دیدگاه‌ها

برنج کاران زیان درو کردند

رئیس اتحادیه برنج‌فروشان شهر بابل گفت: دولت در حالی در سال ۱۴۰۱ حدود ۲ میلیون تن برنج با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی وارد کرده که نیاز کشور به برنج وارداتی حدود ۹۰۰هزار تن است بنابراین مازاد برنج در کشور به انبار شدن محصول ایرانی و رکود کامل بازار انجامیده است.

برنج کاران زیان درو کردند
همدلی|علی طاهری اطاق‌سرا در گفت‌وگو با ایلنا از نبود تقاضا برای برنج ایرانی و انبار شدن محصولات سال گذشته و امسال خبر داد و گفت: در حال حاضر برنج طارم حدود ۵۸ تا ۶۰هزار تومان، برنج فجر حدود ۵۰هزار تومان و اقلام پرمحصول برنج ایرانی ۴۰ تا ۴۳هزار تومان درب کارخانه فروخته می‌شود.
برنج طارم کشت اول حدود ۹۰هزار تومان، فجر کشت اول حدود ۷۰هزار تومان و برنج‌های پرمحصول کشت اول حدود ۶۰هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.وی افزود: تقاضا برای برنج ایرانی در کل ضعیف است هر چند قیمت آن قیمت بالایی نیست. اصلی‌ترین عاملی که به کاهش تقاضا برای برنج داخلی انجامیده است، واردات بی‌رویه برنج در سال گذشته است.
رئیس اتحادیه برنج‌فروشان بابل تصریح کرد: مازاد عرضه برنج وارداتی در بازار ایران در حالی در سال گذشته اتفاق افتاده که قدرت خرید مردم در سال جاری کاهش پیدا کرده است. در نتیجه در شرایطی که قدرت خرید مردم پایین آمده، مصرف‌کننده خرید برنج خارجی ارزان‌تر را به محصول مشابه داخلی ترجیح می‌دهد هر چند که کیفیت برنج ایرانی بالاتر از برنج وارداتی است.طاهری از انبار شدن حجم چشمگیری از برنج‌های ایرانی خبر داد و گفت: برنجکاران ایرانی ۳۰درصد از برنج محصول سال ۱۴۰۱ را نتوانسته‌اند، بفروشند و محصول آنها در انبارها مانده است. بیش از نیمی از محصول سال ۱۴۰۲ نیز به فروش نرفته و به سرنوشت برنج‌های انبارشده از سال گذشته مبتلا شده‌ است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا