نیروهای امنیتی، آزمایش DNA، پاس‌کاری‌های متعدد شورای تامین استان، ثبت‌احوال و نیروی انتظامی است. بلوچ‌ها پس از هزینه‌های حداقل ۷ میلیون تومانی برای هر فرد، سالها پشت درب ارگان‌های ذی‌ربط به پیگیری و‌ اثبات وجود خود وادار می‌شوند.

از دیگر سو، پر واضح است که کودکان، زنان و سایر افراد غیرنظامی، اولین قربانیان مداخلات نظامی و جنگ‌افروزی حکومت‌ها هستند. طی روزهای گذشته، رسانه‌های اقلیم کردستان ویدیویی منتشر کردند که لحظه بیرون کشیدن پیکر نوزادی از زیر آوار در پی حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل را نشان می‌داد. بر اساس گزارش‌ها، او «ژینا پیشرو دزه‌یی» نام داشت که در تاریخ پنج بهمن‌ماه، یک ساله می‌شد.

⚪️ از صبح امروز، مردم و‌ کودکان بلوچ ما را کشتند. آنها قربانی سیاست‌های جنگ‌افروزی حاکمیت، سرکوب و روند فقیرسازی سیستماتیک توسط جمهوری اسلامی هستند. افراد و کودکانی که به‌معنی اخص کلمه، حاشیه‌راندگی و ستم مضاعف را زیست کردند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا